Güncel

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler: Ülkemiz içinde milyonlarca araba var ve her insan araba kullanmak istese bu trafik için oldukça büyük bir sıkıntı olurdu. Bu yüzden insanlara araba kullanmaya ve de trafiğe çıkmalarına müsait olduklarını diğer insanlara gösteren belgeler veriyoruz ve bu belgelerin adı da ehliyet. Ülkemiz içinde bulunan ehliyet birçok ülke için geçerlilik sağlamıyordu bu yüzden Avrupa ve başka ülkelere seyahat eden vatandaşlarımız belli bir ücret karşılığında bu bölgelerde araba kullanmak için belge çıkartıyorlardı. Fakat yeni gelen ehliyetler ile birlikte artık seksen dört ülkede geçerli bir araba kullanma belgesine sahip olacaksınız. Bunun içinde bazı gerekli belgeler bulunmaktadı.

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Şunlardır; Yeni ehliyet için gerekli olan belgeler arasında Öncelikle aile hekiminizden araba kullanmanıza engel olmadığına dair belge almalısınız. Vergi dairesine on beş lira yatırmalısınız. Ve en önemli nokta Biyometrik fotoğraf çektirmelisiniz.

Yeni ehliyetlerin üstünde bizim vesikalık fotoğraflarımız değil Biyometrik fotoğraflarımız yer alacak. Bütün evraklarınızı tamamladıktan sonra emniyet genel müdürlüğü sayfasından randevu almalısınız. Yeni ehliyet için gerekli belgeler’le gittiğinizde Bu sırada eski ehliyetinizi de teslim etmeniz gerekiyor bunun yerine size geçici sürücü belgesi verilecektir.

yeni ehliyet için gerekli belgeler

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

► Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler’den Biyometrik Fotoğraf Nedir?

► Yeni Ehliyet’lere geçiş için biyometrik fotoğrafın önemi çok büyük. Günümüz dünyası içinde güvenlik artık çok önemli bir hale geldi. En ufak bir güvenlik açığı dahi kötü niyetli insanların onlarca insanın canını almasına neden oluyor. Nitekim çağımız içinde bulunan birçok terör örgütü artık hedeflerini hava limanları uçaklar gibi çok insanın içinde bulunduğu alanlara çevirmiş durumda. Elbette ki bizde güvenlik önlemlerini elimizden geldiğince arttırıyor kötü niyetli insanların hedeflerine ulaşmalarına engel oluyoruz.

► Biyometrik fotoğraf da bu yollarımızdan bir tanesi. Birçok makinede kolaylık ile okunabilen fotoğraflardır Biyometrik fotoğraflar. Bu sayede de sizin sahte belge kullanmanıza pek olanak saplamaz. Nitekim Almanya pasaportlarında artık Biyometrik fotoğraf zorunluluğu getirdi. Yeni kimlikler içinde Biyometrik fotoğraflar zorunlu hale geldi.
► Biyometrik fotoğraf adından da anlaşıldığı gibi yüz biyometresinin tespiti için kullanılır bu fotoğraflar sayesinde artık sahte kimliklerin kullanılması zorlaşır. Fakat dikkat edilmesi gereken hususlar içinde fotoğraf içinde gölge olmamalı yüz fotoğrafı ortalamış bir şekilde bulunmalı ve yüzün karakteristik özelliklerini saç ve sakal kapatmamalıdır. Fotoğraf sizin olduğunuzu bakana tam manası ile anlatmalıdır.

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

► Biyometrik Fotoğraf fiyatları ve Ölçüleri:
Günümüz dünyası içinde güvenlik en çok önem verdiğimiz olgulardan bir tanesidir. Güvenlik açıkları genellik ile kötü niyetli insanların sahtekârlıkları sonucunda oluşmaktadır. Bu sahtekârlıklardan en çok kullanılanı ise sahte kimliktir. Güvenlik önlemleri de bu sahtekârlıkları önlemek amacı ile yapılıyor.

► Yeni düzenlemeler sonucunda artık kimliklerimiz içinde ehliyetlerimiz içinde pasaportlarımız içinde Biyometrik fotoğraf kullanıyoruz. Bu sayede kimlikte sahtecilik yapmak çok daha zorlaşacak. Bugün dünyanın birçok ülkesi pasaportlarında Biyometrik fotoğraf kullanma zorunluluğunu getirdi ülkemizde de artık yeni kimlikler içinde ve de yeni ehliyetler içinde bu fotoğraflar kullanılacak.

 

► Biyometrik fotoğraf ölçüsü yüksekliği altmış milimetre genişliği ise elli milimetre olur. Normal bir vesikalık fotoğraftan daha farklı görünürsünüz bu fotoğraf içinde. Bunun yanında bu fotoğrafları çektirirken yüzünüzün karakteristik özellikleriz sakal ve saç ile gizlememeniz gerekmektedir.

► Elbette ki Biyometrik fotoğraf diğer fotoğraf türlerine göre daha özel bir fotoğraf çeşidi olduğu için diğer fotoğraflardan vesikalık fotoğraf gibi fotoğraflardan doğal olarak çok daha pahallı olmaktadır.
Kaynak; Yeni ehliyet için gerekli belgeler nasıl yapılır sorusunun yanıt Google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Bu kaynaklardan yola çıkarak bundan sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.