Güncel Teknoloji

Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir

Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir

Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir; size henüz ulaşmadığında elle alabilirsiniz – oyun uygulamalarının performansını artırmaya odaklanan yeni bir “Oyun Modu” getirir windows. Oyun basınında Oyun Modu hakkında çok şey bahsediliyordu, ancak Microsoft’un kendisinden nispeten az bilgi duyduk – belki de özellik, adın belirttiği oyuncularda göze çarpan en iyi nimet olmadığı için. Oyun Modu, teknik açıdan Windows 10’da çalışan oyunların performansını artıracak olsa da, özellik, tutarlılık ve güvenilirlik ile ilgilidir; saniyede fazladan kare cinsinden ifade edilen saf performans artışı değil. Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir yazımızın  önemli bir ayrım ve Windows kullanıcılarının heyecanını azaltması gereken bir ayrım.

Özünde Windows’a, Oyun Modu’nda bir oyun çalıştırmak, sistem kaynakları açısından oyuna odaklanmak istediğinizi bildirir. Arka planda Windows masaüstünde çalışan Chrome gibi işlemci veya RAM yoğun programlarınız varsa, bu uygulamalar ön planda çalışan oyunun lehine önceliksiz hale getirilecektir. Microsoft’un Oyun Modu program yöneticisi Kevin Gammill ile Rock Paper Shotgun’da gerçekleştirdiği bir röportaja göre Oyun Modu aslında Xbox One’da başladı.

Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir;
Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir

Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir

Microsoft markalı oyun konsolu anlaşılabilir bir şekilde çok sayıda yazılım DNA’sını Windows’la paylaşıyor ve arka planda Pandora, Skype ve Twitter gibi temel programları da yürütebiliyor. Xbox One’ın sistem kodunun bir bölümü kaynakların arka plan uygulamalarına kıyasla aktif bir oyunda önceliğini almasını zorlar. Ve bu özellik Windows 10’a geçti.Bu özellik, Xbox ve Windows Mağazası için çapraz platform olan ve Microsoft’un Xbox arayüzünü kullanan “Buharlı veya Köken gibi” aksine “Xbox Deneyimi” oyunlar başlıklarında en belirgin olacak. Oyun Modu, bu Windows Mağazası başlıklarının bazıları için otomatik olarak etkinleştirilir ve oyun arka planda çalışırken başka bir programa geçerseniz kapanır. Oyun Modu, elle aktivasyon yoluyla tüm oyunlarda (aslında tüm Windows programlarında) mevcuttur.

Yeni Oyun Modu seçeneği, Windows oyunlarınız için bir “turbo düğme” değildir.

Aslında, üst seviye oyun PC’lerindeki Oyun Modu’nun ilk testi, PC Gamer tarafından test edildiği gibi, somut olarak hızlanma geliştirmenin yolunda çok az şey olduğunu gösterdi. Belli bir ekran kartına sahip bir sistem üzerinde yapılan testlerde, Game Mode (Oyun Modu) açıldığında veya kapandığında az çok aynı kare hızı gösteriliyordu. Bir oyun bile, Oyun Modu etkinleştirilmişken küçük ancak tutarlı bir performans düşüşü gösterdi.

Bir i5 / GTX 970 masaüstündeki kendi gayri resmi testlerim de benzer sonuçlar verdi. I5 işlemci ve Intel 5500 serisi tümleşik grafiklere sahip bir dizüstü bilgisayar biraz daha iyi performans gösterdi, bazı yoğun oyunlarda yaklaşık% 10 daha hızlı kare hızları gösterdi. Ancak fark, dizüstü bilgisayarım için, grafik yoğun modern oyunları sanki ayrı bir GPU’su gibi rahatça çalıştırmak için yeterli değil.

Oyun Modu, CPU ve GPU’nun her bir ons gücünü sıkıştırmak için değil, kararlılık ve pürüzsüz oynatma için tasarlanmıştır. İster inanın ister inanmayın, modern oyun motorları sistem verimliliği açısından oldukça iyi. Ve Oyun Modu, arka planda işlemler üzerinde aktif bir oyuna öncelik verse bile, Windows’un kendisinin kararlılığı pahasına bunu yapmaz. Bu nedenle Oyun Modu, bir benchmarkda saniyede 10 ilave çerçeve vermez, ancak arka plan uygulamasının işlemcinize ani olarak öncelik erişimi talep etmesini ve performansda belirgin bir düşüşe neden olmasını sağlayabilir. Herhangi bir ekstra para harcamadan mevcut kurulumlarından bir miktar daha sıkmak isteyenler bunun yerine hızaşırtmaya bakmak isteyebilir. Microsoft’un Oyun Modu’nu tüm Windows’larda olduğu gibi çimdiklemeye devam edeceği söyleniyor, bu nedenle daha etkileyici performans geliştirmelerinin devam edebilmesi mümkündür. Sadece nefesini tutma.

Oyun Modunu Elle Nasıl Etkinleştirirsiniz?

Oyun Modu, Windows Mağazasından satın alınan oyunlar için dinamik olarak açıp kapatmalıdır. Ancak Mağazadaki tüm oyunların seçimi hayırsever olarak “korkunç” olarak tanımlanabilir; bu, Steam, Origin veya Battle.net gibi hizmetleri kullanan oyuncunun çoğunluğuna büyük bir yardım oluşturmaz. Neyse ki, Oyun Modunu standart bir oyunda etkinleştirmek kolaydır.

Bir oyun açık olduktan sonra varsayılan olarak Windows + G olarak ayarlanan Windows Oyun Çubuğu kısayol tuşuna basın. Resmi bir Xbox denetleyicisi ile oynuyorsanız, aynı zamanda merkezi Xbox logo düğmesine basabilirsiniz. Çubuk göründüğünde sağdaki “Ayarlar” dişli çark simgesini tıklayın. Eğer göremiyorsanız, oyunu grafik seçeneklerinde Tam Ekran Değil yerine Pencere moduna ayarlamanız gerekebilir – endişelenmeyin, bitirdikten sonra tekrar değiştirebilirsiniz.

Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir
Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir

Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir

Ardından, “Bu oyun için Oyun Modunu Kullan” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir

Windows 10 Creators Oyun Modu Nedir

Ve yapmanız gereken tek şey bu. Yapılandırılacak ekstra seçenek yoktur, böylece Game Bar ayarlar menüsünü kapatabilir ve oyuna geri dönebilirsiniz. Bundan sonra oyun, çalışırken ve ön planda iken Oyun Modu’nu daima kullanmalıdır.