Güncel

Uzaylılar bağlantı kurmaya mı çalışıyor

Uzaylılar bağlantı kurmaya mı çalışıyor

Uzaylılar bağlantı kurmaya mı çalışıyor ? : Uzayın derinliklerinden, güneşin benzeri bir yıldızdan gelen 6 yeni radyo sinyali bilim dünyasının gündemine bomba gibi düştü. Kısa bir süre önce uzaydaki bir noktadan 10 yeni sinyal tespit edilmişti, bilim adamları aynı bölgeden yeni 6 radyo sinyali alındığı bilgisini verdi.

Uzaylılar bağlantı kurmaya mı çalışıyor ?

3 milyar ışık yılı uzaktan alınan radyo sinyallerin kaynağı konusunda net bir bilgi verilemiyor. Ancak bilim adamlar alınan sinyallerin bölgedeki güneşe benzeyen bir yıldızdan gelme olasılığı üzerinde duruyorlar. Kuşkusuz dünya dışından varlıklar ile bağlantı kurulacağı gün insanlık tarihi için bir dönüm noktası olacaktır.

Peki uzaylılar bizimle niçin bağlantı kurmuyor ?
  • Evrende dünyaya benzeyen 40 milyardan fazla gezegen mevcut. Gelişmiş herhangi bir medeniyetin bizimle bağlantı kurma olasılığı çok uzun sürebilir. Çünkü uzaydaki diğer olası varlıkların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi çok daha yavaş olabilir. Ayrıca bu dalgaları bizim fark edemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz.
  • Uzayda olduğu düşünülen diğer varlıkların teknolojilerini düşünmek bir fikir. Ancak şu bir gerçek ki uzayı 1984’ten beri inceliyoruz ve bizim kullandığımız teknolojide oldukça ilkel olabilir.
  • Evrenin büyüklüğü veya sonsuzluğu göz önünde bulundurulursa bize doğru ilerleyen “ilk merhaba.” mesajı hala ulaşmamış olabilir.
  • Bilim Adamlarının da uzaya 100 yıldan biraz fazla süredir dalga gönderdiğini düşünürsek bizim mesajımızın da hala bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün.
  • En kötü ihtimal ile evrende başka yaşamlar arayan , var olduğu ihtimali üzerinde duran tek medeniyet biz olabiliriz. Veya başka bir gezegendeki yaşam daha biz ulaşamadan kendisini yok etmiş olabilir. Gezegenimizin Soğuk Savaş yıllarında nükleer savaş tehdidi altında yaşadığını düşünürsek başka bir medeniyetin benzer bir sebepten yok olması da oldukça muhtemel.
  • Olabilecek diğer bir kötü senaryo ise Hollywood’un en çok işlediği konudur. Buna göre gelişmiş bir medeniyetin evrende olan diğer uygarlıkları işgal ederek varlıklarını sürdürmeye çalışmasıdır. Dolayısı ile böyle bir ihtimal var ise bizimle bağlantıya geçmemelerini temenni etmemiz gerekebilir.
  • Son şık ürkütücü dursa da hala merak ettiğimiz gerçeği göz ardı edilemez.

Kaynak : Uzaylılar bağlantı kurmaya mı çalışıyor ? Makalesi çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.