Neden ?

Un neden bozulur

Un neden bozulur

Un neden bozulur ? : Unları nemli, aşırı sıcak veya güneş ışığı alan alanlarda ve açık kutularda tutmak unun bozulmasının nedenlerdendir. Unu serin, kuru ve doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde kapalı kutularda saklayabilirsiniz. Ayrıca unlar kendi orijinal kağıt paketlerinin açılmadığı sürece uzun süreli muhafaza edilebilirler. Kağıt paketlerin ağzı açıldıktan sonra kullanım süreleri hızla azalır, bu nedenle olabildiğince hızlı tüketilmeleri gerekmektedir. Bu tür ürünlerin bekleme sürelerini uzatmak için ağzı hava geçirmez şekilde yeniden kapanabilir kutulara koymak mümkündür.

Buz dolabı bu tür ürünler için ideal saklama yeridir. Buzdolabının tek dezavantajı ise nemi ve unlara sirayet edebilecek muhtelif kokulardır. Unların orijinal paketleri hava almaya imkan verdiklerinden buz dolabı ya da derin dondurucu için ikinci bir ambalaja daha ihtiyaç vardır. Daha uzun süreli beklemeler için alüminyum fölyo ile sarıp derin dondurucuda saklamak da iyi bir yöntemdir. Ancak, çok miktarda unu derin dondurucuda saklayıp, bir de dondurucunun elektrik parasını vermek ne kadar ekonomiktir bu tartışılır.

Taş değirmende öğütülen tam buğday unları ise ruşeym ile gelen yağlar dolayısıyla çok çabuk ekşir ve bozulurlar. Özellikle bu unlara karşı dikkatli olunmak ve belirli bir sürede tüketilecek kadar öğütmek işin temelidir.

Unun bozuk olduğunu nasıl anlarız ?

Un`un görsel yapısında bozukluk olması, küflenmiş veya nemli olması muhtemel gözle görülebilir nedenlerdendir. Unu avuç içine alıp sıktığınızda toz halini koruyorsa bozulmamış demektir. Avucunuza aldığınız un avucunuzu sıktığınızda şekil alıyor ise bozuk olarak kabul edilebilir. Un avucunuzda topaklanıyor ise kullanmamanızda fayda vardır. Ayrıca çok beyaz veya hafifçe sarıya kaçan ve ele yumuşak gelen unlar iyi undur. Ele kaim gelen un ise, bozulmuş ya da kalın öğütülmüştür. Ayrıca bozuk un ile yapılan hamur işleri kabarmaz ve lezzetsiz olur.

Un`un Raf ömrünü uzatma yöntemleri :
 • Öncelikle unlar uygun yerlerde kendi orijinal kağıt ambalajlarında uzun süre saklanabilirler. Un, ambalajından hava almaya devam ettiği sürece oksidasyon süreceğinden, son kullanma tarihini geçirmemelidir.
 • Plastik ya da cam kavanoz içine konulup ağzı iyice kapatılan unlar serin ve kuru yerlerde daha uzun süre dayanırlar.
 • Buz dolabı, unları nemden ve kokulardan korunacak şekilde ambalajlanarak en ideal saklama yerlerindendir.
 • Uzun süreli saklanılmak isteniyor ise derin dondurucu rakipsizdir. Sadece saklanacak olan unun nem ve kokudan korunması için uygun ikinci bir poşete konulması gerekir. Bu sayede ilk paket içinde oluşacak buz kristalleri önlenmiş olur.
 • Görüntü, rengi veya kokusu değişmiş unlar kullanılmamalıdır.
Unu Depolamak için yöntemler : ( Un neden bozulur ? )
 • Öncelikle unu ya da kağıt paketini içinde besin saklanabilecek kalitede bir ambalajın içine koyunuz.
 • Paketin havasını alarak ağzını sıkıca kapatınız.
 • 2 gün veya 48 saat derin dondurucuda şoklayarak yumurta veya haşeratı öldürünüz.
 • Bundan sonra ununuzu serin, kuru, havadar, güneş ışığını doğrudan almayan yerlerde depolayınız.
İçine konulabilecek yardımcı malzemeler :
 • Un ya da tahılların üzerine konulan defne yaprakları, ilk bahar ve son baharda değiştirilmek şartıyla, böcek ve kötü kokuların un ya da tahıllardan uzak durmalarında yardımcı olmaktadır.
 • Lavanta çiçeğinin de benzer etkileri olduğu bildirilmiştir.
Unlar ve Raf Ömürleri : ( Un neden bozulur ? )

Genel amaçlı kullanılan Un çeşitleri : Uygun saklama kabı ile kapalı ağız ve müsait depolama alanlarında 8 aya kadar, buz dolabında ise bir yıla kadar saklanabilir.

Ekmeklik Unlar : Uygun saklama kabı ile kapalı ağız ve müsait depolama alanlarında 6 aya kadar, buz dolabında ise bir yıla kadar saklanabilir.

Tam Buğday Unu çeşitleri: Uygun saklama kabı ile kapalı ağız ve müsait depolama alanlarında 3 aya kadar, buz dolabında ise 6 aya kadar saklanabilir.

Mısır Unu çeşitleri : Uygun saklama kabı ile kapalı ağız ve müsait depolama alanlarında 12 aya kadar, derin dondurucuda ise çok daha uzun saklanabilir.

Yulaf Unu çeşitleri : Uygun saklama kabı ile kapalı ağız ve müsait depolama alanlarında 3 aya kadar, buz dolabında ise 6 aya kadar saklanabilir.

Çavdar Unu çeşitleri : Buz dolabında 3 aya kadar tutulabilir, derin dondurucuda ise 6 aya kadar saklanabilir. Şayet çavdarın ruşeymi çıkarılarak ayrılırsa daha uzun süreli saklanabilir.

Kaynak : Google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.