Nasıl ?

Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir; Eğer ayak tirnak mantarına sahipseniz, yalnız değilsiniz. Ayak tırnakları veya tırnakları içerebilen bir durum olan Onikomikoz nispeten yaygındır bir hastalıktır. Ancak ayak tırnaklarına yönelik enfeksiyonlar özellikle çok yaygındır. Tırnak mantarı kremleri sadece ayak tırnaklarının iyleşmesinde etkilidir. Tırnak mantar nedir? Ayak tırnak mantarı, tırnak yastığının derisinde çivinin altında yaşayan bir enfeksiyondur. Ayak tırnak mantarları kozmetik bir endişe değildir. Ayak tırnak mantar hastalığının şiddet semptomları Görüntüler bir dizi hastalık şiddeti göstermektedir.

Ayak tırnak mantarının belirtileri şunları içerebilir:

► Tırnak kalınlaştırması

► Solma

► Tırnağın şeklindeki değişiklik

► Tırnağın gevşetilmesi / kaldırılması

► Gevezelik

► Tırnak kenarlarının ezilmesi

► İçeren faktörler

Tırnak Mantarı riskini artırabilecek faktörler arasında şunlar bulunur!

► Kapalı ayakkabı giymek

► Yanlışlıkla hijyen öncesi araçlar ile pedikür oluşturma

► Diyabet veya HIV gibi kronik bir hastalığa sahip olmak

► Deformasyonlu bir çivi veya çivi hastalığı geçirme

Tırnak Mantarında Tedavi Zorlukları

Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir Birkaç şey özellikle tırnak mantarını tedavi etmeyi zorlaştırıyor: Tırnağın kalınlığı, tırnak altındaki mantar ve tedavi arasında bir bariyer oluşturabilir. Ayrıca, sağlıklı bir tırnak büyümesi için geçen süre kişiden kişiye değişir. Mantar elimine edilmiş olsa bile tırnağın yeniden büyümesi bazen bir yıl veya daha uzun sürebilir. Tırnak mantarında Tekrarlama, onikomikozda sık görülen bir sorundur.

►  Tırnak Mantarı Enfeksiyonlarını Önlemenin Yolları

Bu alışkanlıklar tırnak mantarının veya enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir:

► Ellerinizi ve ayakları düzenli olarak yıkayın ve tırnaklarınızı kısa tutun ve kuru tutun. Ellerinizi ve ayaklarınızı sabun ve su ile yıkayın, durulayın ve ayak parmakları arasında olmak üzere iyice kurulayın. Tırnakları doğrudan düzleştirin ve kalınlaşmış alanları indirin.

Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

► Ter seven çoraplar giyin. Nemden kurtulmaya yarayan kumaşlar yün, naylon ve polipropilen içerir. Özellikle terli ayaklarınız varsa, çoraplarınızı sık sık değiştirin.

► Nem oranını düşüren ayakkabılar seçin. Ayrica bazen ayakkabilarinizi çikarmaya veya ayagi ayakkabi giymeye yardimci olur.

► Eski ayakkabıları atın. Mümkünse, mantarları barındıran ve bir enfeksiyona neden olan eski ayakkabı giymekten kaçının. Veya dezenfektanlar veya antifungal tozlar ile onlara uygulayın.

► Antifungal bir sprey veya toz kullanın. Ayaklarınızı ve ayakkabılarınızın iç kısımlarını püskürtün veya serpin.

►Kauçuk eldiven giyin. Bu, ellerinizi aşırı pozlamadan suya karşı korur. Kullanımlar arasında eldivenleri kurumaya döndürün.

► Tırnaklarınızın çevresindeki ciltte kırpmayın veya çırpın etmeyin. Bu, mikropların cildinize ve tırnaklarına erişmesine neden olabilir.

► Kamuya açık yerlerde çıplak ayakla dolaşmayın. Havuzlar, duşlar ve soyunma odaları etrafında sandalet veya ayakkabı giyin.

► Saygın bir tırnak sütü seçin. Bir manikür veya pedikür için gittiğiniz yerin aletlerini sterilize ettiğinden emin olun. Daha iyisi, kendiniz getirin ve kullanımdan sonra onları dezenfekte edin.

►Cila ve tırnak cilalarını bırakın. Tırnak mantar enfeksiyonlarını güzel pembe cilanın altına gizlemek cazip olmasına rağmen, istenmeyen nemi yakalayabilir ve enfeksiyonu kötüleştirebilir.

►Enfekte bir tırnağa dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Tırnak mantarı tırnağa tırnağa kadar yayılabilir.

Not: Tırnak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir konusu google arama motorları baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.