Güncel Teknoloji

Telefon Sim Kart Okumuyor

Telefon Sim Kart Okumuyor

Telefon Sim Kart Okumuyor: Telefonuma sim kartı taktığım halde neden okumuyor olabilir? İphone telefonunda sim kart okuma sorunu neden olabilir. Sim kartı takıldığında görmüyor veya okumuyor hatası için ne yapmalıyım? İphone ve android telefonlarda sim kart okumama ve görmeme sorunlarına çözüm yolları nelerdir. Telefon sim kart okumuyor gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız aşağıdaki sebeplere bakabilirsiniz.

Sim kart okumama nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Sim kart, üzerinde çip bulunan bir devreden oluşur ve dışarıda bulunan tırnakları yardımıyla, cep telefonunda bulunan devreye oturarak, tırnaklar vasıtasıyla çalışırlar. Sim kart okumama ve görmeme sorunlar ise genelde sim kartta bir sorun olduğunu gösterir ancak telefon yuvasında da bazen sorun olabilmektedir.Bütün telefonlarda Sim kart, Üzerinde çip bulunan bir meteryalden oluşu ve dışarıda bulunan tırnakları yardımıyla, cep telefonunda yer alan yuvaya oturarak, tırnakları vasıtası ile çalışırlar. Bazı telefonlarda sim kartın okumama ve görmeme sorunları ise genellikle Sim Kartta bir sorun olduğuna işarettir. Bazen telefon yuvalarına Kartlarınızı takarken deforme olmuş olabilir.

                                                    telefon sim kart okumama sorunları
Telefon Sim Kart Okumuyor

Telefon Sim Kart Okumuyor

Sim Kartı Neden Bozulur ? : Cep telefonlarımızın asıl işlevi olan arama işlevini görmesi için ihtiyacımız olan en önemli parça bildiğiniz gibi sim kartıdır. Sim kartları ülkemizde birçok şebeke sağlayıcı firma tarafından satılmakla birlikte bu sim kartlarının da bir ömrü olduğu düşünülür. Sim kartlarının ömrünü tamamladıktan sonra kullanılıp kullanılamayacağı konusu ya da içerisinde yer alan numaraların silinip silinmeyeceği konusunda bazı kafa karışıklıkları yaşamaktayız. Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

Sim kartları uzun kullanım ömürleri sunan ve telefon içerisinde muhafaza edildiği takdirde belki de onlarca yıl kullanma olanağı olan güvenlikli ve dayanıklı bir telefon donanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı durumlarda sim kartlarının çalışmaması problemiyle karşı karşıya kalmamızın en önemli nedenlerinden biri de bu kartın telefon dışarısında fiziksel olarak darbeye maruz kalmış olmasıdır.

Sim Kartı Neden Bozulur:
Örneğin iki hat taşıyan kişiler kullanmadıkları hatlarını genellikle cüzdanlarında muhafaza etmekteler ancak bu durumda sim kartın çip kısmı zarar görebilmektedir. Buna ek olarak toz ve su gibi çevresel faktörler de sim kartlarının yıpranmasına ve bozulmasına sebep olabilmektedir.

Bozulan sim kartı nasıl tamir edilir ?

Bozulan sim kartın herhangi bir şekilde tamiri mümkün değildir. Sim kartı yumuşak bir bezle veya parmağınızın ucuyla ovalayın. Zaman zaman kir veya is kapmasından dolayı hata alındığı durumlar olabiliyor. Bunlar sonuç vermediği takdirde bulunduğunuz bölgedeki Herhangi bir yetkili merkezden sim kart değişim talebinde bulunabilirsiniz. Muhtemelen cüzi bir ücret karşılığı temin edebilirsiniz. Turkcell, Vodafone, Avea Turk Telekom merkezleri bu hizmeti tamamı ile sağlamaktadır.

Telefon Sim kartı Okumuyor Hatası nasıl düzeltilir ?

Telefondan sim kartınızı çıkartıp yeniden taktıysanız ve sorun hala çözülmüyorsa telefonunuzu yeniden başlatın. Telefonu kapatın açtıktan sonra pin kodunuzu isterse sorun çözülmüş olacak.  Telefonunuz eğer sim kartı okuyamadı şeklinde bie hata verirse yapmanız gereken şey sim kart yuvasını kuvvetlice üflemek olacaktır. Bu çözüm yollarını denedikten sonra halen olmadı ise başka bir kişinin SIM Kartını telefonunuza takınız. Başka bir kişinin SIM Kartı telefonunuzda sorunsuz bir şekilde çalışıyor ise sizin SIM kartınız bozulmuş demektir.

Kaynak : Telefon Sim Kartı Neden okumuyor sorusunun yanıt Google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.