Güncel Yaşam

Tarım Bakanlığı duyurdu Tağsiş ve Taklit yapılan ürünler

Tarım Bakanlığı duyurdu Tağsiş ve Taklit yapılan ürünler

Tarım Bakanlığı duyurdu Tağsiş ve Taklit yapılan ürünler : T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı. 17 Aralık Cumartesi 2016`da yeni bir duyuru yapıldı. Bu duyuruya göre et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ. Bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve kahvenin yer aldığı 96 firmaya ait 150 parti ürünü kamuoyuna duyurdu. Tağşiş nedir ? : Bir şeyin içine başka bir madde karıştırma anlamına gelmektedir.

Tarım Bakanlığının resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre.

“Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi için. Sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amaçlanmıştır. Gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri. Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanun kapsamında yayımlanan. “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik.” gereğince ; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden.; Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Tüketicinin sağlığı ve menfaatinin korunması ile sektörde haksız rekabetin önlenmesine yönelik bu uygulamamız ile Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak tüketici aracılığıyla firma üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması, firmaların “güvenilir gıda üretimi” ne teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Bütün bu uygunsuzlukların tespit edilmesinde. ; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikAyet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız açısından çok önem arz etmektedir.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği toplam 96 firma. Ve bu firmalara ait 150 parti ürün tespit edildi. Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 642 firmaya ait 1323 parti ürün tüketicinin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Duyurunun resmi sayfası : http://www.tarim.gov.tr/Duyuru/494/Kamuoyuna-Duyurulur

Tağsiş ve Taklit yapıldığı duyurulan firmalar : http://www.tarim.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/494/Ifsa_17.12.2016.pdf

Kaynak : Tarım Bakanlığı duyurdu Tağsiş ve Taklit yapılan ürünler makalesi Google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenen bilgi topluluğudur.