Ne ? Yaşam

Sütyen takmanın zararları nelerdir

Sütyen takmanın zararları nelerdir

Sütyen takmanın zararları nelerdir ? : Bir önceki yazımızda Sütyen takmanın faydaları nelerdir ? adlı makalemize yer vermiştik. Kadınların en büyük çelişkilerinden biri sütyen takma konusunu bu sefer aksi bir düşünce ile ele alıyoruz. Bazı kadınlar sütyensiz olmanın rahatlığından bahseder. Bazı kadınlar sütyen takmanın rahatlığından ziyade vücudu sıktığı için kendini çok daha fit hissettiği konusunda hem fikirdirler. Bir kesiminde vücut hatlarını ve göğüs bölgesini daha iyi gösterdiği için tercih ettiğini ifade etmektedir. Bu nedenle biz yine göreceli olan bu kavramı genel ve teknik konulara değinerek  Sütyen takmanın faydaları nelerdir ? sorusunu yanıtlayacağız. Bir sonraki yazımızda ise Sütyen takmanın zararları nelerdir ? makalemize yer vereceğiz. Sizler bu yazılarımızı okuduktan sonra tecrübelerinize ek olarak yazımız üzerinden de fikir edinebilirsiniz….

Bu yazımızda önceki Sütyen takmanın faydaları nelerdir ? adlı yazımızdaki estetik görünür olması ve rahatlık anlayışından farklı bir yaklaşım sergilenmiş olabilir. Çünkü uzmanlar sağlık açısından sütyeni olabileceğince az kullanmanın veya aksi durumlar söz konusu değil ise hiç kullanmamanın daha faydalı olacağı konusunda hem fikirler. Bu nedenle bazı açıklamalara yer vermek istiyoruz.

Temel olarak zararlarına çok yer verilmeyeceği gibi doğru olarak kullanımı önemli ve esas alınmaktadır. Bu nedenle kısa yanıt olarak : Doğru ölçüleri kullanmanız, gereğinden fazla kullanmamanız sağlığınıza faydalı olacaktır. Aksi durumlarda meme kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa yola açabilecek veya şekil bozukluğuna nedne olabilecektir.

Sütyen takmanın zararları nelerdir ?

Uzmanlar göğüs kanserinin en büyük ve önemli nedenlerinden biri olarak sütyeni işaret ediyorlar. ABD NewYork`ta bulunan Ulusal Sağlık ve Uzun yaşam kaynağı Merkezi 4700 kadın üzerinde araştırma yapmış. Buna göre ; Göğüs kanseri daha çok aralıksız sütyen takan kadınların olduğu bilgisi verildi. Aralıksız sütyen takmayan kadınlarda bu oranın çok ciddi oranında düştüğü kanısına varılmıştır. Uzmanlar kadınların günde 12 saatten fazla sütyen takmamaları konusunda uyarıyor. Uzman Doktor Beverly Smith, bu kurala uyulması ve düzenli masaj yapılarak göğüs bölgesinin sabit durmamasını sağlamanın faydalı olacağını belirtmişlerdir. Ayrıca masaj yapılıp göğüslere kan akışının arttırılması konusunda birde tavsiyede bulunmuşlardır. Böylece sütyenin göğüs üzerindeki olumsuz etkilerin büyük ölçüde ortadan kalkacağı ifade edilmektedir.

  • Sağlık , genel sorunlar ve özel durumlarınızı ölçü almanızda fayda görüyoruz. Bu durumda genel olarak aksi bir durum söz konusu değil ise 12 saatten fazla sütyen takmak zararlı olarak ifade edilir.
  • Doğru sütyen çeşidini kullanmadığınız durumda sütyen takmak bir sorun olarak görülebilir.
  • Uzun süreli Sütyen takmak göğüs kanseri riskinin artmasına neden olmaktadır.
  • Göğüs ölçülerinize bağlı olarak tavsiyeleri dikkate almanız tavsiye edilmektedir. Küçük göğüslü veya normal göğüs ölçülerine sahip iseniz daha az kullanmanızda fayda görülmektedir. Aksi durumda sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Sütyen takan kadınların en sık başvurduğu yollardan biri dar sütyen takmak. Uzmanlar dar sütyen takmanın kesinlikle zararlı olduğunu belirtmektedir. Dar sütyen takmak hem göğüs şeklinin bozulmasına hemde sağlıklı şekillenmesine engel olarak görmektedir.
  • Ortalama bir sütyenin kullanımı 6-9 aydır. Düzgün kullanıldığında bir sene olabilir. Uzmanlar kullandığınız sütyenin orjinalliğinin bozulduğu durumlarda değişmenizi önermektedir. Aksi durumlarda yine sağlık açısından zararlı olabileceği kanısındadırlar.

Kaynak : Sütyen takmanın zararları nelerdir ? Sütyen kullanmanın zararları nelerdir ? adlı makale google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilerdir.