Güncel Nasıl ?

Şişmanlık Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Şişmanlık Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Şişmanlık Nedir Nasıl Tedavi Edilir Sağlık örgütü tarafından yapılan araştırmada Dünya sağlık örğütü sağlık raporunda şişmanlık vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir şağlık sorunu olarak tanlınlanmaktadır. Aşırı besin alımı, hareketsiz yaşam, genetik, hormonal nedenler, psikolojik sorunlar, sigarayı bırakma, alkol kullanımı, metabolizma hızının yavaşlaması gibi faktörlere bağlı olarak gelişen şişmanlık tek başına olduğu gibi komplikasyonları ile de yaşam süresini kısaltan ve yaşam kalitesini düşüren ciddi bir hastalıktır. şişmanlık mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Şişmanlık Nedir Nasıl Tedavi Edilir

komplikasyonları arasında ilk akla gelenler; kalp-damar hastalıkları, karaciğer hipertansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum rahatsızlıkları, karaçiğer yaglanması, kanser hastalıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri kısırlık ve diğerleri şeklinde sıralanabilir. Şişmanlık, en basit tanımıyla vucut ağırlığının gerekenden fazla olmasıdır. Bu durum, vucuttaki yağ dokusu oranının artması sonucu ortaya çıkar. Şişmanlık, klinik muayene, boy ve ağırlık ölçümlerini standart ölçümler ile kıyaslama, cilt kalınlığını ölçme gibi yöntemlerle saplanır.

Şişmanlığın Tedavisi ve nedenleri nelerdir?
Şişmanlık Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Şişmanlık Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Multifaktöriyel bir hastalık olan şişmanlığın tedavisinde multidisipliner yaklaşım gerekmektedir. Tamamlayıcı tıp uzmanı, dahiliye uzmanı veya endokrinolog, diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog ile ekip halinde tedavi edilmesi durumunda daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Doktor tarafından yapılacak klinik muayenenin ardından kan tahlil sonuçları yorumlanarak, altta yatan bir rahatsızlık durumunda bunun tedavi edilmesi ve yapılacak besin duyarlılık testinin yanı sırsa bağırsak florasının analizleri eşliğinde diyet programına alınmalıdır. Egzersiz ve yaşam tarzı değişikliği hayata geçirilmelidir. Ayrıca tedaviye destek amaçlı olarak gıda takviyeleri, ilaç tedavisi ve/veya cerrahi tedavi uygulanabilir. Hedef kiloya ulaştıktan sonra da kişi kilo koruma programına alınmalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki, diyet, bireye özgü olarak hazırlanmaıl ve bireye göre şekillenmelidir.

Şişmanlığın Nedenleri ve yapmanız gerekenler!

İnsanlar neden hızla şişmanlamaktadır? Dikkate alınması gereken pek çok sebep vardır , ancak temel neden beslenme alışkanlıklarında yüksek fine karbonhidratın ve yağ bulunması, az su içilmesi ve düzenli egzersiz yapılmamasıdır.

Şişmanlığın Nedenlerini Şöyle sıralayabiliriz:

► Fazla miktarda yemek

► Gece geç saatte yemek yemek

► düzenli spor yapmamak

► pisikolojik bozukluklar

► metabolik ve hormonal bozukluklar

► Katılımsal faktörler

► Eskiden geçirilmiş hastalıklar

► Hızlı yemek yemek

Şişmanlık Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Bu faktörler arasında en önemli olanı, fazla yemektir. Birçok kimse beslenmeye ve besinlerin gerek kalori gerek besin değerlerine dair bilgiye sahip değildir. Örneğin ayak üstü yenilen sandviçler, simit, poğaça, ağza hızla atılan kurabiyeler, çikolata, yemeğin hemen üzerine yenilen bir porsiyon tatlı, sağlıklı diye yenilen çerezlerin vb, gizli kalori kaynakları olduğu ve günlük yada glakoz ihtiyacımızın çok üzerinde birer gizli tehlike olduğunun bilincinde değiliz. Bazı kimseler şişmanlığın kalıtsal olduğunu bilmektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, normal anne babanın çoçukları arasında şişmanlık %9-10 iken, anne babadan birinin şişman olduğu çoçuklarda şişmanlık sıklığının %40’a her ikisininde şişman olması durumunda ise %80’e çıktığı belirtilmiştir. Yalnız, bu durumun kalıtsal bir değişkenlikten çok, ailenin beslenme alışkanlıklarından ileri geldiği sanılmaktadır. Farlı bir konu ise evde pişirilen yemeklerin enerji oranlarının yüksek oluşu, ailenin bütün fertlerinin fazla enerjili besin tüketmesine neden olmatadır.

Genellikle hareketsiz kimseler, hareketli olanlar kadar yememektedir. Bu durumda, hareketsiz olanların enerji dengesi bozulmaktadır. Ağır işte çalışanlar arasında şişman kimselere az raslanmasına karşılık, oturarak iş gören memurlar ve ev kadınlarında şişmanlığın sık görülmesi, fiziksel hareketlerin, vücut ağırlığı üzerine etkisini açık olarak göstermektedir.