Güncel Nasıl ?

Sırt Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Sırt Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Sırt Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer, hastanın öyküsüne ağrı tipine ve şiddetine bağlıdır. Bal ağrısı vakalarının büyük çoğunluğu bel ağrısı egzersizleri ile ameliyatsız altı hafta içinde iyleştirilmesi mümkündür. Bel ağrısı egzersizlerini ise mutlaka doktorunuzun kontrolünde yapmalısınız. Ağrı devam ederse veya daha da kötüleşirse, daha kapsayıcı tanı ve cerrahi prosedürler önerilebilir. Sırt ağrısı tedavisinde Dinlenme çok önemlidir! Birkaç gün için aktivitenin durdurulması, yaralı doku ve hatta sinir köklerinin iyileşmesini sağlar ve bu da bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, dinlenmenin birkaç günü aşkın sürede kasların zayıflamasına ve zayıf kasların omurgayı yeterince desteklemek için mücadele edilmesi gerekebilir. Güç ve esneklik oluşturmak için düzenli olarak egzersiz yapmayan hastaların, tekrarlayan veya uzayan bel ağrısı yaşama olasılıkları daha yüksektir.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer 

Isı ve Buz Paketleri Uygulayın; Isı veya soğuk terapi, iltihaplanmayı azaltarak bel ağrısının çoğunu rahatlatmaya yardımcı olur. Çoğu zaman hastalar buz kullanıyor, ancak bazıları ısı tercih ediyor. Her ikisi de dönüşümlü olarak kullanılabilir. Sırt Ağrısı Nasıl Geçer İlaçları Deneyin Bel ağrısını azaltmaya yardımcı olmak için reçeteyle satılan ilaçlar çeşitlidir. Çoğu ilaç sıklıkla bir ağrı nedeni olan iltihaplanmayı azaltırken diğerleri ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını önlemek için çalışırlar. Her ilacın birden fazla benzersiz riski, olası yan etkileri ve bir doktor tarafından değerlendirilmesi gereken ilaç (veya gıda veya ek) etkileşimleri bulunur. Bel ağrılarınızda veya şikayetlerinizde mutlaka önce doktorunuza başvuru yapın.

Sırt Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer
Sırt Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Sırt Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer Egzersiz Yapın;

Egzersiz hemen hemen her türlü bel ağrısı tedavi planının önemli bir unsurudur. Tipik olarak, bir fizik tedavi uzmanı, psikopatolog veya fizyatrist gibi bir omurga sağlık uzmanı tarafından bir egzersiz programı geliştirilecek ve öğretilecek ve üç bileşen içerecektir: aerobik şartlandırma, germe ve güçlendirme. Egzersizler, daha güçlü, daha esnek bir omurga inşa etmek amacıyla, en iyi şekilde kontrollü ve ilerici bir programla yapılır.

Düşük Etki Aerobik Egzersiz;

Bel ağrısına özgü egzersizlere ek olarak, yürüme gibi düşük etkili aerobik egzersizler, sırt üstü yumuşak dokulara oksijen getirmeye yardımcı olduğu için sırt üstü için ideal bir egzersizdir. Yüzme veya su egzersizi de aynı etkiye sahiptir ve yürüme çok ağrılıysa mükemmel bir seçenektir

Şiroterapi Uyumu

(ayrıca Şiroterapi Manipülasyonu), hareket ve fizik fonksiyon aralığını artırmak için ağrı ve iltihabı azaltarak omurga fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Manuel manipülasyon aynı zamanda osteopatik hekimler tarafından da uygulanır. ► Epidural Steroid Enjeksiyonları, inflamasyonu azaltmak için sırt ağrısı altındaki bölgeye doğrudan steroid verir. Steroidler sırt bileşenlerini iyileştirmez, ancak çoğu zaman hastaların hareket ettirmek, egzersiz yapmak ve iyileşmek için yeterli ağrı rahatlığı sağlar.

Sırt Ağrısı Ameliyatı

Cerrahisi neredeyse her zaman hastanın kararıdır ve nitelikli omurga cerrahı her prosedürün avantaj ve dezavantajlarını açıklayabilecektir. Siyatik için laminektomi ve mikrodisektominin sıkıştırılmış sinir köklerine baskı uygulayarak ağrı semptomlarını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Bir hareket kesiminde hareketi durdurmak için kullanılan kaynaştırma cerrahisi, daha geniş bir ameliyattır ancak ağrılı bir hareket kesimi nedeniyle ağrıyı azaltmada etkili olabilir.

Yukarıdaki bel ağrısı için mümkün olan tüm tedavilerin kapsamlı bir listesi değil, en yaygın tedavileri içermektedir. Bel ağrısı altta yatan nedeni belirlemek ve uygun tedavi aramak için hastalar birinci basamak doktoru, psikopatolog veya omurga uzmanından (fizyatrist gibi) bir teşhis istemektedir.

1 Yorum

  • Yapilacak olan egzersizler sirt agrimda azda olsa faydasi oldu devam edeceğim egzersizlere