Nedir ?

Sakatat Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Sakatat Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Sakatat Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir
Sakatat Etleri Sağlıklımı? Organ etleri bir zamanlar aziz ve kıymetli bir gıda kaynağıydı. Günümüzde, organ etlerini yeme geleneği hafifçe lehinedir. Aslında, birçok insan bir hayvanın bu parçalarını hiçbir zaman yemez ve bu yüzden oldukça kaygısız hale getirme düşüncesini bulabilir. Bununla birlikte, organ etleri aslında oldukça besleyici niteliktedir. Bu makale, organ etlerine ve sağlık etkilerine ayrıntılı olarak bakıyor hem iyi hem de kötü.
Sakatat Eti Nelerdir? Hangi Hayvanlarda Olur?
Bazen “sakatat” olarak adlandırılan organ etleri, insanların yiyecek olarak hazırladıkları ve tükettiği hayvanların organlarıdır. En çok tüketilen organlar inek, kuzu, keçi, tavuk ve ördektir.

Günümüzde çoğu hayvan kas dokuları için doğar ve büyütülür. Organ etleri genellikle gözardı edilir; çoğu et genellikle biftek, makarna veya kıyma gibi öğütülür.

Ancak avcı toplayıcılar sadece kas eti yemiyorlardı. Beyin, bağırsak ve hatta testis gibi organları da yiyorlardı. Aslında, organlar çok değerlidir (1).

Organ etleri diyetinize mükemmel bir katkı olabilir. B12 vitamini ve folat gibi besin maddeleri ile doludurlar ve aynı zamanda mükemmel bir demir ve protein kaynağıdırlar.

Özet: Organ etleri, gıda olarak tüketilen hayvanların organlarını ifade eder. En yaygın organ etleri inek, kuzu, keçi, tavuk ve ördekten gelir.

En Çok Tüketilen Sakatat Etleri Hangileridir?

Organ etinin en yaygın türleri şunlardır:

Karaciğer: Karaciğer detoks organıdır. Ayrıca organ etlerinin beslenme gücüdür ve bazen “doğanın multivitamin” olarak anılır.

Dil: Dil aslında daha fazla bir kastır. Yüksek yağ içeriğinden dolayı etin hassas ve hassas bir kesimi.

Kalp: Kalbin rolü vücuda kan pompalamaktır. Yenilebilir görünmeyebilir, ancak aslında yalın ve lezzetli.

Böbrekler: İnsanlar gibi memelilerin böbrekleri de iki böbrek taşır. Onların rolü, atık ve toksinleri kan dışına filtre etmektir.

Beyin: Beyin birçok kültürde lezzet olarak kabul edilir ve zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Tatlı ekmek: Tatlı ekmeklerin aldatıcı bir adı vardır, ne tatlı ne de ekmek türüdür. Timus bezi ve pankreastlardan yapılırlar.

İpek: İpek hayvan karnındaki astardır. Çoğu ısırgan sığırdan alınmış ve çok çiğnenebilir bir dokuya sahip olabilir.

Özet: Karaciğer, dil, kalp ve böbrek gibi birçok farklı organ eti türü vardır. Bunların çoğu organik ismine göre adlandırılmış olup, ekmek ve mayonez hariçtir.

Sakatat Etleri Oldukça Besleyicidir

Organ etinin beslenme profili hayvan kaynaklarına ve organ türüne bağlı olarak biraz değişir.

Ancak çoğu organ son derece besleyici. Aslında, çoğu kas etinden daha fazla besleyici niteliktedir.

Özellikle B vitamini bakımından zengindir, vitamin B12 ve folat gibi. Demir, magnezyum, selenyum ve çinko gibi mineraller açısından zengin ve A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen önemli vitaminler de var.

Dahası, organ etleri mükemmel bir protein kaynağıdır.

Dahası, hayvansal protein, vücudunuzun etkili bir şekilde çalışması için gereken dokuz gerekli amino asidi sağlar.

3.5-ons (100 gramlık) pişmiş sığır karaciğeri (2) sağlar:

Sakatat Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir Kaloriler: 175
Protein: 27 gram
Vitamin B12: RDI’nin% 1,386’sı
Bakır: RDI’nin% 730’u
A vitamini: RDI’nin% 522’si
Riboflavin: RDI’nin% 201’i
Niasin: RDI’nin% 87’si
B6 vitamini: RDI’nin% 51’i
Selenyum: RDI’nın% 47’si
Çinko: RDI’nin% 35’i
Demir: RDI’nin% 34’ü
Özet: Organ etleri besleyici-yoğun. Bunlar iyi bir demir ve protein kaynağıdır ve birçok önemli besin öğesine ek olarak A, B12 vitamini ve folat ile doludur.

Diyetinize sakatat etlerinin Katılmasının Faydaları

Sakatat etlerini yemenin birkaç yararı vardır:

Mükemmel demir kaynağı: Et, oldukça biyoyararlanımı olan heme demir içerir, bu nedenle bitki gıdalardaki heme olmayan demirden daha iyi vücuda absorbe olur (3, 4).

Sizi daha uzun süre dolgun tutar: Birçok çalışma, yüksek proteinli diyetlerin iştahı azaltabileceğini ve dolgunluk duygularını arttırdığını göstermiştir. Ayrıca, metabolik hızınızı arttırarak kilo kaybını teşvik edebilirler (5, 6, 7).
Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir: Organ etleri, kas kütlesinin inşası ve tutulması için önemli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır (8, 9, 10).

Büyük kolin kaynağı: Organ etleri, pek çok insanın yeterince alamadığı beyin, kas ve karaciğer sağlığı için gerekli besin maddesi olan kolin’in en iyi kaynakları arasındadır (11, 12).

Daha ucuz kesimler ve atıkların azaltılması: Organ etleri popüler bir et kesimi değildir, bu nedenle ucuz fiyatla onları sık sık alabilirsiniz. Hayvanın bu kısımlarını yemek yemek atıklarını da azaltır.

Özet: Organ etlerinin daha iyi demir absorpsiyonu ve iştah kontrolüne yardımcı olması ve kas kütlesi koruması gibi bir takım avantajları vardır. Ayrıca, bir hayvanın bu kısımları genellikle satın almak için daha ucuzdur ve yiyecek atıklarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Sakatat Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir
Sakatat Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Sakatat Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Sakatat Etler Kolesterolü Arttırıyor mu?

Organ etleri, hayvan kaynağından bağımsız olarak, kolestrol bakımından zengindir. Sakatat Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir Böbrek ve karaciğeri sırasıyla% 239 ve% 127 (2,13,14) iken sığır beyinlerinin 3,5 gramı (100 gram) kolesterol için RDI’nin% 1,033’ünü içerir.

Birçoğu tıkanmış arter, ilaç ve kalp rahatsızlığı ile ilişkili kolesterol.

Bununla birlikte, kolesterol, vücuttaki kolesterol üretiminizi diyet kolesterol alımına göre ayarlayan karaciğeriniz tarafından üretilmektedir (15).

Kolestrol bakımından zengin gıdaları yediğiniz zaman, karaciğeriniz az üreterek tepki verir. Bu nedenle, kolestrol seviyesi yüksek gıdalar, yalnızca toplam kan kolesterol düzeyleriniz üzerinde çok az etkiye sahiptir (16, 17).

Dahası, gıdalardaki kolestrol miktarı, varsa, kalp rahatsızlığı riskiniz üzerinde küçük bir etkiye sahiptir (18, 19).

Son zamanlardaki bir analiz, diyette kolestrol tüketimi ve sağlık riski üzerine yapılan 40 prospektif çalışmaya baktı. Diyet kolestrolünün sağlıklı erişkinlerde kalp hastalığı veya inme ile anlamlı bir şekilde bağlantılı olmadığı sonucuna varılmıştır (20).

Bununla birlikte, popülasyonun yaklaşık% 30’u olan, diyetteki kolesterole duyarlı bireylerden oluşan bir alt grup mevcut gibi görünüyor. Bu insanlar için, kolesterol bakımından zengin gıdaları tüketmek toplam kolestrolü yükseltir (19, 21).

Özet: Çoğu organ eti çok miktarda kolestrol içerir. Bununla birlikte, kolestrol bakımından zengin gıdaları tüketmek doğrudan kan kolesterolü veya kalp hastalığı riskiyle doğrudan bağlantılı değildir.

Organ etleri, diğer gıdalardan elde edilmesi zor olan birçok vitamin ve mineralden zengin bir kaynaktır.

Et yemekten hoşlanıyorsanız, bazı kas etlerini organ eti ile değiştirmenin faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Size sadece bir miktar ilave beslenme sağlayacak değil, aynı zamanda cüzdanda da kolay ve çevreye fayda sağlayacaktır.