Nasıl ? Teknoloji

Sabit Disk harddiskin bozulduğunu nasıl anlarız

Sabit Disk harddiskin bozulduğunu nasıl anlarız

Sabit Disk harddiskin bozulduğunu nasıl anlarız ? : İlk olarak henüz bu aşamada iseniz ve kesin bir arıza yoksa hemen yedek alın. Bazı durumlarda Harddisk ( Sabit Disk ) anlık olarak arızalandığını göstermez. Ağır ağır hamlelerle dosya ve verilere hasar vererek ilerleyebilir. Harddisk ile ilgili problem yaşıyorsanız ve şüphe duyuyorsanız ilk işiniz hemen dosyaların yedeğini almak olsun. Çünkü daha sonra hiç ilginizin olmadığı onlarca kişi, yazılım ve programla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Sabit Disk harddiskin bozulduğunu nasıl anlarız ?
  • Sık sık bilgisayarda donma yaşanması. : Bu hata ile sık karşılaşıyorsanız sabit diskinizin bozulduğuna veya bozulacağına bir işaret olabilir. Bu tarz bir durum yaşadığınızda tedbir olarak yedek almanızı öneririz. Ancak şunu da unutmamak gerekir bu hata farklı bir aygıtın arızasından kaynaklanabilir.
  • Sık sık mavi ekran oluşumu. : Bu hatada farklı bir donanımın arızalanmasından kaynaklanabilir ancak sabit diskin bozulduğunun bir göstergesi olarak kabul edilir. Bu nedenle yedek almanızda yine fayda olacaktır.
  • Kaybolan veriler. : Bilgisayarınızda sık sık eklediğiniz verilerin aniden kaybolduğuna şahit oluyor ve şüphe duyuyorsanız sabit diskin bozulma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.
  • Bozulan veriler. : Bilgisayarınızda bulunan sağlam verilerin bozulduğunu gördüğünüzde acil tedbir alınız. Örneğin bilgisayarınızda bulunan bir resmin görselinin bozulduğunu parçalara ayrıldığını görebilirsiniz. Bu durumda yine zaman kaybetmeden yedeklemeyi tercih edebilirsiniz.
  • Bilgisayarınızdan garip sesler çıkabilir. : Bilgisayar veya Harddisk ( Sabit Disk ) `ten tuhaf ve alışılmadık sesler geliyorsa… Bu da acil almanız gereken bir tedbir nedenidir. Sabit diskinizde bulunan verileri yedekleyin.
  • Bozuk sektör ve işlev hataları. : Bilgisayarınızdan alışılmadık yanıtlar ve hatalar alıyorsanız buda Sabit Diskin bozulmuş olabileceğine bir işaret olabilir. Bu durumda (C:) , (D:) , (E:) veya başka bir sürücü kullanıyorsanız. : Sürücüye sağ tıklayın. Çıkan menüde bulunan ÖZELLİKLER sekmesine tıklayın. Açılan üst menüde ARAÇLAR daha sonra Hata Denetimi alanında bulunan DENETLE sekmesine tıklayın. Hata ayıklama işlemine başlamadan önce “ Bozuk bölümleri bul ve düzeltmeye çalış ” seçeneğinin işaretlemeyi unutmayınız.

Sabit Disk harddisk neden bozulur ? sorunuzun yanıtına Sabit Disk harddisk neden bozulur ? adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En iyi Sabit Disk Harddisk veri kurtarma programları ? sorunuzun yanıtına En iyi Sabit Disk Harddisk veri kurtarma programları adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilerdir. Programların işlevselliği kesin bilgi niteliğinde olmayıp çeşitli sistemlerin tavsiye ettiği bilgiler doğrultusunda eklenmiştir. Konunun uzmanından destek alabilirsiniz.

1 Yorum