Neden ? Teknoloji

Sabit Disk harddisk neden bozulur

Sabit Disk harddisk neden bozulur

Sabit Disk harddisk neden bozulur : Bilgisayarımızın diğer bütün parçaları gibi sabit diskte arızalanabilir. Sabit Disk ( Harddisk ) bilgisayarımızın en önemli veya kullanım açısından en çok değer verdiğimiz parçasıdır. Çünkü bilgisayarımızda var olan bütün veri ve dosyaların saklandığı alandır. Bilgisayarımızın diğer parçalarının bozulması durumunda muhtemelen değişimi sorunu düzeltecektir. Ancak bu durum Hard disk için geçerli olmayacaktır. Hard disk değişimi tabi ki mümkün ve tekrar bilgisayarımızın kullanımını sağlayacaktır. Ancak veri kaybı olduğu için olayın maddi boyutu dışında içindeki verilerin önemi büyük olduğundan ikinci planda kalır.

Taşınabilir Notebook ( Dizüstü Bilgisayar ) PC`lerde Sabit Disk ( Harddisk ) bozulma ihtimali çok daha yüksektir. Bu nedenle Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız mutlak suretle daha sık verilerinizi yedeklemeyi öneririz.

Genel uyarı : Düzenli olarak yedek almaya özen göstermelisiniz. Sabit Disk ( Harddisk ) için alınabilecek en iyi tedbir sürekli olarak veya belirli dönemlerde yedek almaktır. Bunu alışkanlık haline getirin. Her veri aktarımından sonra yedek almanız şart değildir. Eğer belirli süreler içinde yedek alamıyorsanız önemli gördüğünüz aktarımlar sonrası verilerinizi yedek alabilirsiniz.

Sabit Disk harddisk neden bozulur ?

Sabit Disk harddisk neden bozulur sorusunun pek çok cevabı vardır elbet ancak biz bunları önlenebilir veya önlenemez arızalar olarak iki farklı kategoride değerlendiriyoruz. Aşağıda Sabit Disk ( Harddisk )`in neden bozulacağı konusu ile birlikte alınabilecek tedbirleri sıralayacağız.

Engellenebilir Sabit Disk ( Harddisk ) arızaları :
 • Fiziksel hatalar. : Bilgisayarınızın alabileceği darbe, düşme, kırılma gibi nedenlerdir. Bunlara karşı iyi muhafaza edebilir koruyucu paneller kullanabilirsiniz.
 • ON / OFF tuşu. : Bilgisayarınızı Açma / Kapama tuşu ile kapatmamaya özen göstermelisiniz. Bilgisayarın kapama işlemini bilgisayarınızın BAŞLAT menüsünde bulunan kapatma seçeneği ile kapatmanızı öneririz. Bu sayede ani güç kesintilerinden oluşabilecek sorunlara engel olabilirsiniz.
 • Isı artışı. : Havalandırma delik veya boşluğunun açık bir alana doğru olduğundan emin olun. Havalandırmayı uygun bir alana sabitleyip kontrol etmenizde fayda olacaktır.
 • Yetersiz RAM. : Bilgisayarınızdaki RAM miktarı yeterli değilse Sabit Disk ( Harddisk ) bir bölümünü RAM olarak kullanır. Bu işleme Takas alanı denir. Bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Dosyaların hızlı yazılıp okunmasına izin veren bir depolama birimidir. Sabit diskler ve diğer diskler, RAM’in yanında çok yavaş kalır. Örnek ile : Çalışmakta olduğunuz bir WORD belgesi, bilgisayarınızın RAM’inde depolanır. RAM’in yüksek hızı, yaptığınız düzenlemeleri anında görmenizi sağlamaktadır. RAM`in yetersiz olduğu durumlarda Harddisk RAM`in görevini tam olarak üstlenemediği için aksaklıklara neden olabilir. Masaüstünüzde bulunan BİLGİSAYARIM dosyasına sağ tıklayıp ÖZELLİKLER dediğiniz zaman bilgisayarın sahip olduğu RAM değerini görebilirsiniz.
 • Bilgisayar Temizliği. : Düzenli periyotlar ile bilgisayarınızın iç ve dış temizliğini yapmaya özen gösterin
 • Kullanım ömrü. : Yeryüzündeki her şey gibi sabit diskinde bir kullanım ömrü olduğunu unutmayın. Sağlıklı bir şekilde kullanılması mümkün olan bir harddiskin ortalama ömrü 10 yıl olarak gösterilebilir.
 • Kötü amaçlı yazılımlar. : Kötü amaçlı yazılım, virüsler Harddisk ( Sabit diskin ) bozulmasında etkendir. Bilgisayarınızı aşırı yormayacak derecede çeşitli Anti virüs yazılımları kullanabilirsiniz.
 • Voltajın düşüp yükselme durumu. ( Güç dalgalanması ) : Elektrik yükünün bağlı bulunduğu şebekede meydana gelen veya gelebilecek olası gerilim dalgalanmalarından kaynaklanabilir. Yüksek voltaj, düşük voltaj, Ani elektrik gidip gelmeleri, kısa veya uzun süreli kesintiler olabilir. Bunun için UPS  ( Uninterruptible Power Supply ) kullanılabilir.
 • Güç kaynağı : Kesintisiz güç kaynağı işlevi görebilecek irili ufaklı cihazların kullanımı Hard Disk bozulma problemini kısmi olarak önleyebilir.
 • Sigortalı priz kullanımı ( Akım koruyucu prizler ) : Kullandığınız bilgisayarın bağlı olduğu prizleri sigortalı priz olarak tercih edebilirsiniz. Akım koruyucu prizleri elektrik dalgalanmaları ile oluşan akım yükselmelerini önlemek için tasarlanmıştır. Bu cihazlar elektrikten gelen akımı dengeler ve kullandığınız elektrikli cihazlara aşarı akım sonucunda meydana gelebilecek hasarı en aza indirir.
Engellenemeyen Sabit Disk ( Harddisk ) arızaları :

Sabit Disk harddisk neden bozulur sorusuyla ilgili Bu alanın çok gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz ancak şu gerçek var ki önemli bilgiden bahsediyoruz. Dolayısıyla olabilecek her ihtimali göz önünde bulundurarak tedbir alabilirsiniz. Olası diğer ihtimalleri düşünerek yedekleme işleminize odaklanmanız açısından bu bilgilere yer veriyoruz.

 • Doğal olay ve kazalar ( Deprem, sel, yangın. ) Sabit Disk harddisk neden bozulur sorumuza ilgisiz ama kısmi bir yanıt olarak görülebilir.

Sabit Disk harddiskin bozulduğunu nasıl anlarız. ? sorunuzun yanıtına Sabit Disk harddisk`imin bozulduğunu nasıl anlarız ? adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En iyi Sabit Disk Harddisk veri kurtarma programları ? sorunuzun yanıtına En iyi Sabit Disk Harddisk veri kurtarma programları adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilerdir. Programların işlevselliği kesin bilgi niteliğinde olmayıp çeşitli sistemlerin tavsiye ettiği bilgiler doğrultusunda eklenmiştir. Konunun uzmanından destek alabilirsiniz.