Güncel Neden ?

Restoran Açma Fikrinin Beş Ön Koşulu

Restoran Açma Fikrinin Beş Ön Koşulu

Restoran Açma Fikrinin Beş Ön Koşulu;Bir restoran açmak, işletmek basitmiş gibi görünse de; bir çok detayın dikkatle takip edilmesi ve bir çok dengenin dikkatle devamlılığının sağlanması gereken bir iş. Neden bazı restoranlar kalıcı olabiliyorken bazıları neden kapanır? İşte kalıcı olabilmeniz için katkı sağlayacak beş ön koşul:

1 Müşteriler neden sizi tercih edecek?

• Farklı bir menü sunacaksınız.
• Fiyatlar rakiplerinizden faha pahalı olmayacak.
• Farklılık yaratacaksınız ki, insanların akıllarında kalıcılık sağlayın.

2 Beğendiğiniz bir rakibinizi izleyin:

Alıcı gözüyle izleyin. Elemanlarından, temizliğine, havalandırmasından, servisine kadar izleyin ve not alın. ”neden iyiler?” sorusunu kendinize sorun. Aldığınız notları değerlendirin ve kendi işletmenize uygun olanları olabildiğince uygulamaya çalışın. Bu gözlem ile hata yapma oranınız ciddi biçimde düşeçek, onlardan iyi olmasanız da, en azından onlar kadar iyi bir işletme olabileceksiniz.

3 Planlayın:

Girişimciler genellikle sabırsız olurlar. İşin iyi yanlarını düşünüp, ”oldu bu iş” düşüncesine kapılarak, paldır küldür kolları sıvarlar. Oysa hiç bir iş plansız olmaz. Plansız yapılan işin süresi bir çok aksilik çıktığından dolayı gereğinden fazla uzun sürer ve hiç bir zaman tam olarak istenildiği gibi tamamlanamaz.

İş planı sizi doğru yola sevkettiği gibi, hangi konularda eksiksizsiniz, hangi bölümlerde hatanız var, bunu ortaya çıkarır. Bu nedenle olabildiğince Restoran Açma Fikrinin Beş Ön Koşuluna ve iş planına sadık kalın.

Örneğin işi bölümlere ayırarak bir plan yapabilirsiniz. Pazarlama, satınalma, yönetim, personel gibi bölümleri ayırarak, her bir alan için ayrı plan yapabilirsiniz. Bölüm bölüm ve not alarak yapaçağınız bu çalışma, kafanızdaki iş yumağını çözecek, bir adım sonrasını daha rahat görmenizi sağlayacaktır.

4 Temkinli Olun:

Bir işletme açmanın altın kurallarından biri de, bir kaç ay hiç kar etmeyeceğinizi varsayarak işe başlamaktır. Tabiki bu bir kaç ayı geçirecek paranızı kenarda tutmanız demektir. Bunu asla ihmal etmeyin ki, bu birkaç ay sizi yıkıp dökerek değil, tatlı bir meltem gibi sizi fazla sarsmadan geçsin gitsin buda Restoran Açma Fikrinin Beş Ön Koşulundan birtanesidir.

5 Restoran Açma Fikrinin Beş Ön Koşulu Sabırlı Olun ve İnanın:

Her ne olursa olsun, hatta el arabasında nohutlu pilav satsanız bile, kendinize inanmaktan vazgeçmeyin. İşler istediğiniz gibi gitmiyor diye karamsarlığa kapılmayın. Sürekli olarak işletmenizi gözlemleyin, aksayan yönlerinizi hemen düzeltin ve bekleyin.

Unutmayın, iyi yemek kısık ateşte pişer!