Nedir ?

Paranormal nedir ? Paranormal ne demek ?

Paranormal nedir ? Paranormal ne demek ?

Paranormal nedir ? Paranormal ne demek ? :  Paranormal kelimesinin karşılığı ve kelime anlamı olarak “olağan üstü” – “olağan dışı” – “normal dışı” – “normal üstü” – “normal olmayan” – “anormal” ifade edilmektedir. Paranormal kelimesi Para Psikolojiden gelen bir terimdir.

Türkçede paranormal kelimesinin karşılığı ise “alışılmamış” – “alışılmadık” – ” sıra dışı” olarak ifade edilmektedir.

Paranormal yeteneklere yoga terminolojisinde Siddhiler adı verilmektedir.

Telepati, Psikokinezi gibi psişik fenomenleri gibi olayları görme özelliği olduğuna inanılan ( geleceği görme gibi doğaüstü yeteneklere sahip kişiler. ) kişilerdir.  Bu kişilerin bilindiği şekilde bilimsel olarak kanıtlanmayan, fizikokimyasal yasalarla açıklanamayan olayları ele aldıkları bilinmektedir. Bu olayları ve bu olaylarda söz konusu olan psişik yetenekleri belirtmek üzere Para psikoloji’de kullandıkları bir terimdir.

Psişik fenomenler Telepati , precognition , basiret , psikokineziyi , ölüme yakın deneyimler , reenkarnasyon , apparitional deneyimleri ve diğer paranormal iddiaları olan veya bu yönde çalışma yapmış kişiler olarak bilinir.

Paranormal kelimesini kim buldu ?

Doğa üstü yani Supra normal teriminin yerine kullanılmak üzere, İngiliz kökenli psişik araştırmacısı olan Walter Whately Carington ( 1884 – 1947 ) tarafından ortaya atılmıştır. Gerçek adı Walter Whately Smith olan araştırmacı bu adını 1993 yılında Walter Whately Carington olarak değiştirmiştir. Walter Whately Carington kimdir ?

Paranormal olaylara bir örnek olarak daha önce sitemizde yayınlamış olduğumuz gerçek ve yaşanmış bir hayatı konu alan Silent Twins – Sessiz İkizler yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca benzer yazılarıda buradan takip edebilirsiniz.

1 Yorum