Yaşam

Ölçülü Yemeyi Başarabilmek İçin 10 Harika Öneri

Ölçülü Yemeyi Başarabilmek İçin 10 Harika Öneri

Ölçülü Yemeyi Başarabilmek İçin 10 Harika Öneri;

Elinizin altında sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmaya özen gösterin. Gıda alış verişlerinizden döner dönmez meyve ve sebzeleri bir kenara ayırın. Sizler için Ölçülü Yemeyi Başarabilmek İçin 10 Harika Öneri sunmadan önce sizlere pratik bilgileri verelim. Çantada taşıması kolay atıştırmalıklar ile ara öğün yapın. Mesela çantanıza kuru kayısı, erik, incir gibi yemişlerden koyun. Kahvaltıyı atlamayın, özellikle çoçuklarınızı kahvaltı yapmadan okula göndermeyin. Araştırmalar, kahvaltının çoçuklarda daha iyi konsantrasyon ve de daha fazla enerjiye yol açtığını gösteriyor.

Ölçülü Yemeyi Başarabilmek İçin 10 Harika Öneri

1 Öğününüzü Paylaşın!

Hiç restoranlardaki porsiyonların dört kişilik bir aileyi doyuracak kadar büyük olduğuna dikkat ettiniz mi? Hepisini bitirip bitirip kendinizi kötü hissedeceğinize veya arta kalanı paket yapıp eve götüreceğinize, bir porsiyonu arkadaşınızla bölüşün, böylece paranızda cebinizde kalır.

2 Bir Isırık Kuralı!

Porsiyonu bölüşmek harika bir fikir ama tatlılarda durum farklı. Önerim, sadece bir ısırık almanız. Eve paket de yok! Tadını alın ama üstünüzde taşımayın.

3 Kendinizi Bilin!

Ilımlılık bazı durumlarda iyidir ancak bazen tehlikelide olabilir. Bir başka deyişle, porsiyon paylaşımında başarılı olabilirsiniz ama çatal dolusu bir tatlıyıda geri çevirin. Zayıf yönünüzü bilmek ve bunda dürüst olmak sizi doğru yolda tutar.

4 Planınız Var Mı?

Ofisinizde bir parti varsa, oraya gitmeden birşeyler yiyin ki partide açlıktan her şeyi yemeye çalışmayın. Büfeyi gözden geçirip en sevdiklerinizi seçin. Sevdiğiniz yiyeceği tadarak hem partiden keyif alır, hemde balkonlu türk erkeğine benzememiş olursunuz.

5 Bunu Hak Ettiniz!

Akşam yemeğinizi küçük bir tabakta yiyin. Ölçülü Yemeyi Başarabilmek İçin 10 Harika Önerimize harfiyen uyun. Araştırmalar, yemek miktarını tabağınızın büyüklüğüne göre ayarladığımızı gösteriyor. Masada servis yapmayada son verin ve tabakları mutfakta doldurup masaya öyle getirin.

6 Hayır Demeyi Bilin!

Hayır teşekkür ederim  demek, sadece “HAYIR” demekten daha güzel. Bu çok önemli deyime çalışın ki yemek davetlerinde ikinci bir tabağı veya büyük bir porsiyonu nazikçe geri çevirebilirsiniz. Bunu söylerken gülümseyi, unutmayın ki ödülünüzü tartıda göreceksiniz.

7 Seçkin Olun!

Ölçülü yemeyi seçin ve sadece gerçekten sevdiğiniz yemekleri yiyin. unutmayın ki siz bir dilim pastadan daha değerlisiniz.

8 Beden Ölçünüzü Küçültün!

Hamburger, pide, lahmacun, kebap gibi diyetinizi bozacak şeyler aklınızı çeliyor. Sağlıklı yemekler ile geçen bir haftayı mahvetmeden nasıl başaracaksınız? Ozaman porsiyon kontrolü sizin elinizde olsun, ince hamurlu olan yarım porsiyon olarak tercih edin ya da arkadaşınızla paylaşın.

9 Kendinizi Ödüllendirin!

İyi seçimler yaptığınızda tartıda da iyi sonuçlar sizi bekliyor olacak. Ölçülü olmak bu demektir! Kendinizi, yemek yerine, manikür veya yeni bir çift ayakabı ile ödüllendirin. Ölçülü olmak harikadır ve size yemeklerinizi idare etme gücünü verir.

10 Su İçin!

Su gerçekten bir mucizedir. Sadece bir bardak su (200ml) iştahınızı ve susuzluğunuzu keser. Yemeğe gelince, bu inanılmaz sıvı sizin daha ölçülü ve ılımlı karar almanıza yardımcı olur.

Ölçülü Yemeyi Başarabilmek İçin 10 Harika Öneri
Ölçülü Yemeyi Başarabilmek İçin 10 Harika Öneri

Ölçülü Yemeyi Başarabilmek İçin 10 Harika Öneri