Ne ? Yaşam

Mutlu olmak için ne yapmalıyım

Mutlu olmak için ne yapmalıyım

Mutluluk yaşantımız boyunca yaptıklarımız veya yapamadıklarımızın sonucu olarak yaşadığımız bir duygu durumudur. Mutlu olmak doğuştan gelen bir yetenek , bir olgu değildir. Ancak eğer mutlu değilim diyorsanız ve Mutlu olmak için ne yapmalıyım ? sorusuna bizim verdiğimiz cevapları, kendi bulduğunuz sonuçlardan bir derleme yaparak sonuca ulaşmayı başarabiliyorsanız kabiliyetli olabileceğinizi düşünmeye başlayarak ilk adımı atabilirsiniz. İnsanların mutsuz olması bu kadar kolay iken mutlu olmak neden bu kadar zor diyorsanız bu başlık tam size göre… Mutlu olmak için yapmamanız gereken şeyleri sıralıyoruz… Çok Önemli bir ayrıntı : Yazdıklarımızı dikkatli bir şekilde anlayarak okuyup mümkünse bu yazıyı her gün en az bir defa okumanızı tavsiye ediyoruz…

1 – Size iyi gelmeyen, huzursuz eden insanlarla zaman geçirmek…

Mutlu olmak için ne yapmalıyım ? Sizi sürekli eleştiren, kınayan, mutsuz eden, sizi kendinize kötü hissettiren , onunla olmayı mecburiyet olarak gördüğünüz insanlardan bir an önce kurtulun. Hiç kimseye mecbur değilsiniz. Onlara ayıracağınız vaktinizi yanında kendinizi daha mutlu daha iyi hissettiğiniz insanlarla birlikte olmaya çalışın…

2 – Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin.

Sürekli başkalarında var olan daha doğrusu sizde olmadığı için hoş karşıladığınız gereksiz onlarca ayrıntıyı, küçük saçma konuları eksiklik olarak görmeyi bırakın. Bir arkadaşınızın Facebook hesabı sizinkinden daha iyi yada daha çok beğeni alıyor diye bir insan kıskanılır mı ? Eziyet etmeyin kendinize… Saçınızın dalgalı olduğunu düşünün. Düz saçlı birini kıskanıyor olabilir misiniz ? Düz saçlı samimi gördüğünüz birine sorar mısınız saçının dalgalı olmasını yada daha farklı bir şekilde olmasını istiyor olabilir mi ? İlginç değil mi ? Mutlu olmak için ne yapmalıyım devam ediyoruz.

3 – Sahip olduklarımızla yetinmeyip sürekli sahip olmak istediklerimizin eksikliğini düşünmeyi bırakıyoruz

Mutlu olmak için ne yapmalıyım ? Mutsuz olmak için yarattığınız en büyük nedenlerden biri olarak görebilirsiniz bunu. Elinizdekilerin, sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Sizden daha üst seviyede olduğunu düşündüğünüz şeyleri sürekli düşünmeyi bırakın. Bir ailenizin, yakınınızın olması, şuan bu yazıyı okuyabilecek bilgisayarınızın, telefonunuzun olması büyük bir şans olabilir mi ? Siz elinizdeki onlarca imkana rağmen mutluluğu ararken başkasının buna ayıracak vakti olmadığını, bu saatte çalışmak zorunda olduğunu düşündün mü ?

4 – Hayır demeyi öğrenin ve Kimseyi kırmamaya çalışmamayı bırakın.

İnsanlara karşı gereksiz kibarlıkta bulunmayı, her şeye evet demeyi bırakın, HAYIR demesini öğrenin. Fazla empati kurmayı, birilerinin hakkınızda ne düşündüğünü düşünmeyi bırakın. Birilerinin sizi çok iyi , çok dürüst olduğunuzu düşünmesi için gereksiz iyi niyetli tavırlar sergilemeyi bırakın. Bırakın kim ne düşünürse düşünsün siz hayatınızı kendi istekleriniz çıkar ve menfaatleriniz doğrultusunda yaşamayı öğrenin.

5 – Sürekli şikayet etmeyi yakınmayı bırakın.

Sadece sizin hayatınız sorunlu , sadece hep sizin eksikleriniz var, sadece sizin işleriniz umduğunuz gibi gitmiyor değil mi ? Biz hep on numaraya yaşıyoruz bizim hiç sorunumuz yok, her şeyimiz tamam öyle mi ? Çocukluk etmeyin ! İlk yapmanız gereken şey sürekli kendi kendinize ve birilerine yakınmayı bırakmak. Hayatınızda eksik gördüğünüz şeyleri tamamlamak için çalışmaya başlamak olsun. Bu kadar çok yakınmanın sizi çevrenizdekilerin gözünde ne kadar zayıf, ne kadar güçsüz ve istikrarsız olduğunuzu gösterdiğini biliyor musunuz..!

6 – Sürekli bir beklenti içerisine girmeyin…

Mutlu olmak için ne yapmalıyım ? Bütün sorunları yalnız başınıza hal etmeyin tabi ki ancak Çevrenizdekilerden sürekli yardım beklemeyi bırakın. İnsanların her zaman sizin için bir şeyler yapmasını, iyilik etmesini , her zaman isteklerinize karşılık vermesini beklemeyin. Böyle bir beklenti sizi her zaman üzecektir… Sandığınız gibi herkes sizi düşünerek geçirmez hayatını, herkesin kendi hayatı kendi meşguliyetlerini unutmayınız… Böyle bir beklenti hep hayal kırıklıklarına neden olacaktır. Kesinlikle bırakıyoruz.

7 – Her anınızı endişelenerek geçirmeyin…

Sürekli bir şeyler için endişeleniyor, kaygı duyuyor, korkuyor musunuz ?  Mutlu olduğunuz kısa bir an olduğunda bile her an kötü bir şey olacak hissine mi kapılıyorsunuz… Aptallık etmeyin. Yaşadığınız anın ve mutluluğun keyfini çıkarın. Böyle geçirdiğiniz bir gününüzü örnek alarak kesinlikle test edebilir ve tüm bu endişelerinizin kaygılarınızın ne kadar yersiz olduğunu görebilirsiniz.

8 – Hayatınızı dolu dolu geçirmeye çalışın…

Sürekli para harcamak, gezmek, eğlenmekten bahsetmiyoruz tabi ki… İyi olduğunu düşündüğünüz ama yapmadığınız şeyleri yapmaya çalışın.
Kitap okumuyor musunuz. ? Hemen gidip bir kitap alın, satın almanıza gerek yok çevrenizden muhakkak temin edebilirsiniz. Sürükleyici roman tarzında sizi bağlayacak bir şey olması sonunu merak etmeniz başlangıç için faydanıza olacaktır.
Spor yapmak istiyor ama üşeniyor musunuz ?  Üşenmeyin. İlla bir spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Bulunduğunuz bir alanda, koşu parkında veya herhangi bir parkta bulunan spor aletlerini kullanabilirsiniz. Spor aletleri yok mu çıkın sessiz sakin bir yürüyüş yolunda koşun, yürüyün.
Gezebilirsiniz. Tek başınıza veya sizi mutlu ettiğini düşündüğünüz bir arkadaşınızı yanınıza alarak bulunduğunuz bölgedeki görmediğiniz , merak ettiğiniz yerleri gezin.
Dinlenebilirsiniz. Deniz, göl veya manzaranın olduğu bir alan seçin orada olup biraz kafa dinleyin. Deniz , göl yok mu gidin bir parkta oturup insanları izleyin. Çocukların mutluluklarına şahit olun… Parkınız mı yok demleyin çayınızı kahvenizi çıkın balkona… Yapacak ne çok şey varmış değil mi ? Mutlu olmak için ne yapmalıyım ? sorumuza yanıt aramaya devam ediyoruz

9 – İnsanlarla bağınızı koparmayın.

Mutlu olmak için ne yapmalıyım ? Uzun görüşmediğiniz dostlarınız yakınlarınız vardır. Karşılık beklemeden yapın bunu. Aramaktan çekinmeyin. Belirli aralıklarla imkanınız olduğu müddetçe sürekli bunu yapın.  Görüşme imkanınızın olmadığı ancak bağınızı koparmak istemediğiniz insanları birkaç ayda bir arayın. Göreceksiniz bu durum sizlere de muhataplarınıza  da iyi gelecektir.

10 – Hedefe olumlu odaklanmak.

Yapmak istediğiniz şey için hedefe olumlu bir şekilde odaklanın. Karşınıza çıkabilecek engeller ve olumsuzluklar hesaba katarak ilerleyin tabi ki ama sürekli bunları düşünerek hedefinizden sapmayın. Karşınıza çıkabilecek engellerin varlığını kendinize rahatsızlık verecek bir hale getirmek yerine bu yolun keyfini çıkarmaya bakın. Bu sözümü hayatınızın bir köşesine yapıştırın… Mutluluk : İstediğinizi elde etmek değil, İstediğinizi elde edebilmek için aştığınız engellerdir. Mutluluk ; Mücadeledir…

11 – Parayı amaç olarak değil araç olarak görün..

Parayı hayatınızın amacı olarak görmeyin. konu doğru okunduğunda sorun olmayacak elbet ama biraz ve tartışmaya açık olacak ancak görüşüm. Aşırı standartlarınızı yükseltmeden İhtiyaçlarınız doğrultusunda kazancımız bir ivme kazandıktan sonra parayı araç olarak görmek. Konuyla ilgili bir söz sanırım kafi olacak. İnsanlar Önce para kazanmak için sağlığını harcar,sonra yitirdiği sağlığını geri kazanmak için parasını harcar
Para sadece mutlu olmamız için bir araç olması gerekirken amaç haline getiriyoruz sonra daha fazlasını istiyoruz daha sonra hep daha fazlası olmadığı için mutsuz oluyoruz…

12 – Kendi kararlarınızı kendiniz almayı öğrenin…

Kendi kararlarınızı kendiniz alın. Kararsız kalmayın, sürece yaymayın. Sürece yaydığınız zaman sürekli olarak değişen ruh halinize göre bakış açınız değişecektir dolayısıyla dahada büyük karmaşaya yol açacaktır. Bu nedenle kararlı olun ve bunu yaparken Tek başınıza karar vermeyi öğrenin ki kararlarınız hatalı olsa dahi yaptığınız hatayı tespitiniz tecrübeniz olsun. Sürekli birilerine sorarak, danışarak başkaların etkisi altındayken aldığınız kararlarda yanılma payınız çok yüksek olmakla birlikte hata olması durumunda kendinize olan güveninizi zedeleyecektir.

13 – Kendinizi acımasızca eleştirmeyi bırakın…

Kendinize haksızlık etmeyin, acımasızca sürekli eleştirmeyi bırakın. Hatalar yapabilirsiniz ancak hayatımız boyunca yaptığınız kaç hata hayati bir konu olabilir ki bu nedenle yaptığınız hatalar bir son değildir. Hata ile sınırlı değil sanırım çoğu zaman gereksiz ayrıntılarla sürekli kendinizi eksik, yetersiz hissettiğiniz anlar da yaşayabilirsiniz. Bu kendinizi acımasızca eleştirecek hakkını vermez size. İnsan olduğunuzu unutmayın. Kendinizi acımasızca eleştirmek yerine , biraz hoşgörü göstermeyi deneyin, hatta şımartın kendinizi. Hataysa hatanız olarak normal görüp olağan karşılayın, eksik olarak görüyorsanız tamamlamaya çalışın veya kendinizi o halinizle sevmeyi öğrenin… Çevrenizdeki insanları bir bakın. Kendini mükemmel sanan yada kısmen sizin öyle gördüğünüz insanları düşünün. Onca şatafata rağmen birçoğunun gözünüze ne kadar anlamsız geldiğinin farkına varacaksınız. Bir daha da aklınıza bile getirmeyin böyle şeyleri.

14 – Alışkanlıkları geliştirin, değiştirin…

Her şeye takılı kalmayın. Memnun olmadığınız, doğru bulmadığınız veya net bir şekilde doğru bulunmayacağı konusunda hem fikir olduğunuz alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın. İdda ediyorum. Sürekli olarak alışkanlık haline getirdiğiniz bir davranışınızı bir hafta boyunca kesinlik yapmayın. Bir hafta sonunda olmazsa olmazım dediğiniz şey bir bakmışsınız ki yokmuş zaten…

15 – Kin Tutmayın ve Öfkenizi kontrol edin…

Kin tutmayın. Size yapıldığını düşündüğünüz bir haksızlığın karşısında dahi kin tutmayın. Unutamayabilir siniz ama sürekli aklınızın bir köşesinde yer edinmesine kesinlikle izin vermeyin. Öfkelenmeyin ; olaylara karşı biraz soğuk kanlı durmasını öğrenin. Unutmayın ki bu yazının genelinde ve hayatınızın her alanında yaptığınız her şey tamamen alışkanlık yarattığından dolayı her şey ile bağlantılıdır. Kesinlikle yapmanızı öneriyorum. Normal de kızacağınız bir durum oluştuğun da veya sürekliliği olan ve sık yapılan , sık kızdığınız bir olayı not edin. Bir sonraki karşınıza çıktığında sakin olmaya çalışın, tebessüm edin, önemsemeyin. Bunu 5 defa tekrarladıktan sonra 6. defa öfkelenmenin ne kadar anlamsız ve yersiz olduğunu göreceksiniz.

16 – Alışkanlık haline getirin…

Aklıma geldiği için bu başlığı araya sığdırdım.  Yazdıklarımızın her satırını iyice okumanızı ve yaptığınız her şeyi alışkanlık haline getirmenizi özellikle rica ediyoruz. Bunları yazmak bile fazlasıyla heyecan verdi… Yazdıkça yazasım geliyor mutlu olmak için yapılması gereken ne çok şey varmış… Mutlu olmak için ne yapmalıyım ? sorusunu ve başlığımızı okumayı ihmal etmeyin…

17 – Çözüm odaklı olun…

Bu maddeyi farklı bir konu için açtım ancak ilginç ve anlık yaşadığım bir süreçle ilgili konu hakkında yazıyorum. Bugün iş yerime 9:30 da geldim. İnternetim olmadığından onca işimin olmasına rağmen 9 saat boyunca akşam 18:00 a kadar günümü kendime zehir ettim. 7-8 defa internet servisini arayarak sinir – stres yaptım. Gün boyu birer saat aralıklarla telefondan bağlanarak işlerimi halletmeye çalıştım. Saat tam 18:00 da internetin artık gelmeyeceği kanısına vardım ancak fazlasıyla geç oldu sanırım.

Cep telefonumun Kişisel erişim noktası ile Cep telefonumun internetini kullanarak saat 18:00 da bu yazıyı yazmaya başladım. 11. maddeye geldim başlığı açınca farkına vardım. Onca saat bekleyip çay sigara içeceğime , ufak tefek oyunlar oynayacağıma, sosyal ağları kontrol edeceğime geldiğim andan itibaren K.İ.N özelliğini kullansaydım.

Bu kadar stres sinir altında günümü geçirmeyecektim… Kaldı ki olmasaydı dahi özel işlerimi farklı bir bilgisayardan takip edebilirdim. Şuan yazdığım yazıyı illa webde online olarak yazma zorunluluğum yok word veya bir not defterinde yazabilirdim. Belki de dışarıda yapmam gereken işleri toparlayıp onlarla ilgilenirdim… Her ne kadar bana ait bir blog olsa da bu kadar açık kendimle ilgili bir şey yazmayı planlamıyor dum… Bu maddede kural ihlali yaptım. Anlatmakta fayda gördüm…

18. Çözüm odaklı olun… Maddenin asıl konusuna gelince…

Yaşadığınız olaylar, sorunlar ve anlık durumlar karşısında her zaman soğuk kanlı olmalıyız. Ah Vah vs gibi davranışlarda bulunmak yerine niçin böyle bir durumun yaşandığı temelinden yola çıkarak nasıl çözebileceğimiz konusuna yoğunlaşmamız gerekiyor. Mutlu olmayı seçtiğiniz anda hayatınız sizin için çok daha kolay bir hal alır ve beyin frekansları da otomatikman çözüme odaklanır. Bu durumda yaşadığınız olaylarla ilgili kendinize soracağınız soruların doğruluğunun büyük önemi vardır. Ancak kendinize doğru soruları sorduğunuz zaman doğru yanıtlar verebilirsiniz.