Nedir ?

Memede LCIS Lobüler Karsinoma INSitu Nedir

Memede LCIS Lobüler Karsinoma INSitu Nedir

Memede LCIS Lobüler Karsinoma INSitu Nedir ? : Lobül memenin süt yapan hücrelerinin bulunduğu bölgenin adıdır. Memede bulunan süt bezleri içerisindeki hücrelerin normal hallerinin dışına çıkmasıyla gelişen bir hücre değişim durumuna LCIS denir.

LOBÜLER HİPER PLAZİ LH nedir ?

Lobül içerisindeki hücrelerin sayısının artması durumuna LOBÜLER HİPER PLAZİ denir.

ATİPİK LOBÜLER HİPER PLAZİ ALH nedir ?

Bu hücrelerin normal özelliklerini kaybetmesi durumuna da ATİPİK LOBÜLER HİPER PLAZİ denir. Atipik Lobüler Hipar Plazi ALH : Meme süt lobilerinde anormal derecede hücre bulunması ile ilgili oluşan bir durumdur.

ATİPİK DUKTAL HİPER PLAZİ ADH nedir ?

Meme süt kanallarında anormal hücre bulunması ile ilgili oluşan bir durum olarak adlandırılır. ATİPİK DUKTAL HİPER PLAZİ ADH denir.

Bu iki aşamadan sonraki aşama olarak hücrelerin Kanser Hücresi benzeri özelliklerin kazanılması durumudur. Lobünün çeperi sağlamdır ve hücreler sadece lobül içinde bulunmaktadırlar. Bu durum LOBÜLER KARSİNOMA IN SITU olarak tanımlanmaktadır.

Memede LCIS Lobüler Karsinoma INSitu Nedir ? :  LCIS Bir kanser değildir. Ancak kişide LCIS bulunması, memede kanser gelişimi riskini arttırıcı bir etki olarak bilinmektedir. Hücreler resimde görüldüğü üzere meme ve süt bezlerinin içinde bulunur ancak dışarı yayılmamıştır. Genellikle kadınlarda iki memede birden ve menapoz öncesi görülmektedir.

ALH ye göre LCIS te daha fazla anormal hücre bulunmaktadır. Bu hücreler meme dışına yayılmadığı için in situ ( sadece bulundukları yerde ) olarak adlandırılmaktadır.

Memede resimde görüldüğü şekilde oluşumlar ile karşılaşıldığında görülen hücreler kanser hücreleri değildir. ALH, ADH veya LCIS varsa meme sağlığı konusunda uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Kişisel ve genetik ( ailesel ) tıbbi geçmişinize göre öneriler şu şekildedir.

  • Her yıl mamografi yapılması önerilmektedir.
  • Her Altı (6) ayda veya yılda bir defa fiziksel meme muayenesi yapılması önerilmektedir.
  • Tamoksifen ( bütün kadınlar için ) veya raloksifen ( bütün menopoz sonrası kadınlar için ). Bu ilaçların bazı kadınlarda meme riskini azalttığı görülmüştür.
  • Cerrahı LCIS olan ve meme kanseri yüksek olan az sayıda kadın cerrahiyi seçebilir.

Detay : Yukarıdaki açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlı olup bir çok farklı kaynaktan oluşturulmuş bir bilgi bütünü kaynağıdır. Meme Kanseri