Nedir ? Yaşam

Meme Kanseri Nedir

Meme Kanseri Nedir ?

Meme Kanseri nedir ( Göğüs Kanseri Nedir ? ) : Meme hüclerin de başlayan kanser türüdür. Meme süt bezinde veya üretilen sütü meme ucuna taşıyan kanalları çevreleyen hücreler arasında oluşmaktadır. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı kontrolsüz şekilde çoğalan ve diğer organlara yayılma tehlikesi olan hücrelerin meydana getirdiği tümör oluşumlardır. Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilirler.  En çok meme kanallarından kaynaklanın “DUKTAL” adı verilen meme kanseri türüdür. İkincil olarak kökenini süt üreten bezlerden alan “LOBÜLER” kanseridir ve duktal kanser türünden sonra sıklıkla görülen meme kanseri türüdür.

Meme kanseri kimlerde görülür. ? :

Akciğer kanserinden sonra dünyada en çok görülen kanser türü Meme kanseridir. Avrupa da her 8 kadından 1 inde meme kanserine yakalanma riski bulunurken bu oran Türkiye`de ortalamanın biraz daha üstünde her 10 kadından 1 inde görülmektedir. Erkeklerde de bu hastalığın çok nadir görülmesine karşı kadınlarda 100 kat daha fazladır. 1970 yılında bu yana her yıl meme kanserinin görülme olasılığı artış göstermektedir. Bu artışın en büyük nedeni olarak modern batılı yaşam tarzına var olan eğilimin sebep olduğu gözlenmektedir. Dünya genelinde Kuzey Amerika ve Avrupa meme kanserinin en yoğun olarak gösterildiği bölge olarak gösterilmektedir.  Ayrıca her kadın meme kanseri olma riskini taşımaktadır. Bkz: Meme Kanseri Nedir ?

Tamamen bir kadın hastalığı olarak bilinir ancak çok düşük oranlarda olsa dahi % 1 oranında erkeklerde görülmektedir.  Bu kadar az görünmesinin nedeni erkeklerde göğüs meme dokusunun azlığı ve erkeklerinin hormonal yapısının kadınlardan farklı olmasıdır. Ayrıca erkeklerde meme kanseri 60 yaş üstünde görülür. Çok az erkek bu hastalığın farkına varır bu nedenle hastalık kadınlara göre çok daha geç teşhis edilir. Genel olarak erkeklerde geç teşhis edilen meme kanserinin ilerlediği ve tedavisinin de zorlaştığı görülür.

Meme kanserinde ölüm riski nedir ?

Meme kanserinde vücudumuzun diğer bölgelerine yayılmadan önce erken teşhis ve tedavi edilmesi durumunda ölüm riski % 4 kadar düşük bir ihtimal olarak görülmekte ve hastanın % 96 oranında yaşam şansına sahip oldukları görülür. Yılda ortalama 44 Bin kadından birinin meme kanserinden öldüğü görülmektedir. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir.

1 Yorum

  • Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim. Allah hepimizi Kanserden korusun.