Nasıl ?

Klavyede Türk Bayrağı Ay Yıldız nasıl yapılır

Klavyede Türk Bayrağı Ay Yıldız nasıl yapılır

Klavyede Türk Bayrağı Ay Yıldız nasıl yapılır ? : İnternette birçok alanda gördüğümüz @ Kuyruklu A Simgesi ( Mail simgesi ) nasıl yapılır ? ♥ Kalp simgesi nasıl yapılır ?© ( Telif hakkı simgesi nasıl yapılır ? ® Kayıtlı simgesi nasıl yapılır ? ( Trade Mark ) Tescilli Marka simgesi nasıl yapılır ? ¿ Ters soru işareti nasıl yapılır ? gibi fazla soru ile karşılaştık. Bu anlamda gelen talepleri karşılayabilmek için tek yazı üzerinden internette rastlayabileceğiniz bütün karakterlere bu yazımızda yer vereceğiz.

Bütün işaret ve semboller için sitemizde arama kısmına klavye sembolleri yazarak veya buraya klavye işaretleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İstediğiniz karakter bilgisi aşağıda yer almaktadır. Karakter seçiminden sonra ihtiyacınız olması durumunda aşağıdaki detayları inceleyebilirsiniz

Charmap nedir ?

Bu kelime yazımızda geçecek ve muhtemelen merak edebilirsiniz. Bu nedenle bu bilgiyi de yazmakta fayda görüyorum. Charmap kelimesinin Türkçe karşılığı Karakter haritası demektir. Bilgisayarda Karakter Eşlem olarak aratabilir. Bilgisayarda bulunan yazı fontlarına göre bütün karakter tablolarını görebilir ve kullanabilirsiniz.

Klavyede Türk Bayrağı Ay Yıldız nasıl yapılır ?

Bazı işaretleri klavyede herhangi bir kombinasyon ile yapmak mümkün olmadığından işareti kopyalayarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz bu sembolleri bilgisayarınızdaki herhangi bir word dosyasına kopyalayarak saklayabilirsiniz. Bu klavye sembol ve işaretlerini Facebook, Twitter, Whatsapp, İnstagram vs gibi çeşitli sosyal ağ ve sayfalarda kullanabilirsiniz.

Klavyede ☪ Ay yıldız Bayrak, Türk bayrağı işareti veya sembolü nasıl yapılır ?
 • Klavyede böyle bir kombinasyon bulunmamaktadır. Türk bayrağı sembolünü ☪ bu sembolü kopyalayarak uygun gördüğünüz alana yapıştırabilirsiniz.
 • Veya bilgisayarda ÇALIŞTIR veya ARAMA sekmesine tıklayın. Sonra boş alana CHARMAP yazdıktan sonra çıkan KARAKTER EŞLEM ekranından yazı tipini MS GOTHİC olarak seçiniz. Çıkan ekranda 91. satırda var olan Türk Bayrağı sembolüne tıklayıp önce SEÇ`e tıklayın daha sonra KOPYALA sekmesine tıklayarak alabilirsiniz.
 • Aşağıda gösterilen ay ve yıldız sembollerini kullanarak klavyede yazılamayan şekilde bir çok Türk Bayrağı işareti yapma yolu vardır.
 • AY Sembolleri ( Hilal İşareti ) : Ϲ ay işareti , ☾ ay sembolü ,
 • Yıldız Sembolleri : ☾☆ yıldız işareti , Ϲ⋆ yıldız sembolü , ✩ yıldız  ✰ ✫  ✬  ✭  ✮  ✯ Ϲ★

Diğer yıldız işaretleri :

⋆  ✢  ✣  ✤  ✥  ❋  ✦  ✧  ✩  ✰  ✪  ⍟ ✫  ✬  ✭  ✮  🌟  ✯  ❂  ✡  ★  ✱  ✲  ✳  ✴  ✵  ✶  ✷  ✸  ✹  ✺  ✻  ✼  ❄  ❅  ❆  ❇  ❈  ❉  ❊  ☆  ≛

Klavye kısayolları ile ilgili önemli ayrıntılar nelerdir ?
 1. Klavyenin sağ kısmında bulunan kare şeklinde rakamlar olmadan bu işaretleri yapamazsınız.
 2. Bilgisayar klavyesinde iki çeşit ALT TUŞU yer almaktadır. Klavyenin SOL ALT kısmında ve üstünde sadece ALT yazan tuş. Birde Klavyenin SAĞ ALT kısmında ve üstünde ALT GR yazan tuş. Bazı özel karakterleri çıkarmak isterken sonuç alamadığınız durumlarda ALT tuşu yerine ALT GR tuşu kombinasyonunu deneyiniz. Örnek : @ işaretini yaparken sağda bulunan ALT GR + Q harfi kombinasyonunu kullanmak durumundayız.
 3. Aşağıda listelenmiş tüm harf, simge, karakter ve şekilleri kendi bilgisayarınızda kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun için bilgisayarımızın ÇALIŞTIR sekmesine giriş yapmamız gerekir.  Klavyenin sol alt kısmında bulunan WİNDOWS tuşuna eliniz basılıyken R harfine basın. Karşınıza çıkan ekranda yazan yerin yanındaki kutucuğa CHARMAP yazıp TAMAM`a tıklayın. Karşınıza KARAKTER EŞLEM ekranı gelecek. Bu ekranda en üstte yazı tipini seçiyorsunuz. Yazı tiplerine göre karakterler değişiklik gösterebilmektedir. Daha sonra istediğiniz karakterin üstüne tıklayın. Karakter büyüyecektir. Karakter büyüdükten sonra ALT SAĞ kısımda bulunan SEÇ sekmesine tıklayın. Boşluğa seçtiğiniz karakteri ekledikten sonra en sağda bulunan KOPYALA sekmesine tıklayarak şekli kopyalayıp istediğiniz alana yapıştırabilirsiniz. Seçtiğiniz karakterin açıklaması da ne işe yaradığı da KARAKTER EŞLEM ekranının en alt sol köşesinde yer alacaktır.
  Not : Bazı bilgisayarlarda ekranın sol alt köşesinde MERCEK veya ARAMA işaretine tıklıyoruz. Bazı bilgisayarlarda ise klavyenizin sol alt kısmında bulunan WİNDOWS işaretine tıklayın. Menüden ÇALIŞTIR sekmesini bulun. Sekmeye tıklatıp açtıktan sonra arama kısmına CHARMAP yazarak aynı ekrana ulaşabilirsiniz.
 4. Kullanıcıya ALT + 3 tuşuna basıp ♥ simgesi yapabilirsiniz dediğimizde olmuyor nasıl yapacağız sorusuyla fazlasıyla karşılaşabiliyoruz… Bunun için ALT + 3 ♥ Kalp simgesi nasıl yapılır ? Burada : + işaretindeki amaç ALT tuşuna eliniz basılı iken 3 rakamına tıklayın demektir.
 5. F klavye kullanıcılarından sık gelen bir soru üzerine : F Klavyede @ işareti – “at” – “et” işareti nasıl yapılır ? Yanıt : ALT + 64 tuşu kombinasyonu ile yapabilirsiniz.
Kaynak : Google arama motoru Klavyede Türk Bayrağı Ay Yıldız nasıl yapılır ? çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.