Yaşam

Kaşıntı ( Pruritus ) neden olur ?

Kaşıntı ( Pruritus ) neden olur ?

Kaşıntı Nedir ? : Kaşıntı vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan ve kaşınma isteği uyandıran bir rahatsızlıktır. Tıpta bilinen adı Pruritus`tur. Genel olarak çok nadir olarak vücudun her bölgesinde oluşan kısa süreli rahatsızlık hissidir. Vücudun bütün bölgelerine veya sürekli olarak hissedilmediği takdirde genel insani bir vaka olarak görülmektedir. Ancak sürekli olarak yaşanılması, vücudun bütün bölgelerinde görülmesi, uzun sürmesi gibi nedenler bunun bir hastalığa işaret ettiğini göstermektedir. Aynı zamanda sürekli kaşıntıdan sonra kaşındığınız bölgede oluşan yaralar, kızarıklar , aşırı süren kaşınmalar da bir neden olarak görülebilir. Kaşıntı ( Pruritus ) neden olur ? sorusunun yanıtını makalemizde tüm detayları ile açıklayalım…

Kaşıntının nedenleri :

Kaşıntı ( Pruritus ) neden olur. ? Uzmanlar kaşıntının nedenini genel olarak ; deri hastalıklarının dışında, kansızlık, vitamin eksikliği ve parazite kadar birçok hastalığın belirtisi olarak gösterilebiliyor.

Kaşıntı daha çok yaşanılan bir hastalığın nedeni olarak görülebilir. Deri hastalıkları en sık karşılaşılan nedenidir. Cilt lekeler, Sivilce ( Akne ), Cilt Kanseri, Benler, Mantar (Tiena), Samyeli (Pityriasis versicolor). Siğil (Conduloma), Uçuk ( Herpes ), Gül hastalığı ( pityriasis rosea ), Seboreik Dermatit, Egzema. Atopik Dermatit, Perioral Dermatit, Sedef ( Psoriasis ), Vitiligo ( Ala ), Molluscum Contagiosum. Gece yanığı ( Zola ), Eritem Fiks, Kıl kökü iltihabı (Folikülit), Keratosis Pilaris, Nasır ( Kallus, Klavus), Sebase hiperplazi, Tırnak sorunları.

Egzema ve yukarıda saydığımız benzeri cilt hastalıkları, Alerjik reaksiyonlar, Cilt kuruluğu, Parazitler, Bağırsak parazitleri, Mantar enfeksiyonu. Sistematik hastalıklar, Hormonal değişimler başlıca nedenler arasında gösterilmektedir.

Bağışıklık sistemindeki anormal durumlar, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve tiroid bezi hastalıkları da kaşıntıya neden olan vakalardır. İsilik veya Kurdeşen dökmekte rastlanan kaşıntı sebepleridir.

Kaşıntının altında yatan nedeni öğrenmek için yukarıda saydığımız ve benzeri hastalıklarınızın olup olmadığını bir hekime kontrol ettirmenizde fayda sağlayacaktır. Bu gibi hastalıklar var ise hastalığın tedavisi ile kaşıntı sona erdiği rastlanılan bir durumdur.

Tedavi yöntemleri : Kaşıntı ( Pruritus ) neden olur ?

İlk yapmanız gereken uzman bir hekime danışmak , önerilen gerekli testleri ve tedavi yöntemlerini uygulamak. Netice alınmadığı takdirde alternatif tedbirler alınabilir. Tedbirleri alırken sık yaptığınız şeyleri, giydiğiniz kıyafetleri, tükettiğiniz yiyecekleri test ederek sonuca ulaşmanız mümkün olabilir.

Cilt kuruluğu :

Cildinizde sadece kaşıntı varsa , yara , döküntü ve benzeri anormal durumlar söz konusu değilse kuru ciltten kaynaklanıyor olabilir. Kuru cildin oluşmasına bulunduğunzu bölgedeki havadaki nem oranı neden gösterilebilir. Aynı zamanda klorsu su, aşırı banyo ( duş ) neden olabilir. Soğutucu ve ısıtıcılar (Klima, ısıtma sistemleri ) ile yapay ortama aşırı maruz kalmak yine nedenler arasında yer alır. Bu durumlarda olağan alışkanlıkların dışına çıkmak ve nemlendirici kullanmak fayda sağlayabilir.

Alerji ( Allerji ) :

Makalemizi yazarken birçok alanda karşılaştığımız kaşıntı hastalarının yorumlarında alerjinin başlıca neden olduğu kanısı yer almaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak sık yaptığınız alışkanlıkları test etmenizde fayda görüyoruz. Cildinizin sürekli temas halinde olduğu kıyafet, nikel takılar, bitkiler, lastik eldivenler, kozmetik ürünleri, yiyecekler alerji nedenledir. Geçirdiğiniz zamanın bir değerlendirmesini yaparak sonuç almanız mümkün olabilir. Ayrıca tükettiğiniz ambalajlı her türlü yiyecekten aralıklarla uzak durmanız tavsiye edilebilir. Veya tükettiğiniz gıdaları kontrollu bir şekilde tüketerek sonuç alabilirsiniz.

Güneş ışınlarına maruz kalmak :Kaşıntı ( Pruritus ) neden olur ?

Güneş ışınlarına maruz kaldığınız durumları kontrol altına alabilirsiniz. Bu durumda sık görülen nedenlerden biridir. Güneşe çıktığınız gün, çıkmadığınız gün ve zamanları dikkate alabilirsiniz.

Cilt hastalıkları etkin nedendir : Kaşıntı ( Pruritus ) neden olur ?

Deri hastalıkları en sık karşılaşılan nedenidir. Cilt lekeler, Sivilce ( Akne ), Cilt Kanseri, Benler, Mantar (Tiena), Samyeli (Pityriasis versicolor). Siğil (Conduloma), Uçuk ( Herpes ), Gül hastalığı ( pityriasis rosea ), Seboreik Dermatit, Egzema. Atopik Dermatit, Perioral Dermatit, Sedef ( Psoriasis ), Vitiligo ( Ala ), Molluscum Contagiosum. Gece yanığı ( Zola ), Eritem Fiks, Kıl kökü iltihabı (Folikülit), Keratosis Pilaris, Nasır ( Kallus, Klavus), Sebase hiperplazi, Tırnak sorunları. Bu tip anormal durumlar da kaşıntıya neden olabilir. Deride leke, pullanma, döküntü, tahriş gibi durumlar oluşabilir. Böyle bir duruma maruz kaldığınızda uzman bir hekimden destek almanız büyük fayda sağlayacaktır.

Kurdeşen, Menopoz, Hamilelik, İlaç kullanımı, iç hastalıkları gibi durumlarda kaşıntıya neden olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Sonuç olarak eğer kaşıntıyı tetikleyen ciddi bir hastalığınız yok ise sık kullandığınız eşyaları, gıdaları, ilaçları vs kontrol altına alarak netice almanız büyük bir olasılıktır.

Kaynak : Google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Herhangi bir tedavi niteliği taşımamaktadır. Uzman bir hekimden destek almanızı öneririz.