Güncel Ne ?

Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

 Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir; Ani kardiyak arrest semptomları derhal ve şiddetli ve aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

♦ Ani çöküş
♦ Nabız yok
♦ Nefes almak yok
♦ Bilinç kaybı
Bazen ani kardiyak arrest öncesinde başka bulgu ve belirtiler görülür. Bunlar yorgunluk, bayılma, bayılmalar, baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, halsizlik, çarpıntı veya kusmayı içerebilir. Fakat ani kardiyak arrest sıklıkla uyarı yapılmaz.

 Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir Ne zaman bir doktor görmelisin!

Göğüs ağrısı veya rahatsızlığı, kalp çarpıntısı, düzensiz veya hızlı kalp atışları, açıklanamayan hırıltılı solunum veya nefes darlığı, baygınlık veya bayılma yakınınız varsa veya başınızı çarpmayan veya baş döndürücü hissediyorsanız derhal doktorunuza görünün. Bu semptomlar devam ediyorsa, 911’e veya acil tıbbi yardım çağırmalısınız.

Kalp durduğunda, oksijen verilen kan eksikliği sadece bir kaç dakika içinde beyin hasarına neden olabilir. Ölüm veya kalıcı beyin hasarı 4-6 dakika içinde ortaya çıkabilir. Nefes almayan bilinçsiz bir kişiye yardım ederken zaman önemlidir. Hemen harekete geçin.

Çökmüş olan veya yanıt vermeyen biriyle karşılaşırsanız bölgenizdeki acil durum numarasını veya 911’i arayınız. Bilinci yerinde olmayan kişi bir çocuk ve yalnızsanız, 911’i aramadan önce veya acil tıbbi yardım almadan önce veya taşınabilir bir defibrilatör kullanmadan önce iki dakika boyunca CPR veya göğüs kompresyonları uygulayın.
CPR yapın. Bilinci yerinde olmayan kişinin nefes alıp vermediğini çabucak kontrol edin. Normal olarak nefes almazsa, CPR’ye başlayın. Kişinin göğsünde dakikada 100 ila 120 sıkıştırma hızında sert ve hızlıca itin. CPR konusunda eğitim aldıysanız, her 30 sıkıştırmadan sonra kişinin hava yolunu kontrol edin ve kurtarma nefesleri gönderin.

Eğer eğitim almadıysanız, göğüs kompresyonlarına devam etmeniz yeterlidir. Kompresyonlar arasında göğsün tamamen yükselmesine izin verin. Taşınabilir defibrilatör bulunana kadar veya acil personel gelene kadar bunu yapmaya devam edin.

Varsa, taşınabilir bir defibrilatör kullanın. Seyyar bir defibrilatör kullanmaya alışkın değilseniz, bir 911 veya acil tıbbi yardım operatörü kullanımda size yol gösterebilir. Cihaz tarafından önerilirse bir şok verin ve daha sonra göğüs kompresyonlarından hemen başlayan CPR’ye başlayın ya da sadece iki dakika boyunca göğüs kompresyonu yapın.

Defibrilatörü kullanarak kişinin kalp ritmini kontrol edin. Gerekirse, defibrilatör bir şok uygulayacaktır. Kişi, bilinç düzelinceye ya da acil durum personeli devralana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Taşınabilir otomatik harici defibrilatörler (AED’ler), havaalanları, kumarhaneler ve alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere gittikçe artan sayıda alanda mevcuttur. Bunları evinizde de satın alabilirsiniz. AED’ler, kullanımları için dahili talimatlarla birlikte gelir. Sadece uygun olduğunda bir şoka izin verecek şekilde programlanmışlardır.

 Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Sebepleri
Ani kalp krizinin derhal nedeni, kalbin elektrik sistemindeki bir sorunun sonucu olan kalp ritiminde (aritmi) bir anormalliktir.

Vücudunuzda, sinir bağlantılarına dayanarak elektriksel uyarıma ihtiyaç duydukları diğer kasların aksine, kalbinizin kendi elektrik stimülatörü vardır – sinüs düğüm adı verilen ve sağ sağ bölgede (sağ atriyum) bulunan hücre grupları kalbin. Sinüs düğümü, kalp hızını senkronize etmek ve kalbin vücudunuzun geri kalanına kan pompalamasını koordine etmek için kalp yoluyla düzenli bir şekilde akan elektrik uyarıları üretir.

Sinüs düğümünde veya elektro dürtülerin kalbinizdeki akışı ile ilgili bir şeyler ters giderse, kalbinizin çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz bir şekilde dövülmesine neden olan bir aritime neden olabilir. Çoğu zaman ritmindeki bu kesintiler anlık ve zararsızdır. Ancak bazı aritmi türleri ciddi olabilir ve kalp fonksiyonlarında ani bir durma (ani kardiyak arrest) oluşturabilir.

Kardiyak arrestin en yaygın nedeni ventriküler fibrilasyon olarak adlandırılan bir aritmedir – hızlı, düzensiz elektriksel uyarılar, ventriküller kan pompalamak yerine işe yaramaz dalgalanmalara neden olur.

Çoğu zaman, kardiyak arrest yaratan aritmiler kendi başına ortaya çıkmaz. Normal, sağlıklı bir kalbe sahip bir insanda kalıcı düzensiz kalp ritmi, elektrik çarpması, yasadışı uyuşturucular veya göğüste kalp rahatsızlığının sadece zamanında travma gibi dış tetikleyici olmadan gelişme olasılığı düşüktür. Döngü (commotio cordis).

Ani kardiyak arreste neden olabilecek kalp rahatsızlıkları

Hayatı tehdit eden bir aritmi, genellikle önceden var olan kalp rahatsızlığı olan bir kişide ortaya çıkar; örneğin:

Koroner arter hastalığı

Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir Çoğu ani kardiyak arrest, koroner arter hastalığı olan kişilerde görülür. Koroner arter hastalığında, arterleriniz kalpte kan akışını düşürerek kolestrol ve diğer birikimlerle tıkanır. Bu, yüreğinizin elektriksel uyarıları düzgün şekilde yürütmesini zorlaştırabilir.

Kalp krizi

Kalp krizi, sıklıkla ciddi koroner arter hastalığının bir sonucu olarak ortaya çıkarsa, ventriküler fibrilasyon ve ani kalp durması tetikleyebilir. Buna ek olarak, bir kalp krizi yara dokusu alanlarının geride bırakabilir. Yara dokusu etrafındaki elektriksel kısa devreler kalp ritminde anormalliklere neden olabilir.

Büyümüş kalp (kardiyomiyopati)

Bu öncelikle kalbinizin kas duvarları gerilir ve büyür veya kalınlaşır. Her iki durumda da, kalbinizin kasları anormaldir; bu durum genellikle kalp dokusu hasarına ve potansiyel aritmilere neden olur.

Kalp kapak hastalığı

Kalp kapaklarının sızdırılması veya daraltılması kalp kasının gerginleşmesine veya kalınlaşmasına veya her ikisine de yol açabilir. Sıkılaşan veya sızdıran bir valfden kaynaklanan stres yüzünden odacıklar büyür veya zayıflarsa aritmi gelişme riski artar.

Doğuştan kalp hastalığı

Ani kardiyak arrest çocuklarda veya adolesanlarda ortaya çıktığında doğumda mevcut kalp rahatsızlığından (konjenital kalp rahatsızlığı) kaynaklanıyordur. Konjenital kalp yetmezliğinde düzeltici ameliyat geçiren yetişkinler bile ani kardiyak arrest riski daha yüksektir.

Kalpteki elektrik sorunları

Bazı insanlarda sorun, kalp kası veya valfleri ile ilgili bir sorun yerine kalbin elektrik sisteminin kendisindedir. Bunlara primer kalp ritmi anormallikleri denir ve Brugada sendromu ve uzun QT sendromu gibi durumları içerir.

 Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Ani kalp durması sıklıkla koroner arter hastalığı ile bağlantılı olduğundan koroner arter hastalığı riskine giren faktörler aynı zamanda ani kalp krizi riski altına sokabilir. Bunlar arasında Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir şunlar bulunur:

 Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir
Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Kadınlarda Oluşan Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Ailede koroner arter hastalığı öyküsü
Sigara içmek
Yüksek tansiyon
Yüksek kan kolesterolü
Obezite
Diyabet
Yerleşik bir yaşam tarzı
Çok fazla alkol içmek (günde iki içecekten fazla içmek)
Ani kalp krizi riskinizi artırabilecek diğer faktörler şunları içerir:

Önceki bir kardiyak arrest atağı veya ailenin kalp durması öyküsü
Daha önceki bir kalp krizi
Kalp ritim bozuklukları, konjenital kalp kusurları, kalp yetmezliği ve kardiyomiyopati gibi diğer kalp hastalığının kişisel ya da aile öyküsü
Yaş – ani kardiyak arrest insidansı yaşla birlikte artar
Erkek olmak – erkekler ani kalp krizi geçirme ihtimali iki ila üç kat fazla
Kokain veya amfetaminler gibi yasa dışı uyuşturucuları kullanma
Düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri gibi beslenme dengesizliği

Komplikasyonlar

Ani kalp krizi olduğunda, beyniniz acı çekmeniz gereken ilk bölümdür, çünkü diğer organların aksine, oksijen bakımından zengin kan rezervine sahip değildir. Tamamen kesintisiz bir kan dolaşımına bağımlıdır. Beyninize düşen kan akışı bilinç kaybına neden olur.

Kalp ritmi hızla normal ritmine dönmezse, beyin hasarı oluşur ve ölüm meydana gelir. Ani kalp durması 8 dakikadan fazla sürerse, hayatta kalma nadirdir. Kalp krizinden kurtulan kişiler beyin hasarı belirtileri gösterebilir.