Nedir ?

infinite Scrolling sonsuz kaydırma Nedir

infinite Scrolling sonsuz kaydırma Nedir ? : Infinite Scroll Türkçe karşılığı olarak Sonsuz Kaydırma anlamına gelmektedir.

Son zamanlarda önemli birçok sitede gördüğümüz son dönemin en trend tasarımı olan infinite scrolling ( Sonsuz aşağı kayan sayfa ) tekniği getirdiği kolaylık, görsellik ve deneyim ile birlikte olumsuz görülebilecek bir çok soruna da yol açabiliyor.  Bu yazımızda Infinite Scrolling tekniğinin avantaj ve dezavantajlarına yer vereceğiz.

infinite Scrolling sonsuz kaydırma Nedir ? Avantajları nelerdir ?

 • Web sayfalarında herhangi bir menüde gezmeye gerek kalmadan tam ekran ve kolay kullanım sağlamaktadır
 • Mobil Dostu Arayüz : Özellikle akıllı telefon ve tabletlerde kesintisiz bir net deneyimi yaşatır. Çok büyük bir sitenin bile içeriğini menüleri kullanmadan sadece aşağı yukarı dokunarak gezebilirsiniz
 • Basit görüntü sağladığından kullanıcılar tarafından kolay kullanıma sahip bu arayüzü ile çok daha keyifli ve hoş bir kullanım sunar.
 • Ziyaret ettiğiniz web sitesinde çok daha hızlı bir şekilde kullanım imkanı sunar. Buda kullanıcının olağandan daha fazla bir süre sitede kalmasını sağlayacak şekilde merak algısına neden olur. Her dokunuşunuz da ilginizi çekebilecek bir içerik daha gözünüze çarpar.
 • Görsel açıdan web sitesine ve dolayısıyla kullanıcıya zenginlik katar.
 • Web siteleri ve yöneticileri için seo dostudur.
infinite Scrolling sonsuz kaydırma Nedir

infinite Scrolling sonsuz kaydırma Nedir

infinite Scrolling sonsuz kaydırma Nedir ? Olumsuz yanları ve Dezavantajları nelerdir ?

 • Performans olarak çok geniş bir içeriği, görselliği olan sayfalarda kullandığınız akıllı telefon, tablet ve benzeri cihazlardı tarayıcı performans hızına etki edebilmektedir.
 • Kimi kullanıcılar tarafından aradığı konunun uzağına bir çıkış nedeni olarak ve gereksiz konulara yönelme istediğinden dolayı zaman kaybı olarak görülebiliyor.
 • Footer ( web sitelerinde alt menü ) olarak tabir edilen alanlar tarih olacak. Bu web site sahipleri içinde bir dezavantaj olarak görülebilecek çünkü kullanıcıların alışkın olduğu iletişim kanallarına ulaşmak daha bir zor hal alacak. Bunun için menüler oluşturarak kullanıcının menülere kolay ulaşmasını sağlamak gerekebilir.
 • Ticaret siteleri için böyle bir sayfa yapısına sahip olmak site sahipleri için ço büyük bir olumsuzluk olarak görülebilir. Kullanıcının aradığından uzaklaşarak onlarca gereksinimi olamayan ürün içerisinde kaybolup odaklandığı konudan uzaklaşmasına neden olabilir.
 • Web sitesi bu durumda çoğu zaman tek sayfa halinde görüntülenir. Bu nedenle ziyaretçinin favorilerine ekleme, sürekli takip etme isteksizliğine neden olabilir. Burada yine web site yapımcılarının bir çözüm yoluan gitmesi gerekecektir.
 • Tarayıcı uyumsuzluğu kaynaklanabilir. Çünkü teknolojinin gelişmesi ile birlikte sadece cep telefonu, akıllı telefon ve tabletler ile sınırlı kalmıyor. Akıllı Televizyonlar, PES 4 PS 4 Oyun konsolları, Medya oynatıcı ve sayamadığımız bir çok elektronik cihazlardanda nete girilebiliyor. Dolayısıyla her cihazın kendine ait bir tarayıcı sisteminin olması tarayıcıda uyumsuzluklara neden olabilir. Sistem yöneticilerine yine büyük işler düşüyor.
 • Kullanıcının mevcut site içerisine giriş nedeni olan aradığı konu dışına çıkıp farklı konulara yönlendirilmesi kullanıcıda ters tepki yaratabilir. Bu durumdan çıkış yolu olarak siteyi terketmek isteyebilirler.

Bu sistemleri daha çok kullanabilecek sistemler olarak genel bilgi siteleri, ajans siteleri, etkinlik sistemleri, eğlence siteleri örnek gösterilebilir. Muhtemelen aksi durumda e-ticaret siteleri, haber siteleri, alışveriş siteleri ve kısa içerikli sistemler için Infinite Scrolling zarar verici nitelikte olabilir.

infinite Scrolling sonsuz kaydırma Nedir ? – Bu sistemi kullanan bazı örnek siteler…

onedio.com –  14-tagebuecher.de – theoffshorepartners.com – wirefox.co.uk –  truetu.be – nedentv.com