Güncel Nedir ?

Hipertansif kalp rahatsızlığı nedir

Hipertansif kalp rahatsızlığı nedir

Hipertansif kalp rahatsızlığı nedir; Hipertansif kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyonun neden olduğu kalp rahatsızlıkları anlamına gelir. Artmış basınç altında çalışan kalp, bazı farklı kalp rahatsızlıklarına neden olur. Hipertansif kalp rahatsızlığı, kalp yetmezliği, kalp kasının kalınlaşması, koroner arter hastalığı ve diğer koşulları içerir. Hipertansif kalp hastalığı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yüksek kan basıncının ölüm nedenidir.

Hipertansif kalp hastalığı türleri ÇEŞİTLERİ

Genel olarak, yüksek tansiyon ile ilişkili kalp problemleri kalp atardamarı ve kaslarıyla ilgilidir. Hipertansif kalp hastalığının türleri şunları içerir: Arterlerin daraltılması Koroner arterler kanınızı kalp kasına taşır. Yüksek tansiyon, kan damarlarının daralmasına neden olduğunda, kalbe kan akışı yavaşlar veya durabilir. Bu durum, koroner arter hastalığı olarak da adlandırılan koroner kalp hastalığı (KKH) olarak bilinir.

CHD, kalbinizin işleyip organlarının geri kalan kısmını kanla beslemesini zorlaştırıyor. Daralmış arterlerden birinde sıkışmış ve kalbinize olan kan akışını kesen bir kan pıhtısından kalp krizi riski taşır.

Kalbin kalınlaştırılması ve büyütülmesi

Hipertansif kalp rahatsızlığı nedir Yüksek tansiyon, kalbinizin kan pompalamasını zorlaştırır. Vücudunuzdaki diğer kaslar gibi düzenli sıkı çalışma kalp kaslarınızın kalınlaşmasına ve büyümesine neden olur. Bu, kalbin işleyiş biçimini değiştirir. Bu değişiklikler genellikle kalbin ana pompalama odasında, sol ventrikülde gerçekleşir. Durum sol ventrikül hipertrofisi (LVH) olarak bilinir. KKH LVH’ye ve bunun tersine neden olabilir. KKH’nı yaşarsan, kalbin daha fazla çalışması gerekir. LVH kalbi genişletirse, koroner arterleri sıkıştırabilir.

Hipertansif kalp rahatsızlığı Komplikasyonları
CHD ve LVH, aşağıdakilere yol açabilir:

Kalp yetmezliği: kalbiniz vücudunuzun geri kalanına yeterince kan pompa edemiyor
Aritmi: kalp anormal atıyor
Iskemik kalp rahatsızlığı: kalbiniz yeterli oksijen almaz
Kalp krizi: kalbe kan akışı kesilir ve kalp kası oksijen eksikliği yüzünden ölür
Ani kalp durması: kalp aniden çalışmayı bırakır, nefesinizi keser ve bilinçinizi kaybedersiniz
Inme ve ani ölüm

Hipertansif kalp hastalığı için kim risk altındadır?

Kalp hastalığı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hem erkek hem de kadınlar için önde gelen ölüm nedenidir. Her yıl 610.000’den fazla Amerikalı kalp hastalığından ölmektedir.

Hipertansif kalp hastalığı için ana risk faktörü, yüksek tansiyonudur. Riskiniz artarsa:

Fazla kiloduz
Yeterince egzersiz yapmıyorsun
Sigara içiyorsun
Yağ ve kolesterolden yüksek yiyecekler yersiniz
Ailenizde çalışıyorsa, kalp hastalığına daha yatkındır. Erkekler menopoza girmemiş kadınlara göre daha çok kalp rahatsızlığı geçirirler. Erkekler ve menopoz sonrası kadınlar eşit derecede risk altındadır. Cinsiyetinizden bağımsız olarak, yaş ilerledikçe kalp rahatsızlığı riskiniz artacaktır.

Hipertansif kalp rahatsızlığı nedir
Hipertansif kalp rahatsızlığı nedir

Hipertansif kalp rahatsızlığı nedir