Ne ? Yaşam

Hindistan cevizinin zararları nelerdir

Hindistan cevizinin zararları nelerdir

Hindistan cevizinin zararları nelerdir ? : Hindistan cevizinin onlarca faydasının olmasına karşılık kısmi zararlarının olduğu da bilinmektedir. Bunlar genel olarak bir risk teşkil etmemekle birlikte daha çok bulunduğunuz durum ve koşullar ile ilgilidir. Bu nedenle zararları genellikle olağan durumların dışında gelişmektedir.

Hindistan cevizinin zararları nelerdir ?

  • Genel olarak içindeki fayda olarak gördüğümüz vitamin ve mineral ve liflerin fazla olmasından dolayı çok fazla tüketildiği durumlarda sorun teşkil edebilir.
  • Hindistan cevizini alırken saklandığı koşulları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Taze olması gerekir aksi durumda ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Özellikle suyunu içerken olağan dışı bir acılık veya ekşi olması durumunda kesinlikte tüketmemeyi öneriyoruz.
  • Gebelikte çok faydalı olduğu bilinmektedir ancak kısmi olarak bazı uzmanlar yan etkilerinin görüldüğü tezini savunmakta ancak henüz bilimsel ispatı olmadığı görülmektedir. Bu nedenle yine fazla tüketilmemesi doğru sayılabilir.
  • Hindistan cevizinin kolesterole iyi geldiğine yazımızda yer vermiştik ancak bazı uzmanların yine farklı görüşleri bu konuda çelişkili durumlara neden olmaktadır. Sağlığınız , varsa bir rahatsızlığınız vs gibi durumlar için mümkünse doktorunuzdan bilgi alabilir veya bir uzmana danışabilirsiniz. Durumunuz itibariyle daha sağlıklı yorumlar alabilirsiniz.
  • Hindistan cevizi suyunun kan basıncını düşürücü bir özelliğinin olduğu da bilinmektedir. Böyle bir riskiniz var ise, kan basıncınız düşük ise tüketirken doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.
  • Hindistan cevizinin kan basıncını düşürücü etkisi olduğundan dolayı daha önce planlanmış bir ameliyat, operasyon gibi durumlarınız var ise tedbir amaçlı olarak operasyondan bir hafta önce tüketmemeyi öneriyoruz.
  • Hindistan cevizi Karaciğerin çalışmasını ve Karaciğer fonksiyonlarını olumsuz etkileyen bir besin maddesi olarak kimi uzmanlarca yorumlanmaktadır. Bu nedenle özellikle Karaciğer rahatsızlığı olan bireylerin dikkatli tüketmesi veya uzman bir hekimden bilgi alması tedbir olarak kabul edilebilir.
  • Hindistan cevizinin yine vitamin ve mineraller açısından çok zengin olmasından dolayı fazla tüketilmesi aşırı kilo alımına yol açabilir.
  • Son olarak aşırı tüketimin yine beyin ve sinir sistemini olumsuz olarak etkileyebilmektedir.