Ne ? Yaşam

Hindistan cevizinin faydaları nelerdir

Hindistan cevizinin faydaları nelerdir

Hindistan cevizinin faydaları nelerdir ? : Hindistan cevizi doğal besinler arasında sağlığa faydaları açısından en faydalı görülen besinler arasında yer almaktadır. Tropikal bölgelerde asırlarca alternatif tedavi yönetimi olarak Hindistan cevizinden faydalanılmıştır. Sağlığa çok fazla konuda fayda göstermesine rağmen ülkemizde çok az tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi Hindistan ve aynı iklim koşullarını taşıyan tropikal bölgelerde yetişen bu otantik meyvenin yetişen onlarca çeşidi vardır. Dış görünüşü ve tadı yetiştiği bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Kategorilere ayırmadan önce kısaca sağlığa faydalarına değinecek olursak. Uzmanların kadınların gebelik döneminde önerdiği besinler arasında tüketilmesi gerektiği belirtilir.

Hindistan Cevizinin genel içeriği : Hindistan cevizinin faydaları ?

Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından oldukça zengindir. Yüksek miktarda doymamış yağ oranı içerir. Ayrıca lif deposu olan bir meyve olarak adlandırılır. Bol miktarda protein içermekte olup C vitamini, E vitamini, K vitamini’nin yanı sıra Tiamin TPP B1 Vitamini, Riboflavin B2 vitamini, Pridoksin B6 Vitamini, Niasin B3 vitamini, Pantotenik asit B5 vitaminlerini barındırmaktadır. Sodyum ve potasyum içeriği de zengin olan Hindistan cevizi, CA Kalsiyum, CU Bakır, FE Demir, MG Magnezyum, MN Manganez, P Fosfor, Se Selenyum, ZN Çinko içermektedir. MG Manganez ve P Fosfor bol miktarda bulunmaktadır. Bunun gibi bir çok sağlığa faydalı bileşen içermektedir.

Hindistan cevizinin faydaları nelerdir ?

Lif deposudur : % 61 oranında lif içermektedir. Bu sayede glikoz salgılamasını yavaşlatır ve enerjiye dönüştürerek hücrelere aktarımını sağlar. Bu durum enzim sistemi üzerinde stres giderilmesine yardımcı olur ayrıca önemli derecede Şeker Hastalığı yani diyabet riskinin gelişimini engeller.

Şeker Hastalığı ( Diyabet ) ‘ i dengelemeye yardımcı olur : Hindistan cevizi kandaki insülin salgılamasını ve glikoz düzeyini azaltır böylelikle diyabetin kontrol altına alınmasına fayda sağlar. Kanın içinde şeker seviyesini düşüren ve yükselten glisemik seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. İçerdiği yoğun liflerin yardımıyla emilimin daha sağlıklı gerçekleşmesine katkı sağlar. Hindistan cevizinin kolay sindirilir bu nedenle sindirim sistemi ve bağırsak sorunları için de fayda sağlar. Kusma ve bulantı sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Hindistan cevizinin faydaları nelerdir ? Maddeler ile.

 • Bağışıklı sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Gebelik ve Hamilelikte uzmanların tavsiye ettiği bir meyvedir. Çünkü Hindistan cevizinin yeterince streril olmasından dolayı anne ve bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir. Enfeksiyon ve diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltmasının yanı sıra vücudun direncini arttırır.
 • Genel olarak sağlığa faydalı bir besindir.
 • Karın yağlarını eritir ve karın yağlarından kaynaklanan hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
 • Vücuda enerji sağlar
 • Epilepsi ( geçici bilinç kaybı ) hastalığına iyi gelir. Özellikle çocuklarda olan epilepsi hastalığı için içerdiği yüksek ve kaliteli protein sayesinde Ketojenik diyet listesinde yer almaktadır.
 • Hindistan cevizi besleyicidir. Özellikle kan sağlığı için faydalıdır çünkü süt ürünlerinin içerdiği yağlar kadar faydalı olduğu düşünülür. En önemlisi de Anne sütüyle eş değer laurik asit içerir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.
 • Kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur.
 • Bakteri, virüs ve mantarları yok etmeye ve bu tür mikroplardan kaynaklanan hastalıkların içerdiği asitler sayesinden tedaviye yardımcı olur.
 • Hindistan cevizi suyu, ağızdaki bakterileri yok etmek, kötü nefes sorunlarını en aza inmesini sağlar. Diş sağlığını korumak için zararlı unsurları yok eder.
 • İçerdiği kalsiyum ve manganez ile Diş ve kemik sağlığını korur. Osteoporoz, ince ve hassas kemik yapılarının oluşmasına engel olur.
 • Saç ve cilt sağlığına faydalıdır. Bu nedenle birçok kozmetik firmasının ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kaynak : Google baz alınarak çeşitli kaynaklardan Hindistan cevizinin faydaları nelerdir bilgileri topluluğu esas alınmıştır.