Ne ?

Hindistan cevizi nerelerde yetişir

Hindistan cevizi nerelerde yetişir

Hindistan cevizi nerelerde yetişir ? : Adı itibariyle ana vatanı Hindistan olarak bilinmesine rağmen Tropikal iklimin yani Kış ayları kurak, yaz ayları oldukça yağışlı olan iklim türünün ve tropikal ormanların hakim olduğu bütün bölgelerde yetişirler. En çok Hindistan Sri Lanka , Tayland, Malezya, Fildişi Sahilleri, Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Brezilya, Moritanya, Venezuela, Peru, Kolombiya, Bolivya gibi tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişmektedir. Günümüzde teknolojiden ve çeşitli benzer ilkel yöntemler kullanılarak küçük çaplı da olsa çeşitli bölgelerde yetiştirilmeye uygun koşullar sağlanarak kısmi olarak yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Tropikal iklim :

Tropikal iklim, 10° – 20° Kuzey ve Güney enlemleri arasında ve 0° – 10° enlemlerinde 1000 metre den sonra görülür. Ekvatoral kuşak ile çöller arasında olan bir geçiş iklimidir. Yıllık ortalama sıcaklık 20°C dolayındadır. Yıllık sıcaklık farkı 4 – 5°C derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 1000 – 2000 mm. arasındadır. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları yağışlı olup, kışl ayları kurak geçmektedir. Tabii bitki örtüsü yüksek boylu ve gür bitki toplulukları olan savandır. Tropikal iklim Savan iklimi olarak adlandırılabilmektedir.

Tropikal iklim ile Muson İklimi birbirine çok fazla benzerlik gösterdiğinden dolayı karıştırılmaktadır. İki iklimdede yaz yağışları boy göstermektedir. Grafikler incelendiğinde Muson ikliminde yağışlar aynı döneme denk gelmesine rağmen arada çok ciddi bir yağış farkı vardır. Ayrıca savan iklimi yani tropikal iklimde sıcaklık ortalamaları çok daha yüksektir. Ayrıca tropikal iklimin sahip olduğu bölgelerde savan bitki örtüsü yüksek boylu otlardan oluşmaktadır. Bitki örtüsü savan adı verilen otsu bitkilerden , bazı alanlarda akasya ve baobap ağaçlarından oluşur. Savanlar uzun süre yeşil kalan, gür ve uzun boylu otlar olarak adlandırılabilir. Savan bitki örtüsü içinde yeraltı sularının yüzeye çıktığı yerlerde ve akarsu boylarında Galeri ormanları görülür, muson ikliminde ise muson ormanları görülmektedir.

Savan İklimi Özellikleri : Hindistan cevizi nerelerde yetişir ?

  • 10 ile 20 Kuzey ve Güney paralelleri arası ile ekvator çevresindeki yüksek alanlarda genellikle savan iklimi görülür.
  • Güney ve Orta Afrika, Güney Amerika’da Brezilya, Venezüella, Peru, Kolombiya ( Hindistan Sri Lanka , Tayland, Malezya, Fildişi Sahilleri, Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Brezilya, Moritanya, Venezuela, Peru, Kolombiya, Bolivya )

Kaynak : Google baz alınarak çeşitli kaynaklardan Hindistan cevizi nerelerde yetişir bilgileri topluluğu esas alınmıştır.