Nasıl ?

Hindistan cevizi nasıl kırılır

Hindistan cevizi nasıl kırılır

Hindistan cevizi nasıl kırılır ? : Hindistan cevizini kırmak için daha önce bir tecrübeniz olmadıysa, bilgi almadıysanız , tecrübe edinmediyseniz itina ile aldığınız , tadacağınız ilk Hindistan cevizi hikayeniz biraz acı olacaktır. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen ilk tecrübeniz veya ilk acı tecrübeden sonra tedbir aldığınız bir süreçten geçiyorsunuz demektir. Bu yazımızda hem yazı, hemde görsel video yardımı ile Hindistan cevizi nasıl kırılır ? sorusuna cevap bulacağız. Kesici ve delici aletlere gerek duyulduğundan kullanırken dikkat etmenizi önemle rica ediyoruz. Sorumuza yanıt aldıktan sonra yine konudan ilham alarak Hindistan cevizi faydaları, zararları, nerelerde yetişir ve gibi konular hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Hindistan Cevizi kırmak için Gerekli Malzemeler :

Çekiç, Tornavida, Bıçak, Kabuk Soyacağı, İsteğe bağlı olarak ta Bardak ve Pipet. Bu malzemeler biraz abartılı gelebilir ancak gerekli ve işinizi kolaylaştıracak aletlerdir.

Hindistan cevizi nasıl kırılır ?

  1. Adım : Kabuğundaki otları bir bıçak yardımı ile kazıyın. Aksi halde otların üzerindeki tozların, ve otların süte ve etli kısma bulaşmasına engel olamazsınız.
  2. Adım : Mümkünse kazıma işleminden sonra Hindistan cevizini yıkayın. Bu yine hijyeni sağlamak için yaptığımız bir işlem olacaktır.
  3. Adım : Cevizin tepesinde bulunan siyah geniş noktalardan birini bıçak veya tornavida yardımıyla delin.
  4. Adım : Delinen alandan içindeki sütü bir bardağa boşaltarak veya bir pipet yardımıyla içibilirsiniz. Uzmanlara göre bu süt afrodizyak etkisi yaratmaktadır. Sütün tadında tuhaf bir acılık veya ekşilik var ise Hindistan Cevizi bozuk demektir. Dikkat ediniz.
  5. Adım : Hindistan cevizinin kabuğunda üç adet çizgi bulunmaktadır. Kabuk çatlayıncaya kadar bu çizgilerin üzerine çekiçle sertçe vurun. Dilerseniz çizgilerin belirginleşmesini sağlamak için daha önceden 200 derecede ısıtılmış fırına koyarak 15 dakika beklettikten sonra çizgilerin daha belirmesini sağlayabilirsiniz.
  6. Adım : Kırdığınız Kabuğu kopararak çıkarın. İçinden ince kabuklu etli alan çıkacaktır.
  7. Adım : Son olarak kabuk içinden çıkan etli bölgenin ince kabuğunu bir kabuk soyacağı yardımı ile soyarak Hindistan cevizini servise hazır bir hale getirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Hindistan cevizi nasıl kırılır ? Videolu görsel anlatımını izleyerek kolay sonuç elde edebilirsiniz….