Nedir ?

Hardtop Nedir ? Hardtop ne demek ?

Hardtop Nedir ? Hardtop ne demek ?

Hardtop Nedir ? Hardtop ne demek ? : Hardtop İngilizce bir terim olmakla birlikte kelime anlamının kullanım amacına veya cümle içinde kullanış şekline göre Türkçe karşılığı olarak “Kapalı araba, sert üst, kapalı üst, üstü çelik araba, araba metal çıtası” anlamlarına gelmektedir.

Hardtop ne işe yarar ? : Genel olarak Cabrio model araçların tente olan kısmını daha sert , çelikten yapılmış bir tabakayla kapatılmasına yarayan arabanın modeline özel hazırlanmış bir aksesuar veya koruyucudur. Aksesuar olarak nadir ve isteğe bağlı olarak kullanılmaktadır. Daha çok zorlu hava şartları, hırsızlık vs gibi nedenlerden dolayı aracını korumak isteyen kullanıcıların tercih ettiği bir koruyucu tabakadır. Bir kesim cabrio araçlarda süratten dolayı tentenin çıkardığı gürültü, soğuk havalarda tenteye göre daha sağlam, dayanıklı ve hava geçirmediği için tercih etmektedir. Üstü açık arabaların modeline ve şekline uygun bir tabakayı ( Cabrio araba ) açık olan veya tente olan kısmının üstüne monte ederek aracın normal görüntüsünü bozmadan korunmasını sağlar. Ayrıca yat, tekne vs gibi araçlarda da hardtop kullanımının daha yaygın olduğu söylenebilir.Aşağıda resimleriyle birlikte izleme şansımız olacak.

HardTop un Çeşitleri :

Araştırmalarımızda iki çeşit Hard-Top olduğu izlenimini edindik. Ayrıca nitelik olarak camlı veya tamamen kapalı olan çeşitleri vardır. Sabit Hardtoplar özel aparat veya kelepçe yoluyla sabitlenerek kullanılmaktadır. Katlanabilir hardtoplar ise normal bir tente görevi kullanarak katlanıp otomatik olarak bagajda saklanabilir bir yapıya sahiptirler.

Katlanabilir Hardtop : Metal şeklinde bir tabaka olup arabanın bez tente alanının yerini tutar ve onun gördüğü görevi daha sağlam bir yapıda görmeye yardımcı olur. Kullanıcı bez tentede olduğu gibi dilediği zaman metal hardtop yardımıyla aracı kapalı kullanabilir veya dilediği zaman otomatik olarak katlanmasını ve bagajda saklanmasını sağlayabilir. Daha pratik ancak sabit hardtoplara göre pahalıdır.

Sabit Hardtop : Sabit kullanılan hardtoplar ise katlanabilir hardtoplara göre daha teferruatlı ve işlem gerektirmektedir. Kullanıcının manuel olarak bir kask gibi kullanmak istediği zaman arabanın açık olan alanının üzerine takarak aparat veya kelepçe yardımıyla sabitlemek durumundadır. Saklanması da aynı şekilde biraz daha güç ve yer kaplamaktadır. Daha ucuz ancak zor bir kullanıma sahiptir. Sabit olarak sürekli çıkarıp takmaya gerek duymadan kullanmak durumunda olan araçlar için idealdir.

HardTop fiyatları ? Hardtop Nedir ? Hardtop ne demek ?

Modellere göre fiyatları çok değişkenlik gösterdiğinden ve henüz Türkiye de yaygın olarak kullanılmadığından dolayı herhangi net bir fiyat bilgisine ulaşamadık. Ancak genel olarak birkaç model üzerinden değerlendirme yapacak olursak ortalama 1000 TL den başlayıp 10 bin TL ye kadar değişkenlik göstermektedir.

Daha fazla görsel için : Google HARDTOP RESİMLERİ sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.