Yaşam

Hamileyken Saç Boyanır Mı

Hamileyken Saç Boyanır Mı

Hamileyken Saç Boyanır Mı; Anne adayları hamilelik döneminde saç boyatabilir. Yalnız bununda farklı uygulamaları vardır. Hamile olan kişi saçlarını kendisi boyayacaksa kesinlikle eldiven kullanmalıdır. Boya saçta kalması gereken zamanın minimum oranında kalmalıdır. Kişi kendisi değil de kuaförde boyatacaksa saç boyandıktan sonra çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Çünkü saç derisine temasını birazda olsun engellenmiş olur. Hamile bayanların idrarlarında saç boyalarının kimyasallarına rastlandığı için temasının aza indirilmesi gerekmektedir.

Hamile Kadınlar Nezaman Saç Boyatabilirler?

Hamilelik döneminin özellikle ilk 3 ayında saç boyanmaması diğer aylarda boyanması daha uygun görülmektedir. Yeni üretilen saç boyalarında kullanılan kimyasal maddeler tam olarak araştırılmadığı için ne nasıldır bilemiyoruz. Bu boyalar azda olsa deriye teması ile vücuduna sızabilir. Çocuğa ters bir etki yaratabilir. Veya kafa derisinde tahrişe yol açabilir. Bu nedenle gebeliğin ilk 3 ayında saç boyatılması, saç renginin açılması, perma ve düzleştirme gibi işlemlerin yapılmaması doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Hamileyken Saç Boyanır Mı
Hamileyken Saç Boyanır Mı

Hamileyken Saç Boyanır Mı

Hamile Kadınlar Saç Boyası Nasıl Yapabilir

İşlemler yapılırken de havalandırması çok iyi olan yerlerde olmalıdır. İşlem bittikten sonra o ortamda beklenilmemelidir. Kuaförde çalışan hamile bayanlar ise bulundukları ortamın havalandırmalı olması gerekmektedir. Sağlıklı, ferah ortamlarda olunması, oksijen konusunda bol olması da önemlidir. Günlük belirli bir çalışma saati olması gerekmekte ve kimyasallara olan yakınlığı önem taşımaktadır. Böyle ortamlarda bir şey yiyip içilmemesi gerekmektedir. Kalıcı saç boyaları güçlü bir kimyasal buhar oluşturan amonyak içerdiği için anne adayına ve bebeğe etkisi olur.

Hamilelikte Saç Boyası Tehlike Arz Edermi?

Saç boyalarının çok az bir miktarının deri tarafından emilmesi nedeni ile gebelikte kullanılmaları muhtemelen güvenlidir. Ancak yine de dikkatli olmalı pek çok doktorun özellikle hamileliğin ilk üç ayında saçların kalıcı olarak boyatılmasını önermediğini akılda tutmalıyız. Kalıcı saç boyaları ağır ve zarar verici kimyasallar barındırmaktadır.İşlem sırasında boya kokusunun solunması gelişmekte olan bebeğe boyanın ciltten emilimine oranla daha büyük zarar verebilir. Bundan dolayı amonyak içeren boyaların kullanılması tavsiye edilmez.

Yine saç düzleştirilmesi işlemlerinde  zararlı  kimyasallar solunum yolu ile vücuda giriş yapabilir. Yarı kalıcı boyalar veya röfle işlemi hamile bayanlar için daha güvenli kabul görmektedir. Röfle sırasında boya alüminyum folyo ile sarılmakta cilde teması önlenmeye çalışılmaktadır. Gebelikte diğer güvenli bir yöntemde saçların bitkisel kökenli olan kına ile boyanmasıdır. Kına saç boyasına göre hiçbir zararı yoktur aksi gibi saça anne adayına ve bebeğe faydası vardır.

Hamilelikte Saç Boyatmak Uygunmudur?

Sonuç olarak hamilelikte saçı boyatmak genel olarak uygun değildir. Boyanın içinde bulunduğu amonyaktan dolayı saç derisi ile birlikte emilerek bebeğe nakledilir ve bebekte hasarlar olabilir. Saç illa boyanması gerekiyorsa saça kına yakılabilir böylece hem istenilen amaca ulaşılmış olur ve sağlık açısından hiçbir zararı olmadığı gibi oldukça faydalıdır. Hamile bayanlar mümkün olduğunda hamilelikleri boyunca kimyasal şeylerden uzak durmaları gerekmektedir. Saç boyası, bunun yanında kimyasal kokular ve makyaj malzemeleri anne adayına ve bebeklere oldukça zarar vermektedir. Bunlardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.