Güncel Neden ?

Göz Sorunlarının En Önemli Nedenleri

Göz Sorunlarının En Önemli Nedenleri

Göz Sorunlarının En Önemli Nedenleri; Çoğu insanın bir süredir göz problemleri vardır. Bazıları küçüktür ve kendi başlarına gider ya da evde tedavisi kolaydır. Diğerleri bir uzmanın bakımına ihtiyaç duyarlar. Vizyonunuz eskiden olduğu gibi değilse de ya da hiç bu kadar iyi olmasa da göz sağlığınızı düzeltmek için yapabileceğiniz şeyler var. Bu yaygın problemlerden birinin tanıdık gelip gelmediğine bakın. Belirtiler gerçekten kötüyse ya da birkaç gün içinde giderilmezse daima bir doktora danışın.

Göz Sorunlarının En Önemli Nedenleri; 1 Göz Yorgunluğu

Saatlerce okuyan, bilgisayarda çalışan veya uzak mesafeler kullanan herkes bunu biliyor. Gözlerinizi aşırı kullandığınızda olur. Vücudunuzun diğer bir parçası gibi yorgun düşüyorlar ve dinlenmeniz gerekiyor. Gözleriniz gergin hissediyorsa onlara biraz zaman bırakın. Birkaç gün sonra hala yorulursa, başka bir sorun olmadığından emin olmak için doktorunuza danışın.

2 Kırmızı Gözler

Gözlerin kan dökülmüş görünüyor. Niye ya?
Diyabet Diyabetinde Göz Sorunları Başlama Yüzeyleri tahriş olmuş veya enfekte olduklarında genişleyen kan damarları ile kaplıdır. Bu gözlerinize kırmızı bir görünüm verir. Göz travması bunu yapabilir ve bu yüzden geç bir gece, uyku eksikliği veya alerji yapabilir. Sebep bir yaralanma ise, bunu doktorunuza danışın.

Kırmızı gözler, konjunktivit (pembe göz) ya da yıllar boyu gölgelik takmayan güneş hasarı gibi bir başka göz koşulu belirtisi olabilir. Reçetesiz göz damlaları ve istirahati gidermezse, doktorunuza danışın.

3 Gece körlüğü

Geceleri, özellikle sürüş sırasında görmek zor mı? Sinemalar gibi karanlık yerlerde yolunuzu bulmak zor mu?

Gece körlüğü gibi görünüyor. Bu bir belirti, kendi başına bir sorun değil. Yakınmalar, katarakt, keratokonus ve vitamin eksikliği, doktorların düzeltebileceği gece körlüğüne neden olur.

Ancak bazı insanlar bu problemle doğarlar ya da retinayı ilgilendiren dejeneratif bir hastalığa yakalanabilirler ve genellikle tedavi edilemezler. Elinizde ise, düşük ışık alanlarında daha dikkatli olmanız gerekir.

4 Tembel göz

Lazy göz veya ambliyopi, bir göz düzgün gelişmediğinde gerçekleşir. Vizyon bu gözün zayıflığı ve diğer gözün bulunduğu yerde “tembel” hareket ettirme eğilimindedir. Bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde bulunur ve nadiren her iki gözü de etkiler. Bebeklerde ve çocuklarda tedavi derhal aranmalıdır.

Erken çocukluk döneminde tembel bir göz tespit edildiğinde ve tedavi edildiğinde, yaşam boyu görme sorunları önlenebilir. Tedavide düzeltici gözlükler veya kontak lensler bulunur ve bir bebeğin tembel gözünü kullanması için bir yama veya başka stratejiler kullanılır.