Yaşam

Geceleri korkan çocuğa okunacak dualar

Geceleri korkan çocuğa okunacak dualar

Geceleri korkan çocuğa okunacak dualar : Geceleri uykusunda korkan, korkudan ağlayarak uyanan çocuklar için yatmadan önce veya yattıktan sonra okunması gereken ve tavsiye edilen dualar vardır. Allah`ın izniyle inançla okuyacağınız bu dualar çocuğunuzun korkularının giderilmesi ve hafiflemesine vesile olacaktır.

Bu duaları imkan olduğu müddetçe her gece veya her fırsatta okumanız yine tavsiye edilir. Çocukların hafife alınmayacak kadar büyük bir kısmında bu vaka ile karşılaşılmaktadır. Dolayısı ile hem çocuğa hemde aileye üzüntü vermektedir. Çocukların özellikle savunmasız olması, kendilerini ifade edememeleri ebeveynler için korku verici bir durumdur. Mümkün olduğu kadar zaman ayırmanız hem size hemde çocuğunuza huzur verecektir.

Geceleri korkan çocuğa okunacak dualar da Yüce Allah`ın kudreti şüphesiz olacaktır. Ancak buna ek olarak hem derleme bilgi kaynaklarında hemde tecrübe edinen insanların tavsiyeleri bulunmaktadır. Bu tavsiyeler arasından önem verdiklerimizi maddeler halinde yazmak istiyoruz. Aşağıda çeşitli videolara da yer verilmiştir.

  • Kesinlikle çocuğunuzu özellikle gece yatmadan önce mutlu etmeye , huzurlu bir şekilde tebessümle yatmasına vesile olun.
  • Yatacağı süre zarfında mümkün olduğu kadar yanında olmaya özen gösterin.
  • Uyurken korkmasına engel olmak çocuk uyurken ona sarılarak yanında olmanız kısmi olarak olumlu etkisi olur.
  • Çocuğunuzun dikkatini farklı konulara çekebilirsiniz. Anlayacak yaşta ise sevdiği hoşlandığı konuları gece onunla konuşarak ona odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Yarına dair bir plan yaparak , park , bahçe , oyun veya sevdiği bir pastayı yarın yapacağınızı belirterek ona odaklanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Gece uykusunda korkan çocuk anlamayacak yaşta ise yine ona sarılarak uyuyabilirsiniz veya uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Yatmadan önce onunla biraz zaman geçirebilir ve sevdiği , tebessüm edebileceği eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz.
  • Dualarını okumayı mümkün olduğu kadar ihmal etmemeye özen gösteriniz. Çok basit ve sadece birkaç dakikanızı alacaktır bunu gözünüzde büyütmeyin. Üşenmeyin..!
  • Çocuğunuz yine anlayacak yaşta ise ona bu duaları okuduğunuzu ve bu duaların siz yanında varken veya yokken de onu koruyacağını bilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Olası durumlarda çocuk korkarak ve ağlayarak uyandığı durumlarda kesinlikle çocuğunuzu kucağınıza alıp göğsünüze yaslamayı deneyiniz. Ebeveynlerin bu tutumları çocuğa güven verecektir.
Korkudan ağlayarak uyanan çocuklar ile ilgili videolar

Aşağıdaki yazılı olan dualarda Arap Alfabesinde bulunan harflerin tamamının Türk alfabesinde bulunmamasından dolayı eksik veya kısmi hatalar olabilir. Olabildiğince yakın bir okunuş ve yazılıma yakın çerçevede hazırlanmaya çalışılmıştır.

Geceleri korkan çocuğa okunacak dualar
Kureyş Suresi 11 Defa okunur – Gece korkarak uyanan çocuklar için okunacak dua

“Bismillahirrahmanirrahim ” ; بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم   : “Li iylâfi kureyşin iylâfihim rıhle’t-eş şitai vessayf fel-yâ’budû Rabbe hâzel beyti ellezi et’amehüm min cû’in ve âmenehüm min havf.”

Kureyş Suresinin Türkçe meali ( anlamı )

” Kureyşin alışkanlıkları için, kışın Yemen’e ve yazın Şam’a göç etmeğe ülfet ettirdikleri için bu beytin Rabbine iba¬det etsinler ki, onları açlıktan kurtarıp doyurdu ve korkudan emin kıldı.”


Peygamber efendimiz ( sav ), korkuyu uyurken hissedenler için şu duanın okunması hayırlıdır demiştir :

“Bismillahirrahmanirrahim ” ; بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم   : “Allahümme bihürmeti isa ve bihürmeti Musa ve bi hürmeti İbrahimel-halili neccinii min şerri má raeytü filmenámi birahmetike Ya Erhamerrahimin.”

اللهُمَّ بِحُرْمَةِ عِيسَي وَ بِحُرْمَةِ مُوسَي بِحُرْمَةِ اِبْرَاهِيمَ الْخَلِيلِ نَجِّنِي مِنْ شَرِّ مَا رَاءَيْتُ فِي الْمَنَامِ بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ الرِّاحِمِينَ

Duanın meali ( anlamı )

Ey benim Yüce Allah`ım, Hz. İsa hürmetine, Hz. Musa hürmetine, Halil`in olan Hz. İbrahim hürmetine, Rahmetin ile Rüyamda görmüş olduğum şeyin şerrinden bizi kurtar. Ey merhametlilerin en merhametlisi.


Korkudan uyanarak ağlayan çocuğa okunacak bir dua :

“Bismillahirrahmanirrahim ” ; بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم   : E’ûzü bi’kelimâtillâhittâmmeti min gadabihî ve ıkâbihî ve min şerri ibâdihi ve min hemezâtişşeyâtiyni ve en yahdurûn.

Duanın meali ( anlamı )

Yüce Allah’ın gazabından, Yüce Allah’ın cezasından, Yüce Allah`ın ikabından, kullarının şerrinden, kötülüklerinden ve şeytanın çarpmasından Allah’ın tam olan kelimelerine sığınırım. Yüce Rabb’im bana gelmelerinden sana sığınırım


Bu duayı gece yatmadan önce 100 defa okumanız tavsiye edilmektedir.

Yatmadan önce veya yattıktan sonra 100 Defa : ” Hasbünallâhü ve ni’mel vekil. ”

Duanın Meali ( Anlamı ) : 

Bize Allah, kâfidir. O ne güzel vekildir.


11 Defa okumanız tavsiye edilir.

Okunacak Dua : “Allâhümme innâ nec’alüke fî nühurihim ve ne’ûzü bike min şürûrihim.”

Duanın Meali ( anlamı ) : Allah’ım! Senin kudretinle onların karşısına dikilmeni istiyoruz. Onların şerlerinden sana sığınırız.


Uykusundan korkarak uyanan ve ağlayan çocuğun üzerinde taşıyabileceği veya yanına koyabileceğiniz Allah`ın ismi şeriflerinden hazırlayabilirsiniz. Allah`ın ismi şeriflerinden ER-RAHİM`i temiz bir kağıda 269 defa yazarak yanında olmasını veya yanında taşımasını sağlayabilirsiniz.

Geceleri korkan çocuğa okunacak dualar ER-Rahim

Geceleri korkan çocuğa okunacak dualar ER-Rahim


Allah yardımcınız olsun… En büyük geleceğimiz ve varlığımız olan çocuklarımızı korusun..

Kaynak : Geceleri korkan çocuğa okunacak dualar adlı makalemiz Google arama motoru ile çeşitli kaynaklardan derlenen bilgilerdir.