Güncel

Erken seçim Mart Kasım 2017-2018

Erken seçim Mart Kasım 2017-2018

Erken seçim Mart Kasım 2017-2018 : Başlıkta belirtildiği gibi Erken seçim Mart Kasım 2017-2018 gibi bir tarihin verilmesi yazımızın sadece bir öngörü ve ihtimallere dayalı bir tespitin olduğunu göstergesidir. Ancak Erken seçim senaryoları yapılmaya başlandı. Uzmanlara göre erken seçim yapılmasının gerektiği kulislerde sıkça konuşulmaya başlandı.

Erken seçimin olmasını etkileyecek faktörler olarak ilk sırada FETÖ ile mücadelede siyasi ayağın temizlenmesi adına erken seçimin şart olduğu bilgisi verilmektedir. Bununla birlikte bir diğer konu AKP’nin erken seçime giderek HDP ( Halkların Demokratik Partisi ) ve MHP ( Milliyetçi Hareket Partisi )  iki partiyi baraj altında indirme planı olarak harekete geçirildiği belirtiliyor.

İki ihtimal içinde olası bir erken seçim tarihi olarak 2017 Bahar veya Sonbahar aylarında yani Mart 2017 veya Kasım 2017 tarihleri gösteriliyor. Bir diğer ihtimal ise daha uzak bir tarih yani erken seçimin 2018 mart veya kasım ayında yapılacağı bilgisidir.

Erken seçim Mart Kasım 2017-2018 Erken seçim açıklamaları :

CHP nin erken seçim açıklaması Gürsel Tekin. : CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yerel yönetimlerde temizlik yapılması için erken yerel seçimlere ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. “Şimdi bir erken seçim tartışması var. CHP, her türlü erken seçime hazırdır. İster yarın ister öbür gün ister 15 gün sonra. İki takvim var yerel seçim için. Bir 2017 Kasım düşünülüyor ikincisi 2018 Mart. Buna eyvallah hiçbir sorun yok. CHP buna hazır” şeklinde açıklama yaptı.

Kamuoyu araştırmacısı Adil Gür’e göre : Terörle mücadele bu kadar yoğun bir şekilde devam ediyor. Ekonomide bir durağanlık söz konusuyken çok kısa vadede bir erken seçim yapılacağı kanaatinde değilim. Ancak Türkiye’nin bir seçime ihtiyacı var mı? Bana göre var. Çünkü FETÖ ile mücadelenin siyaset ayağı eksik gidiyor. Siyasi partilerde bu işle mücadele etmenin yolu bir seçimden, ayıklamaktan geçiyor. Herkes ‘siyaset ayağı sadece AKP’nin içinde’ diyor ama bu yapı her ideolojinin içine farklı kimliklerle sirayet etmiş durumda. O nedenle sadece AKP değil CHP, MHP, HDP’de daha az ya da daha çok demeden hepsinde eşit oranda varmış gibi düşünerek üzerine düşeni yapmalı. Seçim yapmadan mücadele ederseniz partiler bu işten çok zarar görürler. Türkiye’de siyaset kurumuna güven azalır.