Yaşam

En çok inanılan batıl inançlar

En çok inanılan batıl inançlar

Ülkemizde demek istiyoruz , öyle biliyoruz ama maalesef yanlış biliyoruz. Bir araştırma şirketinin yaptığı çalışma ve istatistiklere göre dünya genelinde her 3 insandan 2 sinin batıl inançlara inandığı gerçeğini gösteriyor. En çok inanılan batıl inançlar makalemizde yazdıklarımız veya yazamadığımız birçok inanç mevcut. Öyle ki kişilerin bilinenler dışında kendine has uğurlu veya uğursuz geldiğine inandığı batıl inançlar vardır.

Bu yazımızda dünya genelinde var olduğu düşünülen, gerçekliğine En çok inanılan batıl inançları listeleyeceğiz.

1 . AT Nalı
At Nalı En çok inanılan batıl inançları

At Nalı En çok inanılan batıl inançları

1 – Listemizin birinci sırasında At Nalı var. Belki de tarihin en eski dönemlerinden beri var olan bir batıl inançtır. Bulunduğunuz alana, eve , iş yerine at nalı asılmasının bulundurulan alana ve alandakilere şans getirdiğine inanılır.


2 – Kuş Pisliği
Kuş Pisliği En çok inanılan batıl inançlar

Kuş pisliği En çok inanılan batıl inançlar

2 – Listemizin ikinci sırasında da yine bir önceki gibi konusu tarihlere dayanan bir inanç var. Kuş pisliği… Kafaya kuş pisliği düşmesi çok şanslı geçireceğiniz bir güne başladığınız anlamına geldiğine inanılır. Rusya`da olay daha ilginç bir hal almış. Sadece kafaya değil arabaya da kuş pisliği düşünce çok şans getirdiğine inanılır. Buna fazlasıyla ekibimizle birlikte şaşırıyoruz. Rusya`da kuş nüfusu çok mu az acaba. Türkiye`de herhalde bu batıl inancı çürütmek veya var olduğunu kanıtlamak için 10 dakika bir ağacın altına park etmek yeterli olur.


3 – Kara Kedi
Kara Kedi En çok inanılan batıl inançlar

Kara Kedi En çok inanılan batıl inançlar

3 – Şunun tatlılığına bakar mısınız 🙂 diyerek konu dışına çıkmayalım değil mi… Tabii kara kedinin nasıl göründüğünden haberi yoktur. Gelin görün ki biz onun uğursuz olduğuna inanıyoruz ki en azından öyle biliyoruz, duyuyoruz… Eski tarihlerde var olduğuna inanılan bu inançta onun göründüğü yoldan geçilmiyor. Yol değiştiriliyor veya illa o yoldan geçmek gerekiyorsa kediye taş atılıp uzaklaştırmayı sağlamak gerekiyor… Aman acısını kediden çıkarmayıp sağına soluna atalım en azından…


4 – Uğursuz 13 Rakamı
Uğursuz 13 Rakamı En çok inanılan batıl inançlar

Uğursuz 13 Rakamı En çok inanılan batıl inançlar

4 – Bu rakamların uğursuzluğu konusunda tek rakam değil. Uzak doğuda 4 rakamı, Hindistan`da 8 rakamı, Afganistan`da 39 İtalya`da 17 ve dünya genelinde en çok 13 rakamı uğursuz sayılar olarak bilinir. Bununla ilgili bir çok ülke ve inançta çeşitli rivayetler yer almaktadır. Ancak o kadar çok etkili olmuş ki uçaklarda , otellerde 13 numaralı koltuk ve otellere rastlayamazsınız. Varsa bile çok büyük ölçüde boş oldukları bilinir…


5 – Tavşan Ayağı
Tavşan ayağı En çok inanılan batıl inançlar

Tavşan ayağı En çok inanılan batıl inançlar

5 – Tavşan ayağınında insanların üzerinde etkisi büyüktür. Tavşan ayağınında uğur getirdiğine inanılır. Öyle ki maskotlar, anahtarlıklar ve çeşitli süslerde kullanılır. Yanında taşıyan bir kesimin olduğu gerçeği de göz ardı edilemez.


6 – Tahtaya vurmak
Tahtaya vurmak En çok inanılan batıl inançlar

Tahtaya vurmak En çok inanılan batıl inançlar

 6 – Kötü gidişatı engelliyoruz tahtaya vurarak. Ancak sadece tahtaya vurmakla kalmıyoruz, tahtaya vururken kulak memesinden tutarak vuruyoruz. Böylelikle kötülüklerden, olabilecek sorun ve olası kötü ihtimallerin önüne geçtiğine inanıyoruz.


7 – Aynanın kırılması
Aynanın kırılması En çok inanılan batıl inançlar

Aynanın kırılması En çok inanılan batıl inançlar

7 – Aynanın kırılması 7 yıl veya çok uzun bir süre boyunca uğursuzluk getirdiğine inanılır.


8 – 4 Yapraklı Yonca
4 yapraklı yonca En çok inanılan batıl inançlar

4 yapraklı yonca En çok inanılan batıl inançlar

8 – Yaşadığımız koca şehirlerde 3 yapraklı olanından görmek neredeyse mucize iken… 4 yapraklı bir Yonca`nın görülmesinin de çok büyük uğur getirdiğine inanılıyor.


9 – Merdivenin altından geçmek
Merdiven altından geçmek En çok inanılan batıl inançlar

Merdiven altından geçmek En çok inanılan batıl inançlar

9 – Merdivenin altından geçince kişinin kısmetinin bağlandığına, işlerin ters gidebileceğine işaret olarak görülür. Bu nedenle bir çok kişi merdiveni dolanarak geçmeyi adet edinmiştir.

Kaynak : Google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.