Güncel Nasıl ?

Elmalı Somun Kek Tarifi Nasıl Yapılır

Elmalı Somun Kek Tarifi Nasıl Yapılır

Elmalı Somun Kek Tarifi Nasıl Yapılır; Bügün sizlere çok sevdiğim ve en az haftada bir kere yaptığım bir tar,ften bahsedeceğim. Bir hafta sonu akşam yemeğinden sonra mutlaka yapılması gereken harika bir tarif.  Bu tarifte arkadaşlar Elmalarla tam buğday unu sağlıklı bir kekte bir araya geliyor. Elma ve buğday unu ile yaptığımız bu neffis tarife bayılacaksınız.

Elmalı Somun Kek Tarifi Nasıl Yapılır Malzemeleri;
1) 120 gr tuzsuz tereyağı, yumuşatılmış. Ayrıca birazda yağlamak için.
2) 60 gr yumuşak, light esmer şeker
3) 60 gr toz şeker
4) 2 yumurta
5) 1 çay kaşığı vanilya esansı
6) 60 gr tam tahıllı kendi kabaran un. Ayrıca birazda karıştırmak için.
7) 1 çay kaşığı kabartma tozu
8) 2 çay kaşığı tarçın
9) 2 elma, kabukları soyulup çekirdekleri çıkartılmış ve küp şeklinde doğranmış.

Elmalı Somun Kek Tarifi Nasıl Yapılır Kaç Derecede Pişer

1) Fırınınızı önceden 180 derecede ısıtın. Kalıbını yağlayıp tabanına fırın parşömeni (yağlı kağıt) döşeyin. Bir kasede tereyağı ve şekeri karıştırın.
2) Yumurtaları teker teker karıştırın. Ayrı bir kaseye un, kabartma tozu ve tarçını ekleyin. Kuru malzemeleri iyice karıştırarak hamura ekleyin.
3) Elmaları az miktarda kendi kabaran unla karıştırıp hamura ekleyin. Karışımı hamura ekleyin. Fırının ortasında 40-50 dakika esmerleşene kadar pişirin. Hafifçe ılıdıktan sonra ızgara teline alın.

Saklam Koşulları; Kekiniz hava geçirmez bir kapta 3 gün dayanır Afiyet Olsun.

Aşçıdan Tavsiyeler; Kuru veya taze mayve kullanmıyorsanız sıvı malzemelere eklemeden önce biraz unla karıştırın. Bu Unlu kaplama meyvelerin pişirme sırasında kekin dibine batmamalarını engeller.