Nasıl ? Yaşam

Elle meme kanseri kontrolü nasıl yapılır

Elle meme kanseri kontrolü nasıl yapılır

Elle meme kanseri kontrolü nasıl yapılır ? : Göğüs kanserinde erken evrelerde diğer kanser türlerinde olduğu gibi ileri dönemlere kadar çok belirgin belirtiler vermeyebilir ancak erken tanıda en önemli faktör kişinin bu konuda bilinçli olması ve erken teşhiste kendi kendini elle muayene / kontrol yönetimi oldukça önem teşkil etmektedir. Bu nedenle her yaşta erken tanı için kontrol yöntemleri programlarını uygulamak önemlidir. Buna ek olarak meme kanserinin en yaygın olarak karşılaşıldığı yaş ve dönemlerde doktor kontrolleri ve görüntüleme yöntemlerine başvurulmalıdır.

  • 20 – 40 yaşları arasındaki her dönemde her ay düzenli olarak kendi kendine elle meme kontrolü yapılmalı 2-3 yılda bir klinik muayenesi yapılmalıdır.
  • 40 – 50 yaşları arasındaki her dönemde her ay düzenli olarak kendi kendine elle meme kontrolü yapılmalı yılda 1 defa klinik muayenesi yapılmalıdır.
  • 50 ve 50 yaş üstü her dönemde ayda bir defa düzenli olarak kendi kendine elle meme kontrolü yapılmalı yılda 1 defa klinik muayenesi yapılmalı ayrıca her yıl mamografi ( meme röntgen filmi çekimi ) yapılmalıdır.
  • Menopoz öncesi dönemde adetin başlangıcından sonraki 7 ila 10. günlerinde, menopoz sonrası dönemde ise her ayın aynı günü muayene olmalısınız. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle, ağrı, kızarıklık, şişlik, şekil bozukluğu, göçme, akıntı vs gibi belirtiyle karşılaşmamanız durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

Elle meme kanseri kontrolü nasıl yapılır ?

  1. Bir aynanın önünde durarak meme başından akıntı, çekinti, memede çukurlaşma, buruşma yada kabuklaşma gibi normal dışı bir durum olup olmadığına bakın
  2. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve başınızı öne doğru iterek kasların gerilmesini sağlayın. Bu sürede aynaya bakarak normal dışı bir durum olup olmadığını kontrol edip inceleyin.
  3. Ellerinizi belinizde doğru kuvvetlice bastırın. Öne doğru hafifçe eğilin, omzunuzu ve dirseklerinizi öne doğru itin. Bir önceki şıkta ve şimdi yaptığınız hareket memenin boyutlarında, biçiminde bir değişim olup olmadığını gösterir. Bunu yaparken göğüs kaslarının gerilmiş olması gerekir.
  4. Sol omzunuzu kaldırın. Sağ elinizin üçüncü ve dördüncü parmakları ile bastırarak dış uçtan bağlayıp meme üzerinde küçük daireler yapacak biçimde bütün memeyi, meme ile koltuk altı arasındaki bölgeyi inceleyin. Aynı işlemleri sırasıyla diğer memenize de uygulayın
  5. Memenizin başını nazikçe sıkın ve bir akıntı gelip gelmediğine dikkat edin. Aynı işlemleri sırasıyla diğer memenize de uygulayın.
  6. Sırt üstü yatın, sol kolunuzu başınızın üstüne doğru getirin. Sol omuz altına ufak bir yastık yada bükülmüş havlu koyun. Bu şekilde yatış incelemeyi kolaylaştıracaktır. Dördüncü ve beşinci şıkta olduğu gibi dairesel hareketlerle bütün memenizi parmaklarınızın ucu ile hissedin. Parmak uçlarınızla memenizin bütün bölgelerine dokunun.

Şüphelendiğiniz bir durumun var olduğu kanısında iseniz : Meme Kanserinin belirtileri nelerdir ? şeklindeki başlığımızı okuyarak bilgi edinebilir ve zaman kaybetmeden bir doktora görünebilirsiniz.

Elle meme kanseri kontrolü nasıl yapılır ? Resimli anlatım :

Elle meme kanseri kontrolü nasıl yapılır

Elle meme kanseri kontrolü nasıl yapılır