Güncel Yaşam

Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat

Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat : Bu yazı yüz binlerce vatandaşımızı ilgilendirecek bir yazı ve dikkatle okumanızı rica ediyoruz. Cebinizden hiç bir dayanağı olamayan milyonlarca para çıkmış ve gereksiz ödemeler yapmış olabilirsiniz. Bu olay tüketim vergisi , kaçak kullanım, sayaç okuma vs bedeli gibi olayların dışında akıl almaz bir şey.

25 Ocak Çarşamba 2017 tarihinde yaşanılan bu olayı tüm açıklığı ile ve bütün görselleri paylaşıyoruz…

Önemli ayrıntı :

Faturalar arasında dikkatimizi çeken bir konu ile ilgili araştırma yaptık. Faturanız DİCLE EDAŞ logolu geliyor ise ödemelerinizde veya fatura bedellerinde bir sorun , aykırı bir durum var demektir. Tarafınıza DİCLE EPSAŞ logolu fatura ulaşıyorsa kısmi olarak bir aksaklık bulunmadığı ifade edilmektedir.

Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat !

2016 yılının başlarında yapımı yeni tamamlanan iş yerimize taşındık. İş yerine taşındığımız günden beri bütün faturalar düzenli olarak ödenmekte. Doğal olarak her gelen faturada sadece mevcut aya ait yeni gelen fatura tutarı görünmekte ve ESKİ BORÇ GECİKME ZAMMI HARİÇ yazılan alanda eski borcumuzun olduğuna dair hiçbir tutar ve ibare , açıklama görünmemekte.

Her ay artan faturalar ve yaklaşık kullanım tutarını tahmin edebiliyoruz… Ortalama ve hatta maksimum 100 TL nin üstüne çıkılmayacak şekilde kullanımımız mevcut. Ancak Kış ayının gelmesi ile birlikte fer ay faturalarımız sürekli olarak artış göstermekte. 200 TL , 300 TL miktarını bulan faturalar geldiği zaman önemsenmeyerek mevsime bağlı zaman zaman açılan klima ufo türü aygıtların kullanımına bağladık. En son aşağıda da görseli bulunan 26 Ocak 2017 tarihli elektrik faturamız 433,50 TL geldi. Kullanımımıza göre bu tutarın gelmesi imkansız bu nedenle bağlı bulunduğumuz DİCLE EDAŞ servisine laf olsun diye müracaat ettik… Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat..!

Olayın bundan sonrası akıl almayacak dehşette ve aşağıdaki satırı dikkatli okuyunuz… Görseller aşağıda inceleyebilirsiniz.

Müracaatımız sonrasında var olduğundan bile haberdar olmadığımız kesilen faturalarda ESKİ BORÇ GECİKME ZAMMI HARİÇ alanında görünmeyen, bankalarda , ptt ve ödeme merkezlerinde bize asla görünmeyen 2015`yılının 9 , 10 ve 11. aylarda ödenmemiş Toplam 3 Fatura ve Toplamda 32.85 TL Borcumuzun olduğunu öğreniyoruz… Dahada kötüsü varlığından haberdar olmadığımız bu borçlar nedeniyle yetkililerin açıklamasıyla dehşete düşüyoruz…

Açıklama aynen şöyle : 

Yetkililer ( Vezne görevlisi, Halkla İlişkiler temsilcisi ) : Geçmiş aylara ait ödenmemiş borcunuz bulunduğundan dolayı sonraki her faturayı tam olarak 2 katı ödemek durumundasınız. Yani Bir ayda 100 TL gibi bir elektrik kullanımınız var ise bu fatura size 200 TL olarak yansımış. Yaklaşık 13-14 aydır bu işlem böyle devam etmiş ve siz 13-14 ay boyunca her faturanızı iki kat tutarında ödemişsiniz. Dilerseniz yeni gelen 433,50 TL tutarındaki faturanızı ödemeden 2015 yılına ait olan toplam 32,85 TL tutarındaki faturanızı ödeyin. Daha sonra gelin 433,50 TL tutarındaki faturanızı % 50 indirimli olarak yani 217,00 TL olarak ödeyelim.

Sorduğumuz sorular ve aldığımız yanıtlar…

Vatandaş : Nasıl olur bankadan PTT den düzenli olarak faturamızı ödüyoruz geçmiş borcumuz hiçbir yerde görünmüyor ?

Yetkililer : Diğer kurumlarda görünmez sadece bizde görünür.

Vatandaş : Peki sizin bize kestiğiniz faturada son ay gelen TUTAR dışında ESKİ BORÇ GECİKME ZAMMI HARİÇ yazan kısımda geçmiş borcumuzun olduğunun göstermesi gerekmez mi ?

Yetkililer : Evet orada görünür…

Vatandaş : Aşağıdaki 23.12.2016 ve 26.01.2017 ait dedaş tarafından kesilen faturaları gösterdik. Hiçbir şekilde ne bu faturada nede bir öncekinde görünmüyor bu borç daha öncede görünmüyor.

Yetkili : ( Faturaya bakıyor ve hayretle… ) Yazması gerekiyordu yazmamış. Sistemlerimizde görünüyor ama. Sistemlerimizden sorguladığımız zaman çıkıyor. Orada yazıyor biliyordum ama yanılmışım…

Vatandaş : Buraya kadar da tamam anladık küçükte olsa 32,85 tutarında bir miktar borçta mevcut. Peki bu bize bildirilmeyen borca karşılık hangi hak ile bize hiçbir bilgi verilmeden , tebliğ edilmeden kullandığımız her faturayı tam iki katı ile bize ödetiyorsunuz. ?

Yetkili : Beyefendi yapabileceğimiz bir şey yok sistem bu ne görünüyorsa onu yapıyoruz…

Vatandaş : Peki iki katı ödediğimiz toplam 14 faturanın geri ödemesini alma istiyoruz ne yapmamız gerekir.

Yetkili : Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Dilerseniz TÜKETİCİ HAKLARI`na veya avukatınızla görüşüp yasal yollara başvurun… Yetkili tavsiye ediyor… Dilerseniz başka bir cezai işleme tabi tutulmamak için önce eski döneme ait ve size görünmeyen 32,85 tutarındaki faturayı ödeyin. Daha sonra gelin son gelen 433,50 Tutarındaki faturaya indirim uygulayıp 217,00 TL ye düşürelim. Onu ödeyin çünkü yasal başvuru yapsanız dahi geçen zamanda bu faturayı ödemediğiniz için elektrik kapanabilir.

Vatandaş : Elbette başka seçeneğimiz kalmadığını biliyoruz… Tamam o zaman bize görünmeyen borçları ödeyelim. Daha sonra bu faturadaki indirimi uygulayın. Kalan 13-14 ay faturalarındaki iki katı ödemenin iadesini almak için SİZE BU KURUMU SATAN DEVLETİMİZ`e başvurup geri almaya çalışalım…

Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat

Aşağıdaki konu ile ilgili ödeme öncesi ve sonrası bütün faturaları , evrakları ve ödeme makbuzları ve hemen sonrasında 433,50 TL Tutarında gelen faturayı itirazımız sonrasında birkaç saatte bankadan sorguladığımızda 217,00 TL ye düştüğünü gördüğümüz aynı fatura resimlerini de paylaşıyoruz…

Ayrıca başvurumuzdan bir iki saat sonra DEDAŞ YETKİLİLERİ gelip elektrik sayacımızı kontrol ediyor ve elektriğiniz kesik değil diye borcumuzun olmadığına dair boş bir fatura verip Apartman yetkilisine “boşuna geldiklerine dair” sitem ediliyor.

Aşağıda tarafımıza kesilen 290,30 TL tutarlı bir önceki ay elektrik faturası , Bu ay gelen yeni 433,50 TL Tutarındaki yeni elektrik faturası , BÜYÜK İNDİRİM sonrasında bankada görünen yeni borç tutarı resmi , ve bi haber olduğumuz ve dedaş sistemleri dışında hiçbir şekilde GÖRÜNMEYEN , GÖSTERİLMEYEN ve TEBLİĞ EDİLMEYEN 2015 yılına ait 32,85 TL Tutarındaki toplam 3 aya ait olan eski borcun ödeme makbuzu resimleri…

Önemli ayrıntı :

Faturalar arasında dikkatimizi çeken bir konu ile ilgili araştırma yaptık. Faturanız DİCLE EDAŞ logolu geliyor ise ödemelerinizde veya fatura bedellerinde bir sorun , aykırı bir durum var demektir. Tarafınıza DİCLE EPSAŞ logolu fatura ulaşıyorsa kısmi olarak bir aksaklık bulunmadığı ifade edilmektedir.

FATURA GÖRSELLERİ
Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat 1

Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat 1

BİZE GÖRÜNMEYEN , GÖSTERİLMEYEN TEBLİĞ EDİLMEYEN ESKİ BORÇ
Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat 2

Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat 2

İTİRAZIMIZ SONRASINDA ANLIK İNDİRİM UYGULANAN 433,50 TL TUTARINDAKİ SON FATURA BEDELİ
Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat 3

Elektrik Faturalarındaki tuzağa dikkat 3