Neden ?

Coca-Cola Neden yapılır ?

Coca-Cola Neden yapılır ?

Coca-Cola’nın Coca-Cola ürünü için gizli formülüdür. Coca-Cola Neden yapılır ? Nasıl yapılır ? Neden üretilir ? sorularına kesin olarak bir yanıt bulunmamaktadır. Hiçbir kaynak net olarak içeriğinin tamamı konusunda bilgi verememektedir. Şirket Coca-Cola’nın formülü özenle saklamaktadır ve bunu ticari bir sır olarak gizli tutmaktadır. Şirkette özellikle yönetici kadrosunun içinde olduğu birkaç çalışan tarafından bilindiği bilgisi yer almaktadır.

Coca-Cola Neden yapılır ? sorusuna tam olarak yanıt olmasa da çeşitli kaynaklardan kısmi bilgiler yer almaktadır.

Kimyasal testlerde yüksek miktarda fruktoz mısır şurubu, Şeker, Karamel boyası, kafein, kokain ağacı yağı, fosforik asit, limon yağı, kola cevizi, vanilya ve gliserinin bulunduğu belirtilir. Aynı zamanda Coca-Cola ve rakipleri olan yerli ve yabancı diğer markalar ( Pepsi, Colaturka, Kristal kola, zemzem kola, le cola, rc cola, uludağ kola, premium cola, afri-cola, nature cola. ) Tarifler sürekli olarak markalara göre değişkenlik gösterir ancak temel içerik olarak Tarçın ve vanilya olduğu bilinir.

Çeşitli markalar arasında ayır edici tatlandırıcılar kullanılır. Küçük Hindistan cevizi, misket limon, limon, portakal ve bazı doğal kolalar kola cevizi içerir ancak Coca-Cola bunu içermez. Kimyasal test sonuçları baz alınarak bu veriler elde olan bilgiler arasında yer almaktadır.

Coca-Cola Kola Koka Kola Pepsi

Coca-Cola Kola Koka Kola Pepsi

Coca-cola bu aşamada , kokain yapraklarını kullanımında tıbbi kullanım amacıyla arındırmak için Birleşmiş Milletler yasasını kullanır.

Çünkü kokain, kokain ağacı yapraklarında doğal olarak bulunmaktadır. Coca-cola “harcanmış” veya “işlenmiş” kokain ağacı yaprakları kullanır. İçeceğini lezzetinee katmak üzere kokain çıkarma işleminden geçerler. Kokain ağacı yaprakları Peru ve Bolivya gibi bazı ülkelerden ithal edilmektedir.Stepan adında bir kimya şirketi tarafından işleme tutulduktan sonra kokaini çıkarılmış kalıntılar Coca-cola’ya satış ve servis edilir. Bir kesim yapılan bu işlemlerin moleküler küçüklükte olan kokain alkoloidlerinin tümünü çıkaramadığından Coca-Colanın kalıntı yani küçük miktarlarda uyuşturucu içerdiğini belirtmektedirler. Coca-cola şirketi ise , Coca-cola’da var olan kokain ağacı yaprağı hakkında herhangi bir yorum yapmayı reddetmektedir. Türkiye’de Antalya’da bir mahkeme davası açılmıştır. Türkiye Coca-cola’daki cochineal boyasının olduğundan söz etmiştir ancak şirket an itibariyle kesinlikle boya kullanmadığını belirtmiş ve yalanlamıştır.