Nasıl ?

Bozuk TV kumandası nasıl tamir edilir

Bozuk TV kumandası nasıl tamir edilir

Bozuk TV kumandası nasıl tamir edilir ? : Ziyaretçilerimizin genel olarak arattığı kelime ile yazımıza başlıyoruz. Ancak buradaki temel konu Bozuk TV kumandası nasıl tamir edilir veya kırılan televizyon kumandasını nasıl tamir edebileceğimiz değil. Kumandalarda genel olarak karşılaşılabilecek sorunlar ve çözüm yollarına değinmek olacak. Aşağıda yazılı olarak çeşitli Bozuk TV kumandası nasıl tamir edilir yanıtlarına yer vermeye çalıştık. Aynı şekilde benzer videolar ile de anlatımlara görsel olarak yer verdik. Büyük ölçüde bozulan televizyon kumandasına çözüm olmuş işlemlerdir.

Televizyon kumandasının bozulma nedenleri

Bir uzaktan kumandanın düzgün bir şekilde çalışmamasının birkaç sebebi vardır. Bunları basitten yani çözebileceğiniz bir durumdan başlayarak çözülmesi usta gerektiren maddelere doğru sıralıyoruz.

 • Zayıf veya bitmiş pillerin takılı olması.
 • TV Kumandasının herhangi bir tuşu takılı kalmış olabilir.
 • TV Kumandasının ön kısmında bulunan lens ve ışığın yanmaması. Bunu Kumandayı televizyona tutarak tuşlara basarak ışığın yanıp yanmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Uydu sensörünün yerinin değişmesi, yön değiştirmesi.
 • Kumanda sensörünün ( önde yanan ışık ) bozuk olması, yön değiştirmiş olması veya tellerinin kopması.
 • Kullandığınız tuşların basmıyor olması.
 • Uzaktan TV kumandasının elektronik aksamında oluşan ciddi bir problem.
 • Tamamı ile bozuk bir televizyon kumandası.

Aşağıdaki maddeler basit görülebilir ancak çok fazla sorunun çözümleri olarak karşımıza çıkarlar. Bozuk olduğunu düşündüğünüz bir televizyon kumandasının görünür alanlarından herhangi bir kırılma söz konusu değilse ve kumanda çalışmıyorsa. Kopma yoksa, Kumanda kartı kırılmamış vs gibi ciddi sorunlar görünmüyor ise ;

Bozuk TV kumandası nasıl tamir edilir ?
 • Televizyonunuz ile uyumlu başka bir kumanda var ise işlemlere başlamadan önce muhakkak deneyiniz. Sonuç alamazsanız diğer işlemleri adım adım takip edebilirsiniz.
 • İlk yapmanız gereken Bozuk olduğunu düşündüğünüz TV Kumandasının pilini değiştirebilirsiniz.
 • Bazı durumlarda kumandayı deşarj etmek gerekebilir. Bu durumlarda kumandanın pilleri çıkarın. Daha sonra TV`ye tutarak 20-30 saniye kadar basılı tutun. Daha sonra pilleri takarak tekrar deneyin.
 • TV Kumandasının pili iletkenlere temas etmiyor olabilir. Pilin ön ve arka kısmına yani bir ucuna kuzey kutup, diğer ucuna da güney kutup denir. Bu durumda pilin ön ve arka kısmına alüminyum fölyo koyarak sıkıştırabilirsiniz.
 • TV Kumandasının pili iletkenlere temas ediyor olabilir ancak pil kutupları oksitlenmiş olabilir. Kumanda bilinin kutuplarını temizleyip oksitlerini alabilirsiniz.
 • Kumandanın Pil Terminallerini kontrol etmenizde fayda olacaktır. Pilin iki ucunun temas ettiği alanlarda eğrilme, bükülme, yerinden çıkma olabilir.
 • Kumanda düğmeleri çalışmıyor olabilir. Bu durumda tv kumandasını açarak pil tuşları ve plastiğinin altını ıslak bir mendil veya kolonya ile temizleyebilirsiniz.
 • Kumandanın düğmesi basmıyor olabilir. Bu durumda ise tv kumandasının açtıktan sonra kumanda ana kartının üstünde tuşların olduğu alanları ıslak bir mendil veya kolonya ile temizleyebilirsiniz.
 • Kumanda düğmeleri yine basmıyor olabilir. Bu durumda televizyon kumandasını açıp ana kartının üstündeki tuş işaret ve yollarını bir kurşun kalem yardımı ile aynı şekilde çizerek karalayın.
 • Kumandanın düğmelerinin basmamasının bir diğer nedeni yine kumanda ana kartının oksitlenmesidir. Bu durumda ana kartı çıkarın. Cımbız gibi bir alet ile ana kart üstünde bulunan düğme alanlarını çok hafif bir şekilde daire çizerek çizebilirsiniz.

Aşağıda TV Kumandası nasıl çalışır ?,  Uzaktan Kumanda tuşları basmıyor ise nasıl temizlenir ?, TV Kumandası pil iletkenleri nasıl tamir edilir ?,  Uzaktan Televizyon kumandası niçin çalışmıyor. ? Bozulan Uzaktan Televizyon kumandası nasıl tamir edilir ? vs gibi birçok sorunun yanıtına yer verildi. Bu videoları takip ederek ilgili sorun ile çözüme ulaşmanızda kolaylık sağlayacaktır.

TV Kumandası nasıl çalışır , aksamları nelerdir ?

Bozulan Uzaktan Televizyon TV kumanda tuşları nasıl tamir edilir ? video anlatım.

Aşağıdaki TV Kumandası tuşları basmıyor ise nasıl tamir edilir sorularına çözüm niteliğindedir.

https://www.youtube.com/watch?v=R8o4n4kQnAE

Bozuk TV kumandası pil iletkenleri nasıl tamir edilir ? Videolu anlatım

Kaynak : Bozuk TV kumandası nasıl tamir edilir ? makalesi Uzaktan TV Televizyon kumandası tamiri nasıl yapılır ile derlenen bilgilerdir.

1 Yorum