Yaşam

Ben anlamam efendim

Ben anlamam efendim

Hikaye : Ben anlamam efendim : Ünlü bir Profesör aylarca önce bilgisi verilen mekanda konferans vermek için şehre gitmiş. Belirlenen saatte konferans salonuna gitmiş fakat hiç beklemediği bir durum ile karşılaşmış. Salonda konferansa gelen tek bir adam oturuyor…

Bu durumu bir süre kabullenemeyip salonu terk etmek istemiş. Ancak bu durumda kendisini dinlemeye gelen kişiye saygısızlık olacağını düşünerek kararından vazgeçmiş. Kürsüde yerinin almış. Yalnız konuşmaya başlamadan önce bu durumu garipsemiş. Tek başına dinlemek isteyip istemeyeceği konusunda fikir almak istemiş. Bunun üzerine konuğa sormuş :

– Beyefendi gördüğünüz üzere salonda yalnız siz varsınız. Bana ve fikirlerime saygı duyup buraya kadar zahmet etmişsiniz. Anlatmamı isterseniz konferansı sadece sizin için verebilirim. Ancak dinlemek istemiyor olabilirsiniz. Bu nedenle sormak istedim. Fikriniz nedir ?

Adam yanıt vermiş.

– Ben anlamam efendim. Ben seyislik yaparım. Ahıra bir at gelse de yemini veririm, yüzlerce at gelse de yemlerini veririm.

Konuğun verdiği mesaj Profesör`ün hoşuna gitmiş ve verilen mesajı almış. Büyük bir zevkle anlatmaya başlamış. Normal olarak 2 saat sürmesi gereken konuşmasını uzatmış. 3 saat, dört saat derken saatlerce uzamış. Konuğundan aksi bir tepki almamış. Nihayetinde konuşmasını bitirmiş ve konuğuna sormuş :

– Beyefendi sunumumu nasıl buldunuz ? Beğendiniz mi ?

Konuk cevap vermiş.

– Ben anlamam efendim. Ben seyislik yaparım. Ahıra bir at gelse de yemini veririm, yüzlerce at gelse de yemlerini veririm. Ancak : “Ahıra yalnız bir at gelirse yüzlerce atın yemini o ata vermem..!