Güncel

Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar

Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar?; Bel bölgesinde bulunan sinirlerin sıkışması sonucu sertleşme olur. Bu durumlarda bel fıtığı hastalığı ortaya çıkar. Bel ağrısına hangi doktor bakar? İlk olarak aile hekiminize gidin ve şikâyetlerinizi anlatın aile hekimi sizi gitmeniz gereken bölüme yönlendirecektir. Daha sonra beyin cerrahi uzmanına gidin yani nöroloji bölümü. Bel fıtığı hastalarına ilk olarak egzersiz yapılması gerektiği söylenir. Egzersiz yapan hasta kontrol için doktora gider ve doktor egzersizlerin hastalığı ne şekilde etkilediğine bakar bu hususta tedavi başlatılır.

Omurgaların arasında kıkırdadığın zorlanması sonucu kıkırdak kayarak omurilik kanalının içine girer ve böylece bel fıtığı hastalığı başlar. Omurilik kanalına kayan kıkırdak bacakta bulunan sinirlere ve omuriliğe baskı yaparak ağrı yapar. Bazı durumlarda hastalık şiddetli ağrılara yol açabilir. Obezite hastaları, hareketsiz beden hali, sigara içme ve ağır iş yapma durumlarında bel fıtığı ortaya çıkar. Bel fıtığının belirtileri ağrı ile başlar. Bacaklarda ağrı, ayaklarda uyuşma ve hareket etmede zorluk ile devam eder. Bel ağrısına hangi hekim bakar? Fizik tedavi bölümü de bu hastalığın tedavi sürecinde etkin rol oynar.

Bel fıtığı hastaları kesinlikle ağırlık kaldırmamalı aksi takdirde hastalık daha fazla ileler ve şiddetli ağrılara yol açar. Ani hareketlerle aşağı eğilme ve yukarıya uzanma gibi durumlar sakıncalıdır.Bel ağrısına hangi doktor bakar? Bel fıtığı hastalığına nöroloji, fizik tedavi ve ortopedi bölümleri bakar. Hastalığın en ilerlemiş boyutunda ameliyat uygun görülür.

Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

► Omurga Cerrahları

Omurga cerrahları genellikle ortopedik cerrahi veya nöroşirurjide eğitim ve yönetim kurulu sertifikasına sahiptir. Hiç kimse omurga ameliyatı yapmak istemez, ancak ağrınızın sebebini çözmenin en hızlı ve en güvenilir yolu olabilir.

► Fizyoterapistler

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (PM ve R) doktoru olarak da adlandırılmakta olup, fizyatologlar kas iskelet bozukluklarının cerrahi dışı tedaviler yoluyla tedavisinde uzmanlaşmıştır. Bazı fizyatologlar ağrı tedavisinde veya fiziksel rehabilitasyonda uzmanlaşırken diğerleri uygulamalarını birleştirir

► Anestezist (Ağrı Yönetimi)

Çoğu insan bir anestezisti ameliyat sırasında anesteziyi yöneten ve izleyen kişi olarak düşünür. Bununla birlikte, birçok anestezi uzmanı aslında ağrı yönetiminde uzmanlaşmakta ve bazıları omurga bozukluklarının tedavisine odaklanmaktadır.

► Fiziksel veya Mesleki Terapist

Terapistler, geri koşulları olan kişiler için fiziksel (PT) veya mesleki (OT) rehabilitasyon konularında uzmanlaşmışlardır ve rehabilitasyon, bel ağrısı tedavisinin bir parçasıdır. Diğer uzmanlar, fizik tedaviyi, kiopraktikler, osteopatik hekimler ve / veya fizyatristler gibi uygulamalarının temel bir parçası olarak sağlayabilir.

► Romatolog

Bir romatoloji uzmanı, kas-iskelet sisteminizi etkileyen romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisinde eğitim alan bir doktordur. Sırt ağrısına, ankilozan spondilit gibi herhangi bir artritten kaynaklanıyorsa, romatolog genellikle tipik olarak birincil arka-bakım uzmanı olarak görev yapacaktır.

Birinci basamak doktorunuz, sizi doğru doktora yönlendirmeyle ilgili mükemmel bir kaynak olsa da, bölgenizdeki mevcut seçenekleri araştırıp proaktif olmanızı öneririz.