Nasıl ? Yaşam

Bebek ve Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür

Bebek ve Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür

Konu ile ilgili teknik bilgi verme gereği duymadan muhtemel aciliyetinizi göz önüne alarak teknik bilgilere daha alt satırlarda yer vereceğim. Tek değinmek istediğim konu sağlıkçı olmadığımı sadece bir yetişkin olarak defalarca yaşadığım bir durumu tecrübelerime ve okuduklarıma dayanarak yazdığımı bilmenizi isterim. Bebek ve Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür ?

Bebek ve Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür ?

Bebek veya Çocuklarda Yüksek Ateşi Düşürmek için 38,50 – 39,00 – 39,50 – 40,00 Derece arasında ise :

Doktor önceliğimizdir ancak yazının aciliyet sonrasında gerekli açıklamayı yapmayı uygun görüyorum. Kesinlikle doktoru düşünmeden önce :

1 – Ateş düşürücü şurup veya fitil daha etkili olacaktır. İlk yapacağımız şey ateş düşürme işlemine aksi bir durum veya belirti yoksa mevcutta çocuklar için ateş düşürücü varsa veya temin edebilirseniz Daha sonra 4 saat aralıklarla fitil veya şurup yani ilacı verme işlemini tekrarlamaktır.  Doktorun çocuklar için sırasıyla önerdiği şuruplar : Pedifen, Calpol, Tamol, Tylol, Parol

2 – Üstündeki kıyafetleri ince sadece havaya fazlasıyla direk temas etmeyecek şekilde üstünde bırakarak çıkarabilirsiniz. Veya sadece iç çamaşırının yanına çok ince bir örtüyü yanınızda tutabilirsiniz.

3 – En az bir ilaç kadar etkili olduğunu düşündüğümüz Islak Havlu, Pamuk veya bez ile kompres yapmak. Sadece bir havluyu ıslatıp alnına koymanın ciddi bir fayda sağlamayacaktır. Büyük bir kase içine ılık su koyarak çocuğun ateşinin derecesine göre ıslattığınız bezi Alın bölgesi başta olmak üzere, Kasık aralarına, Vücuduna, Boyun bölgesine, koltuk altına, göğüs , bilek ve karın kısımlarına kompres yapabilirsiniz. 2-3 dakikada bir bezi tekrar ıslatıp biraz sıkarak işlemi tekrar edebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar bezi sık aralıklarla ısınmadan değişmenizi ayrıca gerek görürseniz kovadaki suyu da sıcaklığa veya duruma göre değişebilirsiniz.

Cümle arasında asla yapmamanız gereken bir şeyi hatırlatmak istiyorum : Ateşi düşürmek için Buz, soğuk su, Kolonya, Alkol, Sirke… Bunlar ani olarak damarları büzdüğünden ateş düştüğünü düşünürsünüz ancak damarlar daha sonra tekrar genişleyeceği için ateş dahada yükselebilir. Özellikle küçük çocuk ve bebeklerde Havale riskini arttırır.

4 – Ilık su ile duş aldırınız. Baş bölgesini çok fazla ıslatmamaya özen gösterin. Yüz, Boyun bölgesi , çevresi ve kulak arkasını elinizle ıslatabilir siniz. Suyu çok soğuk hale getirerek kesinlikle sonuç alamazsınız bu nedenle 29-32 derece arası idealdir. Su kesinlikle ılık ve çocuğunuzun üşümesine, titremesine neden olmayacak soğuklukta olmalıdır.

5 – Su kaybını önlemek ve ateşini düşürmek için bolca sıvı tüketmesine yardımcı olunuz. Aşırı sıcak veya soğuktan kaçınmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Yukarıda Kesinlikle doktoru düşünmeden önce değinmek istediğimiz konu söylediklerimizi uygulamadan önce yüksek ateş ile doktorunuza başvurmanız durumunda dahi size yaptıracakları şeyler yazdıklarımızdan farklı olmayacaktır. Çünkü ateş düşürmede özellikle sağlıkçıların ilk tercihi iğnedir ancak çocukta yüksek ateş varken iğne yapmak riskli olduğu için iğne yapmadan önce bir sağlık personeli yardımıyla odada çocuğunuzun ateşini düşürmek için yukarıda saydığımız işlemleri yapmanızı önerecektir. Bu nedenle doktorun muhtemelen yapacağı işlemleri evde yaparak ateşini olabildiğince düşürerek zamandan kazanmak tercihimdir.

Teknik detayları bu aşamadan sonra okuyabilirsiniz… Bebek ve Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür 

İlk olarak Ateşin bir vücut savunma mekanizması olduğunu unutmayalım. Her çocukta ateşin yetişkine göre sıklıkla çıktığı görülür önem vermeniz gereken şey ateşin derecesini kontrol altında tutmaktır.

Çocuklarda 36,20 ile 37,50 Derece arası normal vücut ısı değeri olarak kabul edilir. 38,00 Çocuğun ateşinin olduğu, 38,50 ve üzeri Yüksek ateş olarak kabul edilebilir. 39 üstü için özellikle Çocuklarda Havale olayı için Ateşi düşürmek için ciddi çaba sarf etmeniz gerektiğini ciddiye almanızı üzülerek ifade etmek istiyorum.

Ateş ölçerken makattan ölçmeyin makattan her zaman 1 derece fazla görünür buda gerçeği yansıtmamaktadır. Kulaktan, Koltuk altından ölçülen ateş değeri gerçek değer olarak kabul edilir.