Yaşam

Bebeğinizi büyük çocuğunuzla tanıştırın

Bebeğinizi büyük çocuğunuzla tanıştırın

Bebeğinizi büyük çocuğunuzla tanıştırın : Anne ve babasını yeni doğan bir bebek ile paylaşmak, küçük çocuğunuz için tahmin edilenden biraz daha farklı bir durum olacak. Eğer çocuğunuz üç yaşından küçükse, karnınızın şişkinliğini ya da bebeğin doğumunun herkeste yarattığı heyecanı anlayamayabilir. Bu küçük davetsiz misafiri dünyasına kabul etmesi için ufak oyunlar ve uzun bir zaman gerekebilir.

Büyük çocuğunuz bebeğinizle ilk tanıştığı anlarda, ona ihtiyacı olan sevgi ve desteği verebilecek durumda olmaya özen gösterin. Diğer bir deyişle bir yandan yemek yapıp bir yandan bebeği tanıştırmaya çalışmayın. Ona bebeği gösterin, dokunmasına izin verin ve eğer isterse kucağına alması için yardım edin.

Eğer çocuğunuz fazla heyecanlanırsa, ilgisini başka yöne çekerek bebekten uzaklaştırabilirsiniz. Mesela yatakta bu kadar uzun süre kaldığı için ona kocaman sarılabilirsiniz. Aynı şekilde, eğer çocuğunuz kendini kaybeder, gözyaşları içinde öfke nöbeti geçirirse ilgisini başka yöne çekmeyi deneyebilirsiniz.

Panik yapmayın ve olumlu düşünün – Bebeğinizi büyük çocuğunuzla tanıştırın

Olası stresli bir durumda, yetişkinlerin sessiz ve kontrollü davranması çocuklara fayda sağlar. Bu durum çocuğunuzun bu deneyimle başa çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Yeni çocuğunuza bakarken duyduğunuz heyecan, bazen büyük çocuğunuzun onun ailenin bir parçası olduğunu anlamasına yetmez. Eğer bebeğin varlığı veya davranışlarıyla ilgili yorum yapıyorsa, bebeğin sevimli elleri ya da yüz hareketlerini ona göstererek merakını cesaretlendirin.

Kahkaha terapi gibidir ve her türlü gerginliği azaltır. Ona doğduğu günü anlatın: Aynı kardeşi gibi nasıl sevimli ve harika göründüğünü, sizin yanınızda sıcak bir battaniyeye sarılmış yattığını ve aileye katıldığı için ne kadar mutlu olduğunuzu…

Bebeğinizi büyük çocuğunuzla tanıştırın kardeş kıskançlığı

Bebeğinizi büyük çocuğunuzla tanıştırın kardeş kıskançlığı

Ona küçük sorumluluklar yükleyin – Bebeğinizi büyük çocuğunuzla tanıştırın

Her zaman kolay olmayabilir, ama ilk karşılaşmalarında büyük çocuğunuzun size yardım etmesini sağlayın. Ailedeki herkes gibi, onun için de duygu yüklü bir gün olacaktır. İlk çocuğunuza da ilgi göstermeniz gereklidir, eğer bebeğinizin emzirmeye ihtiyacı olursa, eşiniz ya da başka bir ziyaretçi büyük çocuğunuzu bir şeyler atıştırmaya ya da çiçek almaya götürebilir.

Onu her aktiviteye dahil etmeye çalışın. Hastaneden ayrılacağınız zaman, ona eşyalarınızı hazırlayıp hazırlayamayacağını sorun, bebek için bir kıyafet seçmesini ya da size gelen çiçeklerin birkaçını tutmasını söyleyin. Kendini önemli hissetmelidir.

Başka bir güzel fikir de, ilk karşılaşmalarında bebeğin beşiğine yerleştirilmiş, ablası ya da ağabeyi için “bebekten gelen bir hediye” olacaktır. Çocuğunuzun gerçekten istediği bir şeyi seçin. Bu önemli deneyimi onun için daha keyifli ve heyecanlı hale getirecektir, hem de küçük kardeşinin doğduğu günü anarken pozitif bir etki yaratacaktır.

Ayrıca, eğer çocuğunuz bu ilk karşılaşmada şaşırır ya da üzülürse, bebekten gelen bu hediye dikkatini dağıtmak için de iyi bir yol olacaktır.

Kaynak : Google arama motoru baz alınarak çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.