Yaşam

Barış Manço ve Fransız spiker

Barış Manço ve Fransız spiker

Barış Manço ve Fransız spiker : Bu olay tamamı ile gerçek ve Fransa`da Barış Manço`nun yaşadığı bir olayı konu almaktadır. Birçok dergi ve kitaba konu olmuştur. Birçok yayında da yer almıştır.

Barış Manço ve Fransız spiker

Rahmetli Barış Manço Fransa`da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuk olarak gitmiştir. Canlı yayın spikeri küstah tavırlar sergiler. Sürekli Barış Manço ve Türklere atıflarda bulunmaktadır. Esprili tavırlar sergilemeye çalışarak “Türkler, yani barbar yani vahşi olarak anılırlar.” gibi cümleler konuşmaktadır.

Barış Manço bu duruma daha fazla dayanamaz ve spikere ” Yanında kağıt banknot para varmı diye sorar.”  Spiker şaşırır ve “Evet var der.

Barış Manço Spikerden bir miktar para vermesini rica eder. Spiker cebinden kağıt banknotları çıkarıp Barış Manço`ya verir.

Barış Manço bu olayın birkaç dakika evvelinde “Anahtar” adlı şarkısını seslendirmiştir. Şarkının bir bölümünde ” Beş Akif Bir Saat Kulesi, iki Kule bir Fatih, Beş Fatih Bir Mevlana, İki Mevlana Bir Sinan” sözleri yer alır. Bu Barış Manço`nun 1992 yılında Darısı Başınıza Albümünden Anahtar adlı şarkıdır. Bu şarkı matematik konulu bir şarkı olup içinde geçen isimler dönemin kağıt banknotların üzerinde resimleri yer alan kişilerdir.

Barış Manço Spikerden aldığı Fransa`ya ait kağıt banknotları eline alıp spikere göstererek sormaya başlar.

  • Barış Manço : söze başlar. “Bu paranızın üstünde fotoğrafı olan kişi kim ?
  • Spiker : ” Falanca isimli General der. “
  • Barış Manço : Başka bir para gösterir. ” Peki bu paranın üstündeki kim ?
  • Spiker : yanıt verir.” Falanca komutan.”
  • Barış Manço : Farklı bir para daha gösterir. ” Peki bu paranın üstündeki resim kime ait ?
  • Spiker :Buda falanca Amiral ” şeklinde yanıt verir.

Barış Manço bu defa kendi cebinden Türk Banknotları çıkarır ve spikere anlatmaya başlar.

  • Bu parada gördüğün resim ” Mehmet Akif Ersoy`a aittir. Kendisi Şairdir.
  • Bu parada gördüğün resim ” Mevlana`ya aittir. Kendisi Düşünürdür.
  • Bu parada gördüğün resim ise ” Fatih Sultan Mehmet`e aittir. Kendisi Adaletin sembolüdür.”
  • Son parayı çıkarır ve bu resimde gördüğün kişide “ Atatürk`tür.” Kendisi ” Yurtta Sulh, Dünyada Sulh.” sözünün sahibidir.
Sonra sözüne şöyle devam eder.

Barış Manço : Bizim paralarımız bunlar. Biz Türkler medeni, ince ruhlu ve kibar insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasında şair, düşünür ve bilim adamlarımızın fotoğraflarını ekledik. Siz Fransızlar ise “Vahşi ve Barbar olduğunuz için Savaşta yer alan kişilerin fotoğraflarını eklemiş olabilir misiniz ? ” diye sorar..

Barış Manço`nun bu müthiş ve akıl dolu yanıtından sonra Televizyon Yöneticileri Canlı Yayın`ı keserler. Spikeri hemen oradan alıp yerine başka bir spiker atayarak yayına devam ederler. Yeni Spiker Barış Manço`dan ve Türklerden özür dileyerek yayına devam etmeyi rica eder. Barış Manço nezaketini bozmayarak kabul eder ve yayına devam ederler…

Barış Manço`yu saygı ile anıyoruz…

Kaynak : Çeşitli kaynaklardan derlenen ve düzenlenen bilgilerdir.