Güncel

Bağırsak Mantarı Tedavisi

Bağırsak Mantarı Tedavisi

Bağırsak mantarı Tedavisi ve Önemi: Candidiyozis tablosunda, normalde tekhücreli olan candida albicans kontrolden çıkarak çokhücreli, ipliksi ve istilacı şekle dönüşür. Candida’nın bağırsak duvarına tutulmasıyla oluşan immünoljik hasar, bağırsak mukozasının geçirgenliğini bozar. Bağırsak barıyerinin bozulması, besin duyarlılığı ve besin alerjisi gibi pek çok tablonun oluşmasına yol açar.

Candida albicans’ın sebep olduğu hastalıklar en sık karşılaştığımız klinik durumlardan biridir. Bu türün yaklaşık 80’den  fazla antijeni tanımlardır ki bu özellik bu türün yüksek üreme potansiyeli taşıdığını gösterir. Candida’lara karşı korunmanın en önemli yolu dengeli bir flora ve dengeli bir bağışıklık sistemidir.

Tanı: Tamamlayıcı tıp bakış açısından her hastanın değerlendirilmesinde olduğu gibi candidiyozis tanısı içinde anamnez yani hastanın hikayesini dinlemek çok önemlidir. Ancak doğru tanı için gaita analizi, daha fonksiyonel olan proquant, Rvigquant ve Vegatest yöntemleri ve kineziyolojik manuel kas testi kullanılır.

Bağırsak mantarı Tedavisi ve Önemi:
Bağırsak Mantarı Tedavisi

Bağırsak Mantarı Tedavisi

Bağırsak Mantarı Belirtileri;

1 Bozulan bağırsak florası

2 ilaç özellikle antibiyotik kullanımı; Antibiyotik kullanımı ile bağırsak florasında patojen olan bakterilele birlikte patojen olmayan flora bakterileri de öldüğü için flora dengesinin bozulmasına ve candida sayısının artmasına sebep olur. Steroidler, ağrıkesiciler, hormonlar, sitotoksit ilaçlarve kemoterapötikler de bağırsak florasının bozulmasının ve Candidiyozisin en sık nedenlerdindendir.

3 Bağışıklı sisteminin zayıflaması; nörolojik hastalıklar, immünolojik hastalıklar.

4 Sindirim salgılarının primer veya sekonder azlığı, özellikle pankreas disfonksiyonu ile gelişen enzin üretimindeki dengesizlikler. Karaciğer fonksiyon bozuklukları.

5 Aşırı stres ve gerginlik

6 Sağlıksız beslenme; Beslenme yanlışlıkları, özellikle hazır besinler, katkı maddeleri, dengesiz beslenme, ve tek yönlü beslenme, rafine karbonhidrat ağırlıklı beslenme.

7 Rafine, şeker alkol ve tatlı tüketiminin fazlalığı candida’nın temel besini rafine karbonhidrat olduğu için en önemli etkenlerin başında gelir.

8 Ağız ve diş sağlığının bozuk olması, ağız sağlığı için gerekli olan hijyen önlemlerinin alınmaması.

9 Yeterince su İçmemek

10 Kalitesiz uyku, uyku bozukluğu

11 Hormonal disfonksiyon

12 Yoğun elektrosmoga maruz kalmak

13 Besinlere karşı hassasiyet, besin alerjisi.

14 stres

15 Bedensel aktivite eksikliği

16 Kilo fazlalığı

17 Diyabet HASTALIĞI gibi bir çok etken sizlerin Bağırsak mantarı hastalığına yakalanmanıza sebep olabilir.