Neden ? Nedir ?

Askeri Darbe nedir ? Neden yapılır ?

Askeri Darbe nedir ? Neden yapılır ?

15 Temmuz 2016 Cuma günü yapılan darbe girişimin ardından büyük bir kesim tarafından Askeri Darbe nedir ? Neden yapılır ? sorusunun yanıtını merak etmişlerdir. Türkiye’de Türk Silahlı Kuvvetleri TSK 1991 ve 1997 yıllarında Hükümet’i istifaya zorlamıştır. Ancak resmi olarak 27 Mayıs 1960 yılında ve en son 12 Eylül 1980 günü darbe yapılarak ülke yönetimine el konmuştur.

Askeri Darbe Nedir ?

Askeri darbe bir ülkenin Silahlı Kuvvetleri mensuplarının silah zoruyla ansızın ülkenin sivil yönetimine el koymasına denir.

Askeri Darbe Neden yapılır ?

Askeri Darbenin yapılmasının başlıca nedeni olarak Sivil Hükümetlerin, Siyasi istikrarsızlık, Ekonomik sebepler, Güvenlik sorun ve gerekçeleri ve Dış siyaset etkenleri vb gibi sorunları çeşitli nedenler ile çözmekte başarısız oldukları düşünce ve iddiası ile yapılır. Ayrıca askeri darbelerin güçlü devletlerin zayıf devletler üzerinde istedikleri planların etkili olması veya zayıf devlet üzerinde hakimiyet kurulması gibi nedenlerin gerçekleştirilmesi için yapılan veya desteklenen bir şekil olarak örnekleri de bulunmaktadır.

Askeri Darbe nedir. Neden yapılır.

Askeri Darbe nedir. Neden yapılır.

Askeri Darbe Nasıl yapılır ? Askeri Darbe nedir ? Neden yapılır ?

Genel olarak klasik yazıların dışında kalarak geçmişten bugün yapılan darbelerin , darbe girişimlerinin olağan yapılış ve teşebbüs biçimleri vardır. Darbenin Altın Kuralları olarak adlandırılırlar.

  1. İlk ve asıl öncelik olarak Devlet Başkanı, Yetkilileri ve ilgili bütün makamlardaki asıl sivil yönetimin önemli kanalları tutuklanır, tutsak edilir veya gözlem altında tutulur.
  2. Öncelikle bütün iletişim kanalları kesilerek haberleşmenin sağlanması engellenir. TV Televizyon , Radyo, Gsm Operatörleri, Telefon Bağlantıları, Uydu vs gibi iletişim ve haberleşme ağlarının kesintisi sağlanır.
  3. Hükümet daireleri, Elektrik santralleri , Haberleşme uyduları gibi temel alt yapı tesisleri kontrol altına alınır.
  4. Askeri darbeler genel olarak yapıldığı zaman planı olarak gece yarısından sonra sivil halkın ve vatandaşın uykuda olduğu veya minimuma indiği süre zarfında yapılmaktadır. Gece yarısı 03:00 ideal darba saati olarak bilinir.
  5. Sivil halkın sokağa çıkmaması konusunda ciddi uyarı ve tebligatlar yapılarak sivillerin çıkarabileceği olası engellemeler veya engel olabileceği durumlar önlenir. Aksi davranışta bulunanların vurulacağı konusunda ciddi , açık ve net bilgi verilir ve uyarılar yapılır.
  6. Devlet Televizyonu başta olmak üzere bütün yayın organlarına el konur ve sivil halk resmi olarak bu kanal ve organlar aracılığıyla bildiri yapılarak devlete askeri yönetimin el koyduğu açık bir şekilde veyan edilir.
  7. Askeri Darbe girişiminde Silahlı Askeri Kuvvetlerinin yönetimi ele geçirmesi akışında olduğu takdirde Devlet malına, organlarına, kişi veya kuruluşlara zarar verilmediği bilinir.  ( 15 Temmuz bunun aksi ilk örneğidir.
  8. Darbeler bugüne kadar hep cuma günleri yapılmıştır.