Yaşam

Alışveriş sonrası oluşabilecek mağduriyetler

Alışveriş sonrası oluşabilecek mağduriyetler

Bu bölümde özellikle yaşadığımız , tanık olduğumuz, çalıştığımız ortam ve yaptığımız alışverişler ile ilgili muhtemel Alışveriş sonrası oluşabilecek mağduriyetlerin son kullanıcının yaşadığı memnuniyetsizlik konuları değinmek istiyorum. Alışveriş sonrası oluşabilecek mağduriyetler

Öncelikle netten yapılan alışverişlerde alternatif, kurumsal olmayan, şahsi veya bilinçsiz , satıcıların satış sonrası hizmetlerinden çok fazla bir şey bekleyemeyeceğimiz gibi aldığımız her üründe risk alıyor olduğumuz kanısındayım. Buna rağmen bu tür alışverişlerde en azından risklerimizi minimum seviyeye indirmek için referansları kontrol ederek, geçmişine bakarak veya yine Google den sorgulama yaparak dahi bir takım sonuçlara ulaşmamız mümkün olacaktır. Sonuç olarak bir ihtimal satış sonrası destek alamayacağınızı düşündüğünüz durumlarda kesinlikle firmayı incelemek için 5-10 dakika gibi bir süre ayırmak faydamıza olacaktır.

Yapılan alışverişler büyük köklü firmalar olduğu durumlarda her ne kadar özellikle elektronik aygıtlarda istek dışı yaşanmış durumlar olsa da çoğu büyük firma satış sonrası destek konusunda çok sorun yaşatmaktadır. Yani büyük firmaların defolu gördüğü bir malı kasıtlı satmış olma ihtimali çok düşüktür. Çoğu zaman bu ürünleri , outlet veya benzer şekilde isimlendirerek satmayı tercih ederler. Bu konuda daha çok yaşayacağımız sorun muhtemelen hepimizin yaşadığı veya tanık olduğu Satış Sonrası Destek hizmetlerinin yetersizliğidir. Bir kısmı bu konuda ulaşılabilir olmasına karşın onlarca formalite, kargo, etiket, teferruat, gereksiz ayrıntı vs gibi konularda son kullanıcıyı usandırıp vazgeçirme politikası uygulamaktadırlar…

Sonraki yazılarımızla bu konuya fazlasıyla yer vermek isterim ancak bu durumda küçükte olsa risklerinizi azaltmak için şiddetle tavsiye ediyorum. Bir çekmece herhangi bir kutuda yer ayırıp aldığınız ürünlerin : ambalaj, aksesuar, garanti belgesi ve alışveriş belgelerini saklamanızı tavsiye ederim. Her aldığınız ürün belge ve aksesuarlarını buzdolabı poşetine sığdırıp hatırlayabileceğiniz kadar açıklamayı da yanına not eklemek işinizi dahada kolaylaştıracaktır. Firmalar ve sizin için bu ayrıntılar önemsiz görünse de ürün iade veya iptalinin sağlanamaması ve yıldırma gibi bir politika izlendiğini unutmayalım.

Dikkat Edilmesi gereken hususlar : Alışveriş sonrası oluşabilecek mağduriyetler

  • Aldığımız ürünün faturasını, fişini, kredi kartı çıktısını, kesinlikle saklıyoruz
  • Garanti belgesi, Kitapçıklar vs gibi belgeler varsa aldığınız tarihi ve belgelerin doldurulmasını kesinlikle talep edebilirsiniz.
  • Kutusu ve gereksiz görebileceğiniz jelatin, poşet, ambalaj vs gibi atık gördüğünüz maddeleri de en az 1 hafta muhafaza etmenizi öneriyoruz.
  • Ürünü alırken satıcıdan kesinlikle ulaşabileceğiniz bir kartvizit talebinde bulununuz. Bu hem olası sorunlar hemde yetersiz kaldığınız konularda bilgi almanız için faydanıza olacaktır.
  • Ürünü mümkünse alışveriş esnasında kaba bir şekilde kontrol ettirme şansınız varsa mutlaka yapınız. Böyle bir ihtimal yok ise ürünü geciktirmeden alıp kontrolünü sağlamanızda fayda olacaktır. Arada geçen zaman bir mazeret olarak görülebilir.
  • Ürünü aldınız eve götürdünüz herhangi bir sorun, eksiklik veya hata olduğunu düşündüğünüz an zamana yaymadan tekrar satıcıya uğramayınız. Kötü ihtimalle bilgilendirmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Ayıplı bir ürün aldığınız durumlarda aradaki zamanı göz önünde bulundurunuz. Bu süreyi aşmamış iseniz satıcıyla irtibata geçtikten sonra Onarım gibi teklifleri kesinlikle olabildiğince kabul etmemenizi öneririz. İlk tercihiniz kesinlikle birebir değişim veya para iadesi olmalıdır.

Alışveriş sonrası oluşabilecek mağduriyetler :

Tüketici Hakları : Web Sitesi  tuketicihaklari.org.tr

Tüketici Hakları : İrtibat Bilgileri ve Mesaj  tuketicihaklari.org.tr/iletisim/bize.ulasin.html

E DEVLET üzerinden : Şikayet Takip  turkiye.gov.tr/tuketici-sikayet-sorgulama