Neden ?

Adet düzensizliği neden olur

Adet düzensizliği neden olur

Adet Düzensizliği Neden Olur ? : Adet ( regl ) kanaması kızlarda genel olarak 9 yaş ve 12 yaşları arasında başlar. İlk adet görülme olayına menarş denir. Kız çocuklarında 9 yaşından önce adet görülmesi erken olarak kabul edilir. Kadınlar bir yıl içerisinde ortalama 11 veya 13 kez adet dönemi yaşar. Bu genel rakamlara yakın olarak 1-2 fazla veya eksik yaşanması durumu normal olarak kabul edilebilir. Bundan dolayı, adet düzensizliği konusunda kişi için normal olan değerlere bakılarak net bir değerlendirme yapılabilir.

Adet ( Regl ) dönemi, ilk adet görmeye başladıktan sonra geçen ilk birkaç yıl boyunca düzensizlikler gösterebilir. Adet döneminin normal dönem seyrine girmesi için adet görmeyi sağlayan hormonların dengelenmesi gerekir. Bu durum, adet döneminin sona ermeye başladığı dönemdeki “ perimenopoz ” ve ” menopoz ” dönemleri başlangıcında da geçerli olur. Bu hususta en son adet görme döneminden 1 yıl ( 12 ay ) geçtikten sonra menopoz dönemi başlar…

Adet düzensizliğinin nedenleri

Aşağıda saydığımız maddelerde adet ( regl ) düzensizliğine neden olabilecek durum ve genel sağlık nedenleri yer almaktadır. Belirttiğimiz maddeler dışında görülebilecek diğer koşullarda adet düzenliği nedenleri arasında olabilir. Dolayısıyla sık sık adet düzensizliği yaşıyorsanız, neden, teşhis ve tedavinin olabilmesi için uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

Bu maddelere ek olarak adet dönemi düzensizliğine veya anormal durumların oluşmasına yol açan neden ve hastalıklar dışında “amenore” durumu yaşanabilir. Amenore adet görme işleminin tamamen durduğu durum olarak kabul edilmektedir. Gebe ( hamile ) olmayan, çocuk emzirmeyen ve menopoz dönemine girmemiş kadınlarda ortalama 90 günden uzun yaşanan adet görmeme ( amenore ) anormal bir durumdur. Kız çocuklarında göğüsler gelişmeye başladıktan sonraki 3 yıl içinde yani ortalama 15-16 yaşlarında adet görmeyen kişiler kalıcı amenore ( adet görmeme ) durumu ile karşılaşabilirler.

Adet düzensizliği neden olur ? maddeler halinde sıralayalım…

Endometriozis : Rahmi kaplayan ve her ay adet akıntısı ile birlikte atılan endometriyal doku, rahim dışında büyümeye başladığında “endometriozis” görülür. Doku yumurtalık, altı sindirim sistemi, rektum ve rahim arasındaki bölge, bağırsak, fallop tüpleri ve bölgedeki diğer organlar üzerinde büyüyebilir. Endometriozis belirtileri arasında adet düzensizliği dışında; kramplar, cinsel ilişki sırasında ağrı, anormal kanama, adet öncesi ve sonrası ağrılar bulunmaktadır.

İltihaplı Pelvik Hastalığı : Kadın üreme sistemini etkileyen “iltihaplı pelvik” bakteriyel bir enfeksiyondur. Cinsel temas yoluyla vajinaya giren bakteriler, rahim ve üst genital sisteme yayılabilir. Bu bakteriler ayrıca düşük, doğum ve kürtaj operasyonu sırasında üreme organlarına bulaşabilir. Belirtileri arasında adet düzensizlikleri, vajina bölgesinde hoş olmayan koku, leğen kemiğinde ve alt karın bölgesinde ağrı, ateş, bulantı, kusma, ishal ve ağır vajinal akıntı bulunmaktadır.

Polikistik Yumurtalık : Polikistik over sendromunda yumurtalıklar normalden fazla androjen (erkeklik hormonu) üretir. Bunun sonucu olarak sıvı dolu keseler (kistler) oluşabilir. Yüksek miktarda androjen yumurtaların olgunlaşmasını önler ve ovülasyon (yumurtanın atılması) gerçekleşmez. Bu durum genellikle obezite, kısırlık, hirtuism (aşırı kıllanma) ile ilişkilidir.

Prematüre Yumurtalık Yetmezliği : Bu durum genellikle 40 yaş altındaki, yumurtalığın fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmediği kadınlarda görülmektedir. Adet kanamaları düzensiz olabilir veya hiç olmayabilir. Genetik olarak görülebileceği gibi kemoterapi ve radyasyon terapisi nedeniyle oluşabilir.

Uterin Polipleri veya Miyomları : Rahim polipleri, rahmin iç tabakasında görülen küçük (kanserli olmayan) oluşumlardır. Miyomlar ise rahim duvarına yapışık halde bulunan tümörlerdir. Boyutları 0.5 mm’den 10-15 santime kadar olabilir. Miyomlar genellikle iyi huyludur ancak ağır kanamalara ve ağrıya neden olabilirler. Miyom büyüklüğüne bağlı olarak mesane ve makata baskı yapabilir.

Adet düzensizliği neden olur ? Adet görme düzensizliğinin diğer nedenleri nelerdir ?
 • Aşırı stres
 • Doğum kontrol ilaçları
 • Aşırı kilo düzensizliği ( Kilo alma veya kilo verme )
 • Aşırı egzersiz durumları
 • Rahim astarı bölgesinin kalınlaşması ( Endometrial Hiperplazi )
 • Rahim kanseri hastalığı
 • Tiroid hastalıkları
 • Şeker Hastalığı ( Diyabet )
 • Karaciğer sirozu hastalığı
 • Sistemik lupus
 • Gebelik durumunun yan etkileri ( komplikasyonlar : düşük veya dış gebelik durumu )
 • Östrojen takviyeleri
 • Kan inceltici ilaçların tüketimi
 • Doğum kontrolünün sağlanmaı için rahim içi araçların kullanımı
 • Steroidler
 • Antidepresan ilaçların kullanımı
 • Östrojen veya progesteron dengesizliği durumu
Ameliyat ve Narkoz Adet Gecikmesine neden olur mu ?

Ameliyat sırasında kullanılan kanama durdurucu vb ilaçlar birkaç günlük adet gecikmesine neden olabilir. Ancak ne narkozun ne de bu tip ilaçların daha uzun bir gecikmeye ya da düzensizliğe neden olması beklenmez. Bununla birlikte bir diğer faktör, ameliyat stresi, hormonları etkileyerek ameliyat sonrası beklenen adetin 1-2 ay gecikmesine yol açabilir. Sonuç olarak ameliyat sonrası adet düzensizliği 2 ayı geçmişse, adet düzensizliği için başka bir neden olup olmadığının araştırılması gerekir.

Adet Düzensizliği ( Regl  ) ne demektir ?

Adet dönemi çoğu kadında 4 – 7 gün arası sürer ve genellikle her 28 günde bir yaşanır. Ancak, 21 günden 35 güne kadar ( bazı kaynaklarda 24 – 34 gün olarak gösterilir ) olan adet döngüsü normal olarak kabul edilmektedir.

Düzensiz adet veya anormal durum olarak kabul edilebilecek haller :

21 günden kısa veya 35 günden uzun aralıklarla yaşanan adet.
Arka arkaya 3 veya daha fazla adet görememe durumu.
Adet kanamasının normalden çok hafif ya da fazla olma durumu
7 günden uzun süren adet dönemi, ağrı, kramp, kusmayla birlikte görülen adet şekli.
İlişki sonrası kanama olması ve menopoz sonrası meydana gelen kanamalar.
Rektum’da meydana gelen kanamalar (ishal, kolit, hemoroid ve diğer nedenlerle olabilir) adet kanamasıyla karıştırılabilir. Kanamanın nereden geldiğinden emin olmak için bir kaç gün tampon kullanabilirsiniz.
Adet aralarında fazla kanama olması durumu.

Adet düzensizliğinin nedenlerini belirleyin

Adet döngüsünü, ne zaman başladığını ve bittiğini not alabilirsiniz.
Kullandığınız ped veya tampon sayısını not ederek adet sırasında ne kadar akıntı olduğunu belirleyebilirsiniz.
Adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrası kanama olup olmadığına dikkat edin.
Adetle ilgili normal dışı durumları not edebilirsiniz.
Tampon, enfeksiyona neden olmaması için günde en az iki kez değiştirilmelidir. Aspirin gibi bazı ilaçlar kanamayı arttırabileceğinden adet dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. Adet dönemleriniz çok ağrılı geçiyorsa uygun ağrı kesiciler için doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynak : Google arama motoru baz alınarak Adet düzensizliği neden olur çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Herhangi bir tanı, teşhis ve tedavi niteliği yoktur. Uzman bir doktordan destek alarak kişiye özel Adet düzensizliği neden olur ? sorusuna net yanıt alabilirsiniz. Verilen bilgiler genel bilgi niteliğindedir.