Nasıl ?

2016-2 KPSS Tercih nasıl yapılır

2016-2 KPSS Tercih nasıl yapılır

2016-2 KPSS Tercih nasıl yapılır ? : KPSS 2016/2 tercih kılavuzu osym.gov.tr resmi sitesinde yayınlandı. KPSS 2016 sınavlarına giren adaylar için PSS 2016/2 tercihleri, lisans, ön lisans ve orta öğretim sınavlarına giren adaylar tarafından yapılacak. Tercihler 21 Aralık saat 10.00’da başladı, 30 Aralık 23.59’da sona erecek. Tercih yapacak adayların bu süreye dikkat etmeleri çok önemli çünkü bu süre uzatılmayacak. İşte 2016 tercih klavuzu, KPSS tercih robotu, 2016-2 KPSS Tercih nasıl yapılır ? ve tercihler hakkında merak ettikleriniz.

KPSS 2016-2 Tercih Kılavuzu için buraya tıklayın

ÖSYM’den KPSS 2016-2 Resmi Tercih Duyurusu yapıldı

KPSS 2016/2: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması. Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adaylar tercihlerini 21 – 30 Aralık 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 30 Aralık 2016, saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, tercihlerini Ek’te yer alan KPSS-2016/2 Tercih Kılavuzunda yer alan kurallara göre, net üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.

Adaylara saygıyla duyurulur.

KPSS Tercihi nasıl yapılır ?

ÖSYM tarafından 2016-2 KPSS tercihleri için tercih kılavuzu 21 Aralık’ta yayınlandı. Memur adaylarına 30 tercih hakkı verilecek. Tercih kılavuzundan branşlarına uygun olan yerleri sıralayan memur adayları ÖSYM’nin resmi İnternet sitesinde ADAY İŞLEMLERİ bölümünü tıklayıp https://ais.osym.gov.tr/ adresine ulaşarak SİSTEME GİRİŞ bölümünü tıklayıp T.C. Kimlik numara ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak 30 Aralık 23.59’a kadar tercih ettikleri yerleri sisteme girecekler.

Tercih yaparken dikkat etmeniz gereken 5 önemli kural
  • Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye net ile gönderildiği gün itibarıyla, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Örneğin son başvuru tarihi 30 Aralık olduğu için, 30 Aralık’ta sınava girdiği örneğin lisans düzeyinden mezun olmayan kişinin tercih yapmaması gerekmektedir.
  • Tercih yaparken her bir kadroda yer alan nitelik kodlarındaki şartları taşıma yapılıp yapılmadığına dikkat ediniz. Niteliğini taşımadığınız kadroyu tercih etmeyiniz. Tercih edip yerleşseniz dahi atamanız yapılmayacaktır.
  • Tercih yaptıktan sonra, ÖSYM’nin belirtmiş olduğu bankalara net üzerinden 15 TL’yi ödemeyi unutmayınız.
  • Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.
  • Kadroların karşısında yer alan Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı, sürücü belgesi, sertifika vb. diğer belgelere, yerleştirme işlemine son başvuru tarihi (30 Aralık 2016) itibarıyla sahip olmaları gerekmektedir.

KPSS Tercih yapmak için : ais.osym.gov.tr sitesini ziyaret edin.

ÖSYM Resmi sitesi için :  http://www.osym.gov.tr/ sitesini ziyaret ediniz.

2016 KPSS Tercih Robotu

KPSS 2016 tercih robotu hakkında Devlet Personel Başkanlığından açıklama yapıldı. Buna göre :

“KPSS 2016/2 tercih döneminde yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonlara ilişkin bilgileri içeren KPSS Tercih Bilgi Sistemi programı https://www.turkiye.gov.tr/kpss-tercih-rehberi internet adresinde hizmete girmiş olup, adaylar sisteme ulaşabilirler.”

E-Devlet üzerinden Tercih Robotuna ulaşmak için buraya tıklayın.

Kaynak : 2016-2 KPSS Tercih nasıl yapılır makalesi çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.