Güncel Nedir ?

Sarımsağın faydaları sarımsak deyip geçmeyin

Sarımsağın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Sarımsak yüzyıllardır ilaç ve yemeklerde geleneksel olarak kullanılabilen bir yiyecektir, çok çeşitli tüketim alanlarına sahiptir, yemeklere katmış olduğu lezzet kokusuna rağmen bir çok insanın vazgeçilmezidir. Halk arasında genel olarak yoğurt içerisine katıllıp yemekler üzerine ekilerek tüketilmektedir.

Sarımsağın faydaları

Sarımsağın faydaları sarımsak deyip geçmeyin

C vitaminini bol miktarda bulunduran sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Bununla beraber bilmediğimiz bir çok özelliği bulunmaktadır.

-Saç dökülmeleri ve saç ile ilgili bir çok konuda etkilidir. İçerisinde bulunan allicin maddesi sayesinde dökülmelere karşı etkilidir. Dilimlenmiş veya ezilmiş sarımsağı saçınıza sürerek bakım yapabilir 15 dk lık uygulamadan sonra kokuyu çıkarmak için saçınızı bol su ile yıkayabilirsiniz. www.nedentv.com

İltihaplı yaralarda çok etkilidir, iltihaplı bölgeye sarımsak yağı sürülebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.  Özellikle kış aylarında antiiyotik olarak ince kıyılmış üç diş sarımsağı bir bardak suda beş dakika bekletip suyunu süzerek içmeniz yeterli olacaktır.

Sivilce aknelere dilimlenmiş sarımsak uygulaması ağrıyı ve şişliği azaltır ve tedavi sürecine destekleyici etkisi vardır.

El ve ayak mantarlarının tedavisinde etkilidir. Bir kaba su doldurarak içerisine iki diş ezilmiş sarımsak koyduktan sonra günlük 15 dakika içerisinde bekleterek mantar tedavisi yapabilirisiniz. Tedavi süreci boyunca her gün aynı işlemi tekrarlaya bilirisiniz.

Balıkların sarımsağa ilgisi olduğu bilinmekte olup sarımsak kokulu balık yemi alarak balık tutmayı deneye bilirisiniz.

Düzenli olarak tüketilen sarımsak kandaki iyi huylu kolestrolü yükseltmekte, kötü huylu kolestrolü düşürmektedir. Kolestrolü dengelemek için günlük sarısak suyu tüketebilirisiniz.

Sarımsak yediğimizde vücudumuza etkilerini özetlersek,

Kalp ve damar tıkanıklığına karşı damarlar temizlenir, hastalığa yakalanma riski azalır.

Kolestrol dengesi normale dönmeye başlar

Yorgunluk hissi azalır

Sağlıklı hücrelerin yaşam süresi uzar

Bağışıklık sistemi güçlenir, hastalıklara karşı vücut direnci artar,

Kan basıncı dengelenir, kan basıncının dengelenmesi otomatik olarak ta tansiyonu dengeler,

Kemikleri güçlendirir,

 

Tabiki bu anlattıklarımız anlık olacak diye bir durum yok, her gıdayı ölçülü, dengeli ve sürekli tüketilmesi gerekmektedir,

Bir çok rahatsızlık doğal gıdalardan uzaklaşmamız yeme alışkanlıklarımızın düzensiz olması  nedeniyle zamana yayılarak ortaya çıkmaktadır, vücudumuzun bozulan dengesinin doğru beslenme doğru teşhis ve tedavi yöntemleriyle iyileşmesine destek olmalıyız,

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.